UNICEF alarmuje – dzieci cierpią na granicach

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.
UNI196199

Pogarszająca się sytuacja w punktach granicznych rozmieszczonych na szlaku prowadzącym przez Bałkany, a zwłaszcza w Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii i w Grecji sprawia, że tysiące dzieci zostają same. Pozbawione opieki, narażone są na stres, przemoc i brak dostępu do pomocy medycznej, mówi UNICEF.

Na skutek chaosu panującego na granicach dzieci zmuszone są do spania na dworze już ponad tydzień.  

Nie mają dostępu do podstawowych urządzeń sanitarnych i odpowiedniej żywności. Rodzinom grozi rozdzielenie, a dzieci przez wiele godzin pozostają poza ośrodkami tranzytowymi lub w pociągach, bez wyraźnej informacji dotyczącej tego, gdzie mają się udać.

„Widzę małe dzieci, poniżej piątego roku życia, które utknęły pomiędzy dwoma płotami” mówi Jesper Jensen, specjalista ds. sytuacji kryzysowych w Gevgelijia, w Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii. „Nie mogą iść dalej i nie mogą zawrócić – potrzebują schronienia, odpoczynku i informacji na temat tego, co je czeka.”

Z powodu szybko zmieniającej się sytuacji UNICEF zwiększa zasięg swoich działań pomocowych w punktach tranzytowych w Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii. Pomoc obejmuje zapewnienie dostępu do czystej wody i sanitariatów, zwłaszcza najmłodszym dzieciom, a także dostarczenie zestawów higienicznych i żywności.

UNICEF ponownie wzywa rządy państw do podjęcia spójnych, skoordynowanych działań na głównych szlakach migracyjnych i w krajach docelowych. Żadne dziecko nie powinno spać na ulicy, bez dostępu do podstawowych usług.

Zobacz również

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

W 2024 roku konflikty zbrojne, zagrożenia klimatyczne, przesiedlenia i przemoc miały niszczycielski wpływ na dzieci. Mimo to, dzięki wsparciu Darczyńców i firm mogliśmy skutecznie nieść pomoc tam, gdzie była ona najbardziej potrzebna. W Raporcie Rocznym 2024 podsumowaliśmy nasze działania.

Więcej
Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

W Mjanmie doszło do dwóch poważnych trzęsień ziemi o sile 7,7 w skali Richtera. To niewyobrażalna tragedia oraz pogłębienie trwającego w tym kraju kryzysu. Jeszcze przed trzęsieniami ziemi ponad 6,4 mln dzieci potrzebowało pilnej pomocy humanitarnej.

Więcej
Tworzymy Radę Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska

Tworzymy Radę Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska

Grupa Robocza ds. Rady Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska to inicjatywa powołana przez projekt ParTYcypacja oraz UNICEF Polska. Jej celem jest wypracowanie fundamentów do stworzenia Rady Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska, która będzie autentycznym głosem młodego pokolenia w działaniach organizacji dotyczących praw dzieci. 

Więcej