UNICEF apeluje o ochronę dla dzieci uchodźców i migrantów w Grecji

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UN03112_Med-Res

Genewa, 6 kwietnia 2016 r. – W ramach porozumienia Unii Europejskiej i Turcji rozpoczął się proces powrotu uchodźców i migrantów z Grecji do Turcji. UNICEF przypomina o obowiązku objęcia opieką i ochroną wszystkich dzieci. Kraje decydując o przyszłości dzieci powinny wnikliwie rozpatrzyć każdy przypadek.

UNICEF z zadowoleniem przyjmuje nowe greckie prawo, które weszło w życie 4 kwietnia. Na jego mocy niektóre grupy, w tym: dzieci rozdzielone z rodzinami i podróżujące bez opieki, dzieci z niepełnosprawnością, kobiety ciężarne i te, które w ostatnim czasie urodziły dzieci, są zwolnione z „wyjątkowych procedur granicznych” lub przymusowych powrotów. Jednak wiele pozostaje do zrobienia.

Obecnie ponad 22 000 dzieci uchodźców i migrantów jest przetrzymywanych w Grecji. Odkąd porozumienie weszło w życie, ich przyszłość jest niepewna.

UNICEF apeluje, aby przy podejmowaniu decyzji na pierwszym miejscu był zawsze najlepszy interes każdego dziecka. Ich podstawowe potrzeby powinny być w pełni zaspokojone, w tym odpowiednie zakwaterowanie, opieka medyczna i ochrona przed wykorzystaniem i nadużyciem.

Dzieci mają szczególne powody, aby domagać się międzynarodowej ochrony. Są zagrożone przymusowym wcieleniem do sił zbrojnych i wczesnymi małżeństwami. Komisja Europejska wymaga, aby powroty były realizowane zgodnie z międzynarodowym i europejskim prawem.

Każda decyzja dotycząca dziecka, czy to nastolatka czy młodszego dziecka, posiadającego rodzinę czy nie, powinna być podjęta mając na uwadze najlepszy interes tego dziecka, powiedziała Marie-Pierre Poirier, Specjalny Koordynator UNICEF ds. Uchodźców i Migrantów w Europie.

Dzieci powinny zostać wysłuchane. Podjęta pospiesznie decyzja o powrocie może prowadzić do powrotu w miejsce, gdzie rządzi strach i przemoc. Dzieci, niezależnie od tego skąd pochodzą, muszą mieć cały czas zapewniony dostęp do podstawowych usług, dodała.

Objęcie opieką dzieci pozostających bez opieki lub rozdzielonych z rodzicami jest na granicy możliwości Grecji. Z braku miejsc noclegowych wiele dzieci obejmowanych jest „aresztem prewencyjnym”, co de facto oznacza przetrzymywanie ich w zamknięciu przez coraz dłuższy czas.

UNICEF jest zaniepokojony informacjami o przetrzymywaniu dzieci ze względu na ich status migracyjny. Ucieczka przed wojną nie jest przestępstwem, mówi Poirier.

Samotne i rozdzielone z opiekunami dzieci należą do najbardziej zagrożonej grupy. Stanowią około 10% wszystkich uchodźców i migrantów w Grecji. Ich liczba wynosi około 2 tysięcy, jednak te statystyki nie są pełne. Pomiędzy styczniem i połową marca 2016 roku zostało zarejestrowanych 1 156 takich dzieci (wzrost o 300% w stosunku do takiego samego okresu w 2015 r.)

Partnerzy UNICEF monitorują pierwsze powroty do Turcji z greckich wysp. UNICEF współpracuje z rządem Turcji w celu zapewnienia odpowiedniej pomocy humanitarnej. W Turcji mieszka obecnie około 2,7 mln uchodźców z Syrii. UNICEF niesie pomoc dzieciom - uchodźcom z Syrii, a także ich rodzinom od 2012 roku. W ubiegłym roku, we współpracy z rządem tureckim i innymi organizacjami objął opieką ponad 400 tysięcy syryjskich dzieci.

Zobacz również

Wojna i chłód. Historia rodziny Katii z Ukrainy

Wojna i chłód. Historia rodziny Katii z Ukrainy

Wołczańsk w obwodzie charkowskim był kiedyś przemysłowym miastem. Po sześciu miesiącach walk, toczących się w jego obrębie, leży w gruzach. Według lokalnych władz, 60% budynków zostało całkowicie zniszczonych, a reszta poważnie uszkodzona.

Więcej
CREATON Polska czwarty rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska czwarty rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska sp. z o.o. jako wieloletni partner UNICEF Polska, ponownie przekazuje środki finansowe na rzecz dzieci w trudnych sytuacjach życiowych. 

Więcej
Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

44% młodych osób, które wzięły udział w badaniu UNICEF Polska, dotyczącym wykluczenie transportowego, przyznaje, że kierowało się dostępnością transportu publicznego podczas podejmowania decyzji o wyborze szkoły ponadpodstawowej.

Więcej