UNHCR i UNICEF tworzą 20 ośrodków pomocy dla dzieci uchodźców i migrantów w Europie

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UN010700_Med-Res

Genewa, 26 lutego 2016 roku – W celu ochrony rosnącej liczby dzieci uchodźców w Europie, UNICEF wraz z Biurem Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) uruchamiają specjalne ośrodki wsparcia dla dzieci i ich rodzin. Ośrodki zostaną utworzone wzdłuż dróg, którymi uchodźcy najczęściej poruszają się po Europie.

Dwadzieścia Ośrodków Wsparcia Dziecka i Rodziny nazywanych „Blue Dots” zapewni bezpieczną przestrzeń dla dzieci i ich rodzin, miejsce do zabawy czy podstawową pomoc. Ośrodki mają na celu wsparcie rodzin przemieszczających się po Europie, a w szczególności wielu dzieci podróżujących samotnie bądź rozdzielonych z rodzinami, które są dodatkowo narażone na choroby, traumę, przemoc, wykorzystanie i handel ludźmi.

Pierwsze ośrodki już funkcjonują lub wkrótce zostaną otwarte w Grecji, Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii, Serbii, Chorwacji i Słowenii. Wszystkie „Blue Dots” zostaną uruchomione w ciągu najbliższych 3 miesięcy.

Ośrodki „Blue Dots” są tworzone w czasie, kiedy kobiety i dzieci stanowią 2/3 wszystkich osób przybywających do Europy.

We wrześniu 2015 r. kobiety i dzieci stanowiły 27% osób przybywających do Europy drogą morską. W lutym br. było to już 60%.

Ośrodki mają również na celu zidentyfikowanie i ochronę dzieci oraz nastolatków przemieszczających się bez opieki, a także połączenie ich z rodzinami, jeśli tylko jest to możliwe i stanowi najlepszy interes dziecka.

Jesteśmy zaniepokojeni sytuacją chłopców i dziewcząt samotnie przemieszczających się po Europie. Wiele z nich doświadczyło wojny i trudów samodzielnej podróży, powiedział Volker Türk z UNHCR. Ośrodki będą stanowiły kluczową rolę w zidentyfikowaniu tych dzieci i zapewnieniu im ochrony, jakiej potrzebują, dodaje.

Życie dzieci, które są w drodze zostało przewrócone do góry nogami, jest pełne zawirowań i stresu na każdym kroku. Ośrodki zapewnią im pewien poziom przewidywalności i bezpieczeństwa w ich niepewnym życiu, staną się miejscem, gdzie będą mogły uzyskać pomoc i wsparcie, które są prawami każdego dziecka. Dodatkowo ośrodki będą przyczyniać się do umocnienia krajowych systemów ochrony dzieci, mówi Marie-Pierre Poirier, Specjalny Koordynator UNICEF ds. Kryzysu Uchodźców i Migrantów w Europie.

Zidentyfikowanie dzieci, które potrzebują pomocy nastręcza pewnych trudności. W niektórych krajach przemieszczający się młodzi ludzie przedstawiają się jako osoby pełnoletnie, z obawy, że w innym wypadku ich podróż zostanie opóźniona. W ten sposób narażają się na wykorzystanie. W ubiegłym roku, głównie w Niemczech i Szwecji, zarejestrowano ponad 90 000 dzieci, które podróżowały samotnie lub zostały rozdzielone z rodzinami.

Ośrodki Wsparcia Dziecka i Rodziny będą wyraźnie oznakowane i będzie w nich dostępny ujednolicony i spójny pakiet podstawowych usług zapewnianych przez różne organizacje, w tym Czerwony Krzyż i lokalne organizacji pozarządowe. UNICEF podkreśla jednak, że ośrodki nie powinny zdejmować z krajów odpowiedzialności za zapewnienie opieki i wsparcia dzieciom przemieszczającym się bez opieki lub rozdzielonych z rodzinami.

Ośrodki będą ulokowane w strategicznych miejscach, w punktach, w których uchodźcy i migranci przekraczają granice, w dużych ośrodkach miejskich, będą także miały swoje mobilne odpowiedniki.

Każdy ośrodek będzie oferował potrzebującym:

  • łączenie rodzin, pomoc w szukaniu bliskich
  • miejsce przyjazne dzieciom i specjalne miejsce dla mam i niemowląt
  • pomieszczenie do prywatnego poradnictwa
  • opiekę psychosocjalną
  • pomoc prawną
  • bezpieczne miejsce do spania dla kobiet i dzieci
  • punkt informacyjny

Mapę rozmieszczenia „Blue Dots” można znaleźć tutaj: http://www.unhcr.org/56cf172b6.html

Zobacz również

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane. 

Więcej
Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata wokół stanu realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka to wspólne przedsięwzięcie UNICEF Polska, Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce oraz Rzeczniczki Praw Dziecka.

Więcej
Wpływ wojny w Sudanie na zdrowie psychiczne dzieci

Wpływ wojny w Sudanie na zdrowie psychiczne dzieci

Dzieci w Sudanie doświadczają przemocy, ale także są jej świadkami. Powoduje to u nich silny stres emocjonalny, prowadzący do problemów ze zdrowiem psychicznym.

Więcej