Dżuba/Nairobi/Genewa/Nowy Jork, 27 stycznia 2015 r. – UNICEF i jego partnerzy zabezpieczyli uwolnienie około 3 000 dzieci z jednej z grup zbrojnych w Sudanie Południowym.
To jedna z największych demobilizacji dzieci-żołnierzy w historii. Dziś w wiosce Gumuruk we wschodniej części Sudanu Południowego została uwolniona pierwsza grupa licząca 280 dzieci. W ciągu miesiąca będą miały miejsce uwolnienia kolejnych dzieci.
Dzieci w wieku od 11 do 17 lat były rekrutowane przez Południowosudańską Armię Demokratyczną (South Sudan Democratic Army, SSDA) kierowaną przez Davida Yau Yau. Niektóre dzieci walczyły w szeregach armii od czterech lat, a wiele z nich nigdy nie uczęszczało do szkoły. W ostatnim roku 12 000 dzieci, głównie chłopców, było rekrutowanych i wykorzystywanych jako żołnierze przez siły i grupy zbrojne w całym Sudanie Południowym.
Dzieci oddały broń i mundury podczas ceremonii przewidzianej przez Narodową Komisję ds. Rozbrojenia, Demobilizacji i Reintegracji (South Sudan National Disarmament, Demobilization and Reintegration Commission) i armię SSDA, przy wsparciu UNICEF.
Te dzieci pod przymusem robiły i widziały rzeczy, których żadne dziecko nigdy nie powinno doświadczyć, powiedział Jonathan Veitch, przedstawiciel UNICEF w Sudanie Południowym. Uwolnienie tysięcy dzieci wymaga zapewnienia im pomocy i ochrony, aby mogły na nowo odbudować swoje życie.
Uwolnione dziś dzieci są pod opieką medyczną i otrzymują niezbędną pomoc, taką jak żywność, wodę czy ubrania, aby pomóc im przygotować się do powrotu do swoich rodzin. W pilnym trybie ustalane są programy wsparcia psychologicznego. Dzieci wkrótce będą miały również zapewniony dostęp do edukacji.
UNICEF pracuje nad odszukaniem i połączeniem dzieci z ich rodzinami. Jest to bardzo trudne zadanie w państwie, w którym ponad milion dzieci zostało wewnętrznie przesiedlonych lub uciekło do sąsiednich państw od grudnia 2013 r.
Wsparcie obejmie także lokalne społeczności, aby zapobiec dyskryminacji powracających dzieci, a także, aby uchronić je przed ponownym werbunkiem.
Sukces reintegracji tych dzieci zależy od terminowych i skoordynowanych działań, aby zaspokoić ich podstawowe i długofalowe potrzeby. Pomoc ta wymaga jednak znacznych środków, dodaje Jonathan Veitch.
UNICEF szacuje, że koszt uwolnienia i reintegracji każdego dziecka wynosi około 2 330 dolarów za 24 miesiące. Do tej pory UNICEF otrzymał 1,6 mln euro od Fundacji IKEA. To pierwsze fundusze przeznaczone na uwolnienie dzieci i program reintegracji. UNICEF apeluje jednak o dodatkowe 10 mln dolarów wsparcia. Swoje wsparcie zapewnia również Unia Europejska oraz Niemiecki i Brytyjski Komitet Narodowy UNICEF.