Tsunami w Indonezji

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.

22 grudnia, w godzinach wieczornych, tsunami nawiedziło obszary przybrzeżne wokół Cieśniny Sundajskiej, między wyspami Sumatra i Jawa. Według ostatnich szacunków Indonezyjskiej agencji ds. katastrof, co najmniej 222 osoby zginęły, 843 są ranne, a 28 uznaje się za zaginione. Ponadto 556 domów zostało zniszczonych.

Indonezyjska agencja zaznacza, że ofiar może być znacznie więcej. Najbardziej poszkodowane są regiony Pandeglang, Serang, Lampung i Tanggamus.

Najbardziej prawdopodobna przyczyna tsunami to podmorskie osunięcie ziemi po erupcji wulkanu Anak Krakatau. Jak podaje jednak Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (UN OCHA) okoliczności katastrofy są wciąż badane.

Władze Indonezji wraz z lokalnymi wolontariuszami i Indonezyjskim Czerwonym Krzyżem niosą pomoc osobom poszkodowanym. 

UNICEF jest na miejscu i jest gotowy wesprzeć prowadzoną przez władze Indonezji akcję ratunkową.

Nasi pracownicy są pełni obaw co do wpływu tsunami na sytuację dzieci i ich rodzin mieszkających na poszkodowanych obszarach.

Władze Indonezji w tym momencie nie rozważają apelu o pomoc międzynarodową.

Jesteśmy w kontakcie z naszym biurem w Dżakarcie, gotowi do działania jeśli zajdzie taka potrzeba. Dołączając do grona stałych Darczyńców UNICEF pomagacie nam nieść ratunek właśnie w takich sytuacjach.

Zobacz również

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej
Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej