UNICEF: 264 mln dzieci nie chodzi do szkoły

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI109459 © Pirozzi

4 września 2017 r. – Na całym świecie aż 264 mln dzieci poniżej 17. roku życia nie rozpocznie w tym miesiącu nowego roku szkolnego, alarmuje UNICEF.

Najwięcej dzieci, które nie chodzą do szkoły, to młodzi ludzie w wieku 16-17 lat. Jest ich aż 141 mln.

W pozostałych grupach wiekowych (6-11 i 12-14) poza systemem edukacji znajduje się po ok. 61 mln dzieci.   

Głównymi przyczynami, dla których młodzi ludzie nie chodzą do szkoły, są: ubóstwo, konflikty zbrojne, zmuszanie do pracy, wczesne małżeństwa, niepełnosprawność, wykluczenie czy dyskryminacja ze względu na płeć. Dziewczęta ponad 2,5 razy częściej niż chłopcy nie chodzą do szkoły. Zahamowanie spadku liczby dzieci, które w tym miesiącu nie pójdą do szkoły, może być również związane z rosnącą liczbą kryzysów humanitarnych i zmniejszonymi środkami na programy edukacyjne w krajach rozwijających się.

Najtrudniejsza sytuacja jest w krajach ogarniętych konfliktami. W Liberii niemal 2/3 dzieci nie chodzi do szkoły. Z kolei w Sudanie Południowym i Afganistanie co drugie dziecko nie może się uczyć. W Sudanie jest to 45% dzieci, w Nigrze - 38%, a w Nigerii - 34%.

W czołówce zestawienia jest też Syria, która jest domem dla 1,7 mln dzieci w wieku szkolnym znajdujących się poza systemem edukacji. Niestety na skutek trwającego już od ponad 6 lat konfliktu do użytku nie nadaje się co trzecia szkoła w kraju. Zostały zniszczone lub służą jako schronienie dla uchodźców wewnętrznych.

UNI10241 © Estey

Szkoła to nie tylko miejsce, w którym dzieci otrzymują wiedzę i nowe umiejętności. Szkoła daje poczucie stabilności, namiastkę normalności i pomaga radzić sobie z traumą.

Edukacja to inwestycja w dzieci, które w przyszłości będą mogły wesprzeć swoje społeczności i zmieniać rzeczywistość w kraju. Każdy dodatkowy rok nauki przekłada się na 10% wzrost dochodu dziecka w przyszłości. Dlatego UNICEF niesie pomoc edukacyjną, aby wszystkie dzieci miały szansę zdobyć wykształcenie na odpowiednim poziomie.

W 2016 r. UNICEF pomógł 15,7 mln dzieci budując ponad 330 tysięcy sal lekcyjnych i wyposażając je w materiały potrzebne do nauki oraz urządzenia sanitarne. Ponadto niemal 40 tysięcy nauczycieli zostało objętych szkoleniami.

UNICEF Polska prowadzi cały czas kampanię pomocy dzieciom w Syrii, gdzie do tej pory udało się wyremontować 638 sal lekcyjnych w 46 szkołach. W tym roku edukacją formalną i nieformalną chcemy objąć ponad 3 mln dzieci w tym kraju.

Pomóc można poprzez stronę: unicef.pl/syria.

Zobacz również

Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

44% młodych osób, które wzięły udział w badaniu UNICEF Polska, dotyczącym wykluczenie transportowego, przyznaje, że kierowało się dostępnością transportu publicznego podczas podejmowania decyzji o wyborze szkoły ponadpodstawowej.

Więcej
Konin z tytułem Miasta Przyjaznego Dzieciom

Konin z tytułem Miasta Przyjaznego Dzieciom

Konin oficjalnie otrzymał tytuł Miasta Przyjaznego Dzieciom UNICEF Polska jako pierwsze miasto w Wielkopolsce i czwarte w kraju. Przynależność do tego wyjątkowego grona samorządów to efekt kilkuletniej pracy i skutecznych działań na rzecz młodych obywateli miasta, ale też zobowiązanie do konsekwentnego wspierania ich potrzeb w przyszłości.  

Więcej
Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Wsłuchując się w dziecięce marzenia, związane z przyszłością, pomagamy najmłodszym w realizacji tych planów. Obowiązkiem rodziców, opiekunów i społeczeństwa jest wspieranie młodych osób, które powinny mieć możliwość nie tylko wyrażania swoich opinii na temat świata, w którym żyją, ale także proponowania zmian.

Więcej