Potężne trzęsienie ziemi dewastuje Haiti

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Potężne trzęsienie ziemi dewastuje Haiti

© UNICEF/Unknown

Oświadczenie Henrietty Fore, Dyrektor Generalnej UNICEF.

Nie znamy jeszcze pełnego zakresu zniszczeń spowodowanych trzęsieniem ziemi, które nawiedziło w sobotę południowo-zachodnie Haiti. Doniesienia pracowników UNICEF, którzy są na miejscu, mówią o ogromnych stratach. Według wstępnych ustaleń zginęło ponad 700 osób, w tym dzieci, a znacznie więcej zostało rannych. Tysiące domów i firm jest uszkodzonych.

Ośrodki zdrowia, szkoły, mosty i podstawowa infrastruktura również zostały zniszczone – w niektórych przypadkach nie nadają się do naprawy. Co gorsza, z poniedziałku na wtorek nad Haiti przejdzie cyklon tropikalny Grace. Intensywne opady deszczu, silne wiatry i fale sztormowe mogą pogłębić szkody spowodowane trzęsieniem ziemi oraz utrudnić działania ratunkowe i humanitarne.

11 lat temu to samo wybrzeże Haiti zostało dotknięte przez potężne trzęsienie ziemi. Wówczas zginęły setki tysięcy ludzi, a skala zniszczeń była niewyobrażalna. Teraz Haiti znów mierzy się z wielką tragedią. Sobotnie trzęsienie ziemi zbiega się z niestabilnością polityczną, rosnącą przemocą gangów, wysokim wskaźnikiem niedożywienia wśród dzieci i pandemią COVID-19. Haiti otrzymało zaledwie 500 000 dawek szczepionki przeciwko COVID-19, mimo że potrzeby są o wiele większe. 

Wiele osób pilnie wymaga opieki medycznej i dostępu do czystej wody. Ci, którzy stracili dach nad głową, potrzebują schronienia. Wiele dzieci w chaosie zostało oddzielonych od swoich rodzin. Teraz potrzebują opieki.

UNICEF jest na miejscu, szacuje straty i potrzeby. Organizacja dostarczyła już zestawy medyczne dla 30 000 osób w Les Cayes. Kolejne zestawy medyczne, czysta woda i urządzenia sanitarne są w drodze do osób poszkodowanych. 

Niestety, dużym wyzwaniem jest przemoc stosowana przez gangi na głównej drodze ze stolicy do południowo-zachodnich regionów kraju. Apelujemy do wszystkich grup zbrojnych na tym obszarze o zapewnienie organizacjom humanitarnym dostępu do osób poszkodowanych i bezpiecznej dystrybucji pomocy.

Teraz i w nadchodzących dniach UNICEF pozostanie na miejscu, aby współpracując z rządem i partnerami dotrzeć do dzieci oraz rodzin znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji.

Zobacz również

Miesiąc rodzicielstwa. O co chodzi z self-care?

Miesiąc rodzicielstwa. O co chodzi z self-care?

Self-care można tłumaczyć jako dbanie, troskę o siebie lub samoopiekę. Bez względu jaką nazwą się posługujemy, to oznacza ona każdą czynność, którą wykonujemy celowo, aby zadbać o nasze zdrowie psychiczne, emocjonalne i fizyczne. Potrzebuje jej każdy – zarówno rodzic, jak i dziecko. 

Więcej
Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Bycie rodzicem to istny rollercoaster uczuć - od radości i miłości, przez złość, aż do obojętności. Wychowywaniu towarzyszy także stres związany z ciągłym niedoczasem, godzeniem życia zawodowego z rodzinnym, a także troską o małe pociechy. Jest on jednak nieodłącznym elementem życia i naturalną reakcją organizmu.

Więcej
Rok działalności UNICEF na świecie

Rok działalności UNICEF na świecie

Wielopłaszczyznowy kryzys obserwowany na całym świecie powoduje, że w minionym roku liczba osób wymagających pomocy humanitarnej wzrosła do ok. 274 mln. UNICEF nie ustaje w staraniach o poprawę sytuacji dzieci wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne. 

Więcej