UNICEF: 3 000 uchodźców dziennie przekracza granicę grecko-macedońską

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
a12

Genewa/Skopje, 1 września 2015 r. – W ciągu ostatnich trzech miesięcy potroiła się liczba kobiet i dzieci, które przekraczają granicę Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii, szukając schronienia w Europie. Szacuje się, że jest to 3 000 osób dziennie. Kobiety i dzieci stanowią około 30% z nich (to wzrost o 10% w porównaniu do czerwca br.). 12% kobiet jest ciężarnych.

Według danych macedońskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych 80% uchodźców pochodzi z Syrii, 5% z Afganistanu, a 5% z Iraku.

Od czerwca br. ponad 52 000 osób zostało zarejestrowanych w mieście Gewgelija na granicy grecko-macedońskiej. Szacuje się, że taka sama liczba uchodźców przekracza granicę bez zarejestrowania.

Od miesięcy wiele dzieci i ich rodzin jest w drodze. Przetrwały upalne dni przybywając jedynie w tym, co miały na sobie: jednej sztuce odzieży i parze butów. Są fizycznie wyczerpane i bardzo potrzebują miejsca do odpoczynku. Wiele z nich cierpi z powodu odwodnienia, pęcherzy, przeziębienia, biegunki i oparzeń słonecznych.

Mimo dołożenia wszelkich starań przez rząd i organizacje partnerskie (w tym UNHCR), uchodźcy potrzebują większej ilości czystej wody i dostępu do sanitariatów. Niektórzy potrzebują również pomocy medycznej.

UNICEF dostarcza do Skopje bukłaki na wodę o pojemności 30 000 litrów oraz dwa namioty o powierzchni 72 m². UNICEF dostarcza również żywność dla dzieci, która w obecnej chwili jest bardzo potrzebna. 

Bukłaki zapewnią osobom przemieszczającym się przez centrum kraju dostęp do czystej i pitnej wody, a namioty posłużą jako Miejsca Przyjazne Dzieciom, gdzie jednocześnie może przebywać 50. dzieci. Dzieci mogą się tam bezpiecznie bawić i uczyć, a także otrzymać wsparcie psychologiczne. 

a14-lamar

Niezależnie od ich statusu, dzieci przekraczające granice samodzielnie bądź w towarzystwie najbliższych, powinny otrzymać niezbędną pomoc i opiekę. Ich wnioski o nadanie statusu uchodźcy powinny być również sprawnie rozpatrywane, a władze w Europie powinny dostosować istniejące przepisy prawne w celu zagwarantowania przestrzegania praw dzieci.

UNICEF jest na miejscu i na bieżąco monitoruje sytuację dzieci, a także współpracuje z władzami lokalnymi w celu zapewnienia im odpowiedniej ochrony i opieki. UNICEF apeluje, aby wszystkie podejmowane działania miały na względzie dobro każdego dziecka.

Zobacz również

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Wirus polio typu 2 został wykryty w Strefie Gazy w lipcu 2024 roku. Spowodowało to konieczność uruchomienia pilnej kampanii szczepień prowadzonej przez UNICEF, WHO, UNRWA i partnerów. Jej celem jest zaszczepienie ponad 640 tys. dzieci poniżej dziesiątego roku życia.  

Więcej
9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

W obliczu kryzysów humanitarnych edukacja jest dla dzieci szansą na normalną przyszłość. Zachowanie ciągłości nauki musi zawsze być priorytetem, ale niestety szacuje się, że na całym świecie 224 mln najmłodszych wymaga pilnego wsparcia edukacyjnego.

Więcej
Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

Nic o nas bez nas. Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

26 sierpnia w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka zostanie uroczyście zainaugurowana działalność Zespołu. Tworzą go młodzi aktywiści, ich rodzice, eksperci z różnych dziedzin, redaktorzy poruszający tematykę społeczną, w tym praw dzieci, a przewodniczy mu prof. Ewa Jarosz. 

Więcej