UNICEF alarmuje – dzieci cierpią na granicach

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.
UNI196199

Pogarszająca się sytuacja w punktach granicznych rozmieszczonych na szlaku prowadzącym przez Bałkany, a zwłaszcza w Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii i w Grecji sprawia, że tysiące dzieci zostają same. Pozbawione opieki, narażone są na stres, przemoc i brak dostępu do pomocy medycznej, mówi UNICEF.

Na skutek chaosu panującego na granicach dzieci zmuszone są do spania na dworze już ponad tydzień.  

Nie mają dostępu do podstawowych urządzeń sanitarnych i odpowiedniej żywności. Rodzinom grozi rozdzielenie, a dzieci przez wiele godzin pozostają poza ośrodkami tranzytowymi lub w pociągach, bez wyraźnej informacji dotyczącej tego, gdzie mają się udać.

„Widzę małe dzieci, poniżej piątego roku życia, które utknęły pomiędzy dwoma płotami” mówi Jesper Jensen, specjalista ds. sytuacji kryzysowych w Gevgelijia, w Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii. „Nie mogą iść dalej i nie mogą zawrócić – potrzebują schronienia, odpoczynku i informacji na temat tego, co je czeka.”

Z powodu szybko zmieniającej się sytuacji UNICEF zwiększa zasięg swoich działań pomocowych w punktach tranzytowych w Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii. Pomoc obejmuje zapewnienie dostępu do czystej wody i sanitariatów, zwłaszcza najmłodszym dzieciom, a także dostarczenie zestawów higienicznych i żywności.

UNICEF ponownie wzywa rządy państw do podjęcia spójnych, skoordynowanych działań na głównych szlakach migracyjnych i w krajach docelowych. Żadne dziecko nie powinno spać na ulicy, bez dostępu do podstawowych usług.

Zobacz również

Orlando Bloom spotkał się z dziećmi i rodzinami w Ukrainie

Orlando Bloom spotkał się z dziećmi i rodzinami w Ukrainie

Orlando Bloom ma na swoim koncie wiele ról filmowych, za które go pokochaliśmy. Jednak najważniejszą w jego życiu jest bycie ojcem Flynna i Daisy. Aktor angażuje się w działania, mające na celu pomoc wszystkim dzieciom na świecie - jest Ambasadorem Dobrej Woli UNICEF. 

Więcej
Cholera - zapomniana choroba, czy śmiertelne zagrożenie

Cholera - zapomniana choroba, czy śmiertelne zagrożenie

Epidemie cholery w XIX wieku zdziesiątkowały ludność świata. W 1854 roku, gdy choroba zbierała swoje żniwo w Londynie, John Snow udowodnił, że jej źródłem była jedna z miejskich pomp, a więc skażona woda pochodząca z Tamizy. 

Więcej
Dostęp do czystej wody to prawo każdego dziecka

Dostęp do czystej wody to prawo każdego dziecka

10 krajów Afryki Zachodniej i Środkowej: Benin, Burkina Faso, Kamerun, Czad, Wybrzeże Kości Słoniowej, Gwinea, Mali, Niger, Nigeria i Somalia to obszary dotknięte poważnym zagrożeniem związanym z negatywnym wpływem zmian klimatycznych i brakiem dostępu do bezpiecznych źródeł wody pitnej.

Więcej