UNICEF apeluje o 2,2 mld USD na ratowanie życia dzieci.

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
HAC2014

UNICEF apeluje o 2,2 mld USD na ratowanie życia dzieci.

Organizacja potrzebuje pilnego wsparcia, aby w 2014 r. dotrzeć z pomocą humanitarną do 85 milionów osób - ofiar kryzysów humanitarnych w 50 krajach. Aż 59 milionów z nich to dzieci. 

W opublikowanym właśnie raporcie Humanitarian Action for Children 2014 UNICEF podkreśla, że zebrane przez organizację środki pozwolą na kontynuację działań podjętych w 2013 roku, dzięki którym:

  • 24,5 mln dzieci zaszczepiono przeciwko odrze,
  • prawie 20 mln osób otrzymało czystą wodę potrzebną do picia, gotowania i mycia,
  • 1,9 mln dzieci jest leczonych z powodu ciężkiego ostrego niedożywienia,
  • 2,7 mln dzieci otrzymało dostęp do edukacji,
  • 935 tys. dzieci objętych zostało opieką psychologa. 

UNICEF apeluje, między innymi, o wsparcie w wysokości 835 mln USD dla potrzebujących w Syrii i sąsiadujących krajach. Fundusze te przeznaczone zostaną na pomoc ratującą życie, tj. szczepienia, czystą wodę, dostęp do urządzeń sanitarnych, edukację i ochronę.

W raporcie Humanitarian Action for Children 2014 organizacja zwraca uwagę na codzienne wyzwania, przed którymi stoją dzieci będące ofiarami sytuacji kryzysowej i podkreśla znaczenie pomocy niezbędnej najmłodszym do przetrwania i dalszego rozwoju. 

Wróciłem właśnie z Sudanu Południowego ogarniętego konfliktem, który zagraża życiu milionów, niewinnych dzieci. W wyniku kryzysu przesiedlono ponad 400 tys. dzieci i ich rodzin. Ponad 3,2 mln osób potrzebuje natychmiastowej pomocy humanitarnej. Nadchodzi pora deszczowa i musimy jak najszybciej dołożyć wszelkich starań, aby dotrzeć z pomocą na czas i zapobiec katastrofie – powiedział Ted Chaiban, z Biura Programów Kryzysowych UNICEF.

Dzieci z Sudanu Południowego podzielają los milionów ofiar dotkniętych konfliktem w Republice Środkowoafrykańskiej i Syrii. Uwaga mediów koncentruje się dzisiaj na tych złożonych kryzysach, wymagających pilnej pomocy finansowej.  Jednakże, są również inne miejsca, gdzie niezbędna jest natychmiastowa pomoc humanitarna i pilne finansowanie. Są to m.in. Afganistan, Kolumbia, Demokratyczna Republika Konga, Birma, Somalia, Jemen i wiele innych – dodaje Ted Chaiban.

Niestety, w wielu miejscach zapomnianych przez media i opinię publiczną dzieci nadal czekają na pomoc. UNICEF zwraca uwagę na niedostateczne wsparcie finansowe programów humanitarnych w Angoli, Erytrei, Lesotho i na Madagaskarze. Niewystarczające środki, brak bezpieczeństwa i trudne warunki są ogromnym wyzwaniem dla UNICEF.

Dlatego, co podkreśla organizacja, kluczowe jest wsparcie przekazywane nie na konkretne kraje, ale takie środki, które organizacja może skierować w miejsce, gdzie pilnie potrzebna jest pomoc. Fundusze te pozwoliłyby również na wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań oraz zintegrowanego planu odbudowy w przypadku kryzysów, z których mogłoby korzystać jednocześnie wiele krajów.

Pełna wersja raportu Humanitarian Action for Children 2014 w języku angielskim jest dostępna tutajwww.unicef.org/appeals.

Zobacz również

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Kryzys klimatyczny nie tylko zmienia planetę, ale także dzieci. Wpływa na ich zdrowie i rozwój. Uprzywilejowane położenie geograficzne nie chroni przed zmianami klimatu - również w krajach rozwiniętych skutki kryzysu klimatycznego są odczuwalne. 

Więcej
UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

Po programie pilotażowym w trzech afrykańskich krajach, ponad 330 tys. dawek zatwierdzonej przez WHO szczepionki dotarło do Kamerunu. 

Więcej
Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Wraz z Teatrem Muzycznym ROMA przygotowaliśmy dwa filmy edukacyjne dla najmłodszych, ale także dla dorosłych, ponieważ to właśnie my - dorośli jesteśmy odpowiedzialni za to, aby prawa dziecka były przestrzegane, a dzieci były ich świadome.

Więcej