UNICEF alarmuje: sytuacja w Mali pogarsza się

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.

Ze względu na pogarszającą się sytuację w Mali i jej wpływ na sąsiednie kraje, UNICEF zwiększa zasięg działań humanitarnych w regionie.

Konflikt trwający w północnym Mali spowodował duże migracje przymusowe ludności, szukającej bezpiecznego schronienia. Liczba uchodźców wewnętrznych to na chwilę obecną co najmniej 228 tys. osób. Poza granicami Mali przebywa aktualnie ponad 152 tys. uchodźców, a 7 972 z nich uciekło z kraju między 11 a 22 stycznia b.r. 

UNICEF współpracuje z innymi agendami ONZ w celu lepszego skoordynowania podejmowanych działań humanitarnych. Najważniejsze informacje odnośnie zapewniania ochrony dzieci dotkniętych przez konflikt zbrojny przekazano siłom malijskim oraz wojskom francuskim. W Bamako w dniach 18-20 stycznia odbyło się pierwsze z 35. zaplanowanych, trzydniowych szkoleń dotyczących ochrony dzieci i skierowanych do malijskiego personelu wojskowego.

Sytuacja dzieci i rodzin w Mali jest bardzo ciężka. Konflikt spotęgował problem braku bezpieczeństwa i braku dostępu do żywności. UNICEF intensyfikuje swoje działania humanitarne w tym regionie, aby zapewnić dzieciom dostęp do opieki medycznej, żywności, czystej wody, edukacji oraz ochronę przed wykorzystywaniem. 

UNICEF alarmuje, że na pomoc humanitarną dla Mali organizacja potrzebuje 82 mln USD, z czego do tej pory udało się pozyskać tylko 7% całej kwoty.

Zobacz również

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Wirus polio typu 2 został wykryty w Strefie Gazy w lipcu 2024 roku. Spowodowało to konieczność uruchomienia pilnej kampanii szczepień prowadzonej przez UNICEF, WHO, UNRWA i partnerów. Jej celem jest zaszczepienie ponad 640 tys. dzieci poniżej dziesiątego roku życia.  

Więcej
9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

W obliczu kryzysów humanitarnych edukacja jest dla dzieci szansą na normalną przyszłość. Zachowanie ciągłości nauki musi zawsze być priorytetem, ale niestety szacuje się, że na całym świecie 224 mln najmłodszych wymaga pilnego wsparcia edukacyjnego.

Więcej
Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

Nic o nas bez nas. Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

26 sierpnia w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka zostanie uroczyście zainaugurowana działalność Zespołu. Tworzą go młodzi aktywiści, ich rodzice, eksperci z różnych dziedzin, redaktorzy poruszający tematykę społeczną, w tym praw dzieci, a przewodniczy mu prof. Ewa Jarosz. 

Więcej