Tsunami w Indonezji

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.

22 grudnia, w godzinach wieczornych, tsunami nawiedziło obszary przybrzeżne wokół Cieśniny Sundajskiej, między wyspami Sumatra i Jawa. Według ostatnich szacunków Indonezyjskiej agencji ds. katastrof, co najmniej 222 osoby zginęły, 843 są ranne, a 28 uznaje się za zaginione. Ponadto 556 domów zostało zniszczonych.

Indonezyjska agencja zaznacza, że ofiar może być znacznie więcej. Najbardziej poszkodowane są regiony Pandeglang, Serang, Lampung i Tanggamus.

Najbardziej prawdopodobna przyczyna tsunami to podmorskie osunięcie ziemi po erupcji wulkanu Anak Krakatau. Jak podaje jednak Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (UN OCHA) okoliczności katastrofy są wciąż badane.

Władze Indonezji wraz z lokalnymi wolontariuszami i Indonezyjskim Czerwonym Krzyżem niosą pomoc osobom poszkodowanym. 

UNICEF jest na miejscu i jest gotowy wesprzeć prowadzoną przez władze Indonezji akcję ratunkową.

Nasi pracownicy są pełni obaw co do wpływu tsunami na sytuację dzieci i ich rodzin mieszkających na poszkodowanych obszarach.

Władze Indonezji w tym momencie nie rozważają apelu o pomoc międzynarodową.

Jesteśmy w kontakcie z naszym biurem w Dżakarcie, gotowi do działania jeśli zajdzie taka potrzeba. Dołączając do grona stałych Darczyńców UNICEF pomagacie nam nieść ratunek właśnie w takich sytuacjach.

Zobacz również

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

W obliczu kryzysów humanitarnych edukacja jest dla dzieci szansą na normalną przyszłość. Zachowanie ciągłości nauki musi zawsze być priorytetem, ale niestety szacuje się, że na całym świecie 224 mln najmłodszych wymaga pilnego wsparcia edukacyjnego.

Więcej
Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

Nic o nas bez nas. Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

26 sierpnia w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka zostanie uroczyście zainaugurowana działalność Zespołu. Tworzą go młodzi aktywiści, ich rodzice, eksperci z różnych dziedzin, redaktorzy poruszający tematykę społeczną, w tym praw dzieci, a przewodniczy mu prof. Ewa Jarosz. 

Więcej
Wzrost zachorowań na mpox wśród dzieci we wschodniej i południowej Afryce

Wzrost zachorowań na mpox wśród dzieci we wschodniej i południowej Afryce

Mpox (dawniej małpia ospa) zagraża dzieciom we wschodniej i południowej Afryce. Przypadki zachorowań odnotowano m.in. w Demokratycznej Republice Konga, Burundi, Rwandzie, Ugandzie, Kenii i RPA.

Więcej