UNICEF alarmuje: sytuacja w Mali pogarsza się

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.

Ze względu na pogarszającą się sytuację w Mali i jej wpływ na sąsiednie kraje, UNICEF zwiększa zasięg działań humanitarnych w regionie.

Konflikt trwający w północnym Mali spowodował duże migracje przymusowe ludności, szukającej bezpiecznego schronienia. Liczba uchodźców wewnętrznych to na chwilę obecną co najmniej 228 tys. osób. Poza granicami Mali przebywa aktualnie ponad 152 tys. uchodźców, a 7 972 z nich uciekło z kraju między 11 a 22 stycznia b.r. 

UNICEF współpracuje z innymi agendami ONZ w celu lepszego skoordynowania podejmowanych działań humanitarnych. Najważniejsze informacje odnośnie zapewniania ochrony dzieci dotkniętych przez konflikt zbrojny przekazano siłom malijskim oraz wojskom francuskim. W Bamako w dniach 18-20 stycznia odbyło się pierwsze z 35. zaplanowanych, trzydniowych szkoleń dotyczących ochrony dzieci i skierowanych do malijskiego personelu wojskowego.

Sytuacja dzieci i rodzin w Mali jest bardzo ciężka. Konflikt spotęgował problem braku bezpieczeństwa i braku dostępu do żywności. UNICEF intensyfikuje swoje działania humanitarne w tym regionie, aby zapewnić dzieciom dostęp do opieki medycznej, żywności, czystej wody, edukacji oraz ochronę przed wykorzystywaniem. 

UNICEF alarmuje, że na pomoc humanitarną dla Mali organizacja potrzebuje 82 mln USD, z czego do tej pory udało się pozyskać tylko 7% całej kwoty.

Zobacz również

W 2023 roku głodu doświadczyło 733 mln osób

W 2023 roku głodu doświadczyło 733 mln osób

Pogłębiające się globalne kryzysy przyczyniają się do utrzymującego się trzeci rok z rzędu wysokiego poziomu niedożywienia. W 2023 r. głodu doświadczyła co 11 osoba na świecie i co 5 w Afryce – wynika z najnowszego raportu o stanie bezpieczeństwa żywnościowego i żywienia na świecie (SOFI), opublikowanego przez pięć wyspecjalizowanych agend Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Więcej
Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej