UNICEF alarmuje – dzieci cierpią na granicach

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.
UNI196199

Pogarszająca się sytuacja w punktach granicznych rozmieszczonych na szlaku prowadzącym przez Bałkany, a zwłaszcza w Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii i w Grecji sprawia, że tysiące dzieci zostają same. Pozbawione opieki, narażone są na stres, przemoc i brak dostępu do pomocy medycznej, mówi UNICEF.

Na skutek chaosu panującego na granicach dzieci zmuszone są do spania na dworze już ponad tydzień.  

Nie mają dostępu do podstawowych urządzeń sanitarnych i odpowiedniej żywności. Rodzinom grozi rozdzielenie, a dzieci przez wiele godzin pozostają poza ośrodkami tranzytowymi lub w pociągach, bez wyraźnej informacji dotyczącej tego, gdzie mają się udać.

„Widzę małe dzieci, poniżej piątego roku życia, które utknęły pomiędzy dwoma płotami” mówi Jesper Jensen, specjalista ds. sytuacji kryzysowych w Gevgelijia, w Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii. „Nie mogą iść dalej i nie mogą zawrócić – potrzebują schronienia, odpoczynku i informacji na temat tego, co je czeka.”

Z powodu szybko zmieniającej się sytuacji UNICEF zwiększa zasięg swoich działań pomocowych w punktach tranzytowych w Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii. Pomoc obejmuje zapewnienie dostępu do czystej wody i sanitariatów, zwłaszcza najmłodszym dzieciom, a także dostarczenie zestawów higienicznych i żywności.

UNICEF ponownie wzywa rządy państw do podjęcia spójnych, skoordynowanych działań na głównych szlakach migracyjnych i w krajach docelowych. Żadne dziecko nie powinno spać na ulicy, bez dostępu do podstawowych usług.

Zobacz również

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej
Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Z powodu zmiany klimatu świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem dla dzieci. Powoduje ona odwrócenie ciężko wypracowanego postępu w zakresie poprawy warunków życia i zdrowia najmłodszych. 

Więcej