UNICEF: 1 stycznia w Polsce urodzi się ok. 950 dzieci

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
48930695_10156795944049002_4592054371457433600_o

Nowy Jork/Warszawa, 1 stycznia 2019 r. – W pierwszy dzień roku na świat przyjdzie 395 072 dzieci. Wśród nich będzie ok. 950 najmłodszych urodzonych w Polsce.

W wielu miastach na świecie uczestnicy zabaw sylwestrowych przywitają nie tylko Nowy Rok, ale i swoich najmłodszych mieszkańców. 1 stycznia w Sydney urodzi się 168 dzieci, w Tokio 310, w Pekinie 605, w Madrycie 166, a w Nowym Jorku 317. W Warszawie urodzi się 67 dzieci, czyli porównywalnie do Paryża (74).

Najprawdopodobniej pierwsze dziecko w 2019 roku urodzi się na Fiji, a ostatnie tego dnia -
w Stanach Zjednoczonych. Aż 25% wszystkich noworodków urodzonych w Nowy Rok przyjdzie na świat w Azji Południowej (99 183). UNICEF szacuje, że nawet połowa dzieci urodzonych 1 stycznia weźmie swój pierwszy oddech w zaledwie 8 krajach:

  1. Indie — 69 944
  2. Chiny — 44 940
  3. Nigeria — 25 685
  4. Pakistan — 15 112
  5. Indonezja — 13 256
  6. Stany Zjednoczone — 11 086
  7. Demokratyczna Republika Konga — 10 053
  8. Bangladesz — 8428

W pierwszym dniu roku rodziny na całym świecie przywitają dzieci o imionach: Aleksander, Haruto, Logan, Mateo i Emma. W Polsce najpopularniejsze imiona dla najmłodszych to: Antoni, Julia, Zuzanna, Jan, Jakub, Zofia, Maja, Szymon, Hanna i Lena.

Niestety w kilku krajach na świecie wiele dzieci nie otrzyma imienia, ponieważ nie przeżyją swojego pierwszego dnia. W 2017 r. około miliona najmłodszych zmarło w dniu, w którym przyszło na świat, a 2,5 mln w pierwszym miesiącu życia. Większość z nich z powodów, którym potrafimy zapobiegać takich jak przedwczesne rozwiązanie, komplikacje okołoporodowe, sepsa czy zapalenie płuc.

W pierwszym dniu roku apelujemy do społeczności międzynarodowej o zapewnienie każdemu dziecku prawa do opieki medycznej oraz zdrowego i bezpiecznego startu w życie. Możemy uratować miliony dzieci, jeśli zainwestujemy w szkolenia dla personelu medycznego oraz wyposażenie dla szpitali, mówi Charlotte Petri Gornitzka, Zastępca Dyrektor Generalnej UNICEF.

W ciągu ostatnich trzydziestu lat osiągnęliśmy ogromny postęp w ratowaniu życia dzieci poniżej 5. roku życia (wskaźnik umieralności zmniejszył się o ponad połowę). Niestety taki postęp nie nastąpił w ratowaniu życia noworodków. Obecnie zgony dzieci, które zmarły podczas pierwszego miesiąca życia stanowią aż 47% zgonów wszystkich poniżej piątego roku życia.

UNICEF poprzez kampanię „Więcej niż dzień” apeluje o pomoc i zbiera fundusze na ratowanie życia noworodków oraz opiekę okołoporodową dla matek tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne. Zebrane środki umożliwiają dostarczanie czystej wody i elektryczności do ośrodków medycznych, obecność wykwalifikowanego personelu medycznego podczas porodu czy zapewnienie niezbędnych leków. Pomóc można poprzez stronę unicef.pl/ratujedziecko.

Biorąc pod uwagę przewidywaną długość życia, dzieci urodzone w styczniu 2019 r. w krajach takich jak Dania, Belgia, Australia, Japonia czy Grecja mają szansę dożyć XXII wieku. Niestety niemal połowa najmłodszych, które przyjdą w tym roku na świat – ma na to niewielkie szanse. W Polsce przewiduje się, że dzieci urodzone w 2019 r. dożyją średnio do roku 2097. Z kolei dzieci narodzone w tym roku w Czadzie i Republice Środkowoafrykańskiej będą żyły najkrócej - do 2073 r.

UNICEF życzy każdemu dziecku szansy na wykorzystanie w pełni swojego potencjału oraz życia w zdrowiu i radości. W momencie, w którym świętujemy Nowy Rok, nasze myśli są również przy dzieciach, które nie przeżyją swojego pierwszego dnia. Możemy i musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby dać każdemu dziecku szansę na posiadanie imienia, szansę na zabawę, naukę i życie.

Zobacz również

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej
Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Z powodu zmiany klimatu świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem dla dzieci. Powoduje ona odwrócenie ciężko wypracowanego postępu w zakresie poprawy warunków życia i zdrowia najmłodszych. 

Więcej