UNICEF apeluje o 2,2 mld USD na ratowanie życia dzieci.
UNICEF apeluje o 2,2 mld USD na ratowanie życia dzieci.
Organizacja potrzebuje pilnego wsparcia, aby w 2014 r. dotrzeć z pomocą humanitarną do 85 milionów osób - ofiar kryzysów humanitarnych w 50 krajach. Aż 59 milionów z nich to dzieci.
W opublikowanym właśnie raporcie Humanitarian Action for Children 2014 UNICEF podkreśla, że zebrane przez organizację środki pozwolą na kontynuację działań podjętych w 2013 roku, dzięki którym:
- 24,5 mln dzieci zaszczepiono przeciwko odrze,
- prawie 20 mln osób otrzymało czystą wodę potrzebną do picia, gotowania i mycia,
- 1,9 mln dzieci jest leczonych z powodu ciężkiego ostrego niedożywienia,
- 2,7 mln dzieci otrzymało dostęp do edukacji,
- 935 tys. dzieci objętych zostało opieką psychologa.
UNICEF apeluje, między innymi, o wsparcie w wysokości 835 mln USD dla potrzebujących w Syrii i sąsiadujących krajach. Fundusze te przeznaczone zostaną na pomoc ratującą życie, tj. szczepienia, czystą wodę, dostęp do urządzeń sanitarnych, edukację i ochronę.
W raporcie Humanitarian Action for Children 2014 organizacja zwraca uwagę na codzienne wyzwania, przed którymi stoją dzieci będące ofiarami sytuacji kryzysowej i podkreśla znaczenie pomocy niezbędnej najmłodszym do przetrwania i dalszego rozwoju.
Wróciłem właśnie z Sudanu Południowego ogarniętego konfliktem, który zagraża życiu milionów, niewinnych dzieci. W wyniku kryzysu przesiedlono ponad 400 tys. dzieci i ich rodzin. Ponad 3,2 mln osób potrzebuje natychmiastowej pomocy humanitarnej. Nadchodzi pora deszczowa i musimy jak najszybciej dołożyć wszelkich starań, aby dotrzeć z pomocą na czas i zapobiec katastrofie – powiedział Ted Chaiban, z Biura Programów Kryzysowych UNICEF.
Dzieci z Sudanu Południowego podzielają los milionów ofiar dotkniętych konfliktem w Republice Środkowoafrykańskiej i Syrii. Uwaga mediów koncentruje się dzisiaj na tych złożonych kryzysach, wymagających pilnej pomocy finansowej. Jednakże, są również inne miejsca, gdzie niezbędna jest natychmiastowa pomoc humanitarna i pilne finansowanie. Są to m.in. Afganistan, Kolumbia, Demokratyczna Republika Konga, Birma, Somalia, Jemen i wiele innych – dodaje Ted Chaiban.
Niestety, w wielu miejscach zapomnianych przez media i opinię publiczną dzieci nadal czekają na pomoc. UNICEF zwraca uwagę na niedostateczne wsparcie finansowe programów humanitarnych w Angoli, Erytrei, Lesotho i na Madagaskarze. Niewystarczające środki, brak bezpieczeństwa i trudne warunki są ogromnym wyzwaniem dla UNICEF.
Dlatego, co podkreśla organizacja, kluczowe jest wsparcie przekazywane nie na konkretne kraje, ale takie środki, które organizacja może skierować w miejsce, gdzie pilnie potrzebna jest pomoc. Fundusze te pozwoliłyby również na wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań oraz zintegrowanego planu odbudowy w przypadku kryzysów, z których mogłoby korzystać jednocześnie wiele krajów.
Pełna wersja raportu Humanitarian Action for Children 2014 w języku angielskim jest dostępna tutaj: www.unicef.org/appeals.