UNHCR i UNICEF tworzą 20 ośrodków pomocy dla dzieci uchodźców i migrantów w Europie

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UN010700_Med-Res

Genewa, 26 lutego 2016 roku – W celu ochrony rosnącej liczby dzieci uchodźców w Europie, UNICEF wraz z Biurem Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) uruchamiają specjalne ośrodki wsparcia dla dzieci i ich rodzin. Ośrodki zostaną utworzone wzdłuż dróg, którymi uchodźcy najczęściej poruszają się po Europie.

Dwadzieścia Ośrodków Wsparcia Dziecka i Rodziny nazywanych „Blue Dots” zapewni bezpieczną przestrzeń dla dzieci i ich rodzin, miejsce do zabawy czy podstawową pomoc. Ośrodki mają na celu wsparcie rodzin przemieszczających się po Europie, a w szczególności wielu dzieci podróżujących samotnie bądź rozdzielonych z rodzinami, które są dodatkowo narażone na choroby, traumę, przemoc, wykorzystanie i handel ludźmi.

Pierwsze ośrodki już funkcjonują lub wkrótce zostaną otwarte w Grecji, Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii, Serbii, Chorwacji i Słowenii. Wszystkie „Blue Dots” zostaną uruchomione w ciągu najbliższych 3 miesięcy.

Ośrodki „Blue Dots” są tworzone w czasie, kiedy kobiety i dzieci stanowią 2/3 wszystkich osób przybywających do Europy.

We wrześniu 2015 r. kobiety i dzieci stanowiły 27% osób przybywających do Europy drogą morską. W lutym br. było to już 60%.

Ośrodki mają również na celu zidentyfikowanie i ochronę dzieci oraz nastolatków przemieszczających się bez opieki, a także połączenie ich z rodzinami, jeśli tylko jest to możliwe i stanowi najlepszy interes dziecka.

Jesteśmy zaniepokojeni sytuacją chłopców i dziewcząt samotnie przemieszczających się po Europie. Wiele z nich doświadczyło wojny i trudów samodzielnej podróży, powiedział Volker Türk z UNHCR. Ośrodki będą stanowiły kluczową rolę w zidentyfikowaniu tych dzieci i zapewnieniu im ochrony, jakiej potrzebują, dodaje.

Życie dzieci, które są w drodze zostało przewrócone do góry nogami, jest pełne zawirowań i stresu na każdym kroku. Ośrodki zapewnią im pewien poziom przewidywalności i bezpieczeństwa w ich niepewnym życiu, staną się miejscem, gdzie będą mogły uzyskać pomoc i wsparcie, które są prawami każdego dziecka. Dodatkowo ośrodki będą przyczyniać się do umocnienia krajowych systemów ochrony dzieci, mówi Marie-Pierre Poirier, Specjalny Koordynator UNICEF ds. Kryzysu Uchodźców i Migrantów w Europie.

Zidentyfikowanie dzieci, które potrzebują pomocy nastręcza pewnych trudności. W niektórych krajach przemieszczający się młodzi ludzie przedstawiają się jako osoby pełnoletnie, z obawy, że w innym wypadku ich podróż zostanie opóźniona. W ten sposób narażają się na wykorzystanie. W ubiegłym roku, głównie w Niemczech i Szwecji, zarejestrowano ponad 90 000 dzieci, które podróżowały samotnie lub zostały rozdzielone z rodzinami.

Ośrodki Wsparcia Dziecka i Rodziny będą wyraźnie oznakowane i będzie w nich dostępny ujednolicony i spójny pakiet podstawowych usług zapewnianych przez różne organizacje, w tym Czerwony Krzyż i lokalne organizacji pozarządowe. UNICEF podkreśla jednak, że ośrodki nie powinny zdejmować z krajów odpowiedzialności za zapewnienie opieki i wsparcia dzieciom przemieszczającym się bez opieki lub rozdzielonych z rodzinami.

Ośrodki będą ulokowane w strategicznych miejscach, w punktach, w których uchodźcy i migranci przekraczają granice, w dużych ośrodkach miejskich, będą także miały swoje mobilne odpowiedniki.

Każdy ośrodek będzie oferował potrzebującym:

  • łączenie rodzin, pomoc w szukaniu bliskich
  • miejsce przyjazne dzieciom i specjalne miejsce dla mam i niemowląt
  • pomieszczenie do prywatnego poradnictwa
  • opiekę psychosocjalną
  • pomoc prawną
  • bezpieczne miejsce do spania dla kobiet i dzieci
  • punkt informacyjny

Mapę rozmieszczenia „Blue Dots” można znaleźć tutaj: http://www.unhcr.org/56cf172b6.html

Zobacz również

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej
Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Z powodu zmiany klimatu świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem dla dzieci. Powoduje ona odwrócenie ciężko wypracowanego postępu w zakresie poprawy warunków życia i zdrowia najmłodszych. 

Więcej