UNICEF: 3 000 uchodźców dziennie przekracza granicę grecko-macedońską

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
a12

Genewa/Skopje, 1 września 2015 r. – W ciągu ostatnich trzech miesięcy potroiła się liczba kobiet i dzieci, które przekraczają granicę Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii, szukając schronienia w Europie. Szacuje się, że jest to 3 000 osób dziennie. Kobiety i dzieci stanowią około 30% z nich (to wzrost o 10% w porównaniu do czerwca br.). 12% kobiet jest ciężarnych.

Według danych macedońskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych 80% uchodźców pochodzi z Syrii, 5% z Afganistanu, a 5% z Iraku.

Od czerwca br. ponad 52 000 osób zostało zarejestrowanych w mieście Gewgelija na granicy grecko-macedońskiej. Szacuje się, że taka sama liczba uchodźców przekracza granicę bez zarejestrowania.

Od miesięcy wiele dzieci i ich rodzin jest w drodze. Przetrwały upalne dni przybywając jedynie w tym, co miały na sobie: jednej sztuce odzieży i parze butów. Są fizycznie wyczerpane i bardzo potrzebują miejsca do odpoczynku. Wiele z nich cierpi z powodu odwodnienia, pęcherzy, przeziębienia, biegunki i oparzeń słonecznych.

Mimo dołożenia wszelkich starań przez rząd i organizacje partnerskie (w tym UNHCR), uchodźcy potrzebują większej ilości czystej wody i dostępu do sanitariatów. Niektórzy potrzebują również pomocy medycznej.

UNICEF dostarcza do Skopje bukłaki na wodę o pojemności 30 000 litrów oraz dwa namioty o powierzchni 72 m². UNICEF dostarcza również żywność dla dzieci, która w obecnej chwili jest bardzo potrzebna. 

Bukłaki zapewnią osobom przemieszczającym się przez centrum kraju dostęp do czystej i pitnej wody, a namioty posłużą jako Miejsca Przyjazne Dzieciom, gdzie jednocześnie może przebywać 50. dzieci. Dzieci mogą się tam bezpiecznie bawić i uczyć, a także otrzymać wsparcie psychologiczne. 

a14-lamar

Niezależnie od ich statusu, dzieci przekraczające granice samodzielnie bądź w towarzystwie najbliższych, powinny otrzymać niezbędną pomoc i opiekę. Ich wnioski o nadanie statusu uchodźcy powinny być również sprawnie rozpatrywane, a władze w Europie powinny dostosować istniejące przepisy prawne w celu zagwarantowania przestrzegania praw dzieci.

UNICEF jest na miejscu i na bieżąco monitoruje sytuację dzieci, a także współpracuje z władzami lokalnymi w celu zapewnienia im odpowiedniej ochrony i opieki. UNICEF apeluje, aby wszystkie podejmowane działania miały na względzie dobro każdego dziecka.

Zobacz również

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Kryzys klimatyczny nie tylko zmienia planetę, ale także dzieci. Wpływa na ich zdrowie i rozwój. Uprzywilejowane położenie geograficzne nie chroni przed zmianami klimatu - również w krajach rozwiniętych skutki kryzysu klimatycznego są odczuwalne. 

Więcej
UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

Po programie pilotażowym w trzech afrykańskich krajach, ponad 330 tys. dawek zatwierdzonej przez WHO szczepionki dotarło do Kamerunu. 

Więcej
Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Wraz z Teatrem Muzycznym ROMA przygotowaliśmy dwa filmy edukacyjne dla najmłodszych, ale także dla dorosłych, ponieważ to właśnie my - dorośli jesteśmy odpowiedzialni za to, aby prawa dziecka były przestrzegane, a dzieci były ich świadome.

Więcej