Trzy miesiące po trzęsieniu ziemi dzieci nadal zagrożone

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
5-letni Sanjay z babcią w tymczasowej szkole stworzonej przez UNICEF

Katmandu, Nepal, 25 lipca 2015 – Mijają trzy miesiące od trzęsienia ziemi w Nepalu. Katastrofa oraz wstrząsy wtórne, które po niej nastąpiły, spowodowały, że tysiące rodzin żyje w jeszcze większej biedzie. Pomoc potrzebna będzie przez wiele najbliższych miesięcy.

Mimo że w ciągu ostatnich trzech miesięcy sytuacja nieco się poprawiła, setki tysięcy dzieci nadal potrzebuje dachu nad głową, jedzenia, dostępu do wody pitnej, opieki medycznej, edukacji i ochrony przed przemocą. Około 1 miliona dzieci dotkniętych skutkami trzęsienia ziemi mieszka na obszarach zagrożonych lawinami błotnymi i powodziami. Nasila się pora monsunowa i dostarczanie pomocy w te rejony staje się prawdziwym wyzwaniem. Zagrożone jest zdrowie i bezpieczeństwo dzieci.

Około 10 000 dzieci jest niedożywionych, w tym około 1 000 cierpi z powodu ostrego, ciężkiego niedożywienia. Ponad 200 dzieci pozostaje bez opieki, a około 600 straciło jednego lub oboje rodziców. Zniszczeniu uległo 32 000 klas szkolnych oraz 900 000 domów.

Zgodnie z szacunkami rządowymi od 700 000 do 1 miliona osób zostało zepchniętych poniżej progu ubóstwa (1,25 USD/dzień).

Katastrofy, takie jak te z 25 kwietnia i potem z 12 maja (kolejny, bardzo silny wstrząs), skutkują nie tylko ofiarami śmiertelnymi, ale dotykają przede wszystkim najbiedniejszą część populacji, obniżając dochód rodziny, odbierając dostęp do podstawowych usług, powiedział Tomoo Hozumi, przedstawiciel UNICEF w Nepalu. Wiemy, że dla rodzin, które przechodzą taki trudny okres sposobem na przetrwanie jest ograniczenie ilości spożywanego jedzenia, ograniczenie wydatków na opiekę medyczną i edukację, ale także posłanie dzieci do pracy. Wszystko to ma negatywny wpływ na przyszłość i rozwój dzieci. Pomoc finansowa, którą zapewniamy, ma temu zapobiec i jest przeznaczana właśnie na zakup żywności, czy niezbędnych leków.

UNICEF zapewnił transfery pieniężne wartości 15 mln dolarów dla około 330 tysięcy rodzin,
w tym około 450 tysięcy dzieci z 19 dystryktów Nepalu. To wsparcie, przekazywane przez istniejące systemy pomocy społecznej, dociera do najbardziej potrzebujących, w tym do dzieci z najniższych, marginalizowanych kast, osób niepełnosprawnych, wdów i osób starszych.

Trzęsienie ziemi pokazało, jak kruchy jest w Nepalu system walki z ubóstwem, dodaje Hozumi. Oprócz niesienia pierwszej pomocy jednym z priorytetów UNICEF będzie wsparcie rządu Nepalu w zapewnieniu stabilnego wsparcia finansowego dla dzieci i ich rodzin. Wzmacnianie i rozszerzanie systemu opieki społecznej i poprawa jego wydajności w przypadku katastrof sprawi, że dzieciom będzie się żyło lepiej, a społeczności będą lepiej przygotowane na ewentualne katastrofy w przyszłości.

Od kwietnia UNICEF prowadzi działania pomocowe w wielu obszarach:

  • Zapewniliśmy 1 000 ton metrycznych podstawowej pomocy humanitarnej: namiotów, plandek, zestawów higienicznych, żywności, w tym żywności terapeutycznej, szczepionek i leków, zestawów medycznych, moskitier, zestawów dla noworodków, szkół w pudełku i zestawów rekreacyjnych dla dzieci.
  • Umożliwiliśmy powrót do szkoły około 100 000 dzieci, które korzystają z tymczasowych szkół wybudowanych przez UNICEF.
  • Dostarczyliśmy wodę pitną dla 650 000 osób.
  • Wsparliśmy oddziały położnicze w ponad 150 ośrodkach medycznych.
  • Zapobiegliśmy handlowi 513 dzieci i kobiet.
  • Zapewniliśmy pomoc psychologiczną i socjalną dla 30 000 dzieci.

Polscy Darczyńcy przekazali na pomoc dla Nepalu ponad 2,17 miliona złotych. Zbiórka nadal trwa. Programy UNICEF w Nepalu można wesprzeć przekazując darowiznę na stronie unicef.pl/nepal lub wysyłając SMS o treści NEPAL pod numer 7245
(koszt 2,46 PLN).

 

Zobacz również

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej
Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Z powodu zmiany klimatu świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem dla dzieci. Powoduje ona odwrócenie ciężko wypracowanego postępu w zakresie poprawy warunków życia i zdrowia najmłodszych. 

Więcej