UNICEF apeluje o ochronę dzieci w Burundi

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI180036

Bużumbura, Burundi/Nairobi, 28 maja 2015 r. – UNICEF jest zaniepokojony pogarszającą się sytuacją w Burundi. Na skutek prowadzonych walk dzieci tracą życie i zdrowie, a wielu z nich zagraża przemoc.

UNICEF przypomina wszystkim stronom konfliktu, że powinny zapewnić dzieciom  bezpieczeństwo i ochronę, a w szczególności trzymać je z dala od politycznych demonstracji i działań zagrażających ich życiu,powiedziała Leila Gharagozloo-Pakkala, Dyrektor Regionalny UNICEF ds. Afryki Wschodniej i Południowej.

Żadne dziecko nie powinno być narażone na przemoc ani być jej świadkiem. Miejsce dziecka jest w rodzinie i bezpiecznym środowisku, a nie pośród gwałtownych starć między stronami konfliktu.

Zasada respektowania i przestrzegania praw dziecka jest jasno sformułowana zarówno w międzynarodowym, jak i burundyjskim prawie. Ochrona dzieci jest wspólnym obowiązkiem rządu i społeczności międzynarodowej. Nie ma naszego przyzwolenia na zaangażowanie dzieci i młodzieży w brutalne działania wojenne.

Około 84 000 uchodźców z Burundi uciekło m.in. do Tanzanii, Rwandy i Demokratycznej Republiki Konga. 2/3 z nich to kobiety i dzieci. UNICEF wraz z UNHCR (Biuro Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców), OHCHR (Wysoki Komisarz NZ ds. Praw Człowieka), WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) oraz innymi organizacjami partnerskimi robi wszystko, aby pomóc poszkodowanym dzieciom.

UNI180027

W Tanzanii przebywa obecnie 50 000 uchodźców z Burundi, wśród których wybuchła epidemia cholery. UNICEF dostarczył im czystą wodę, sanitariaty, żywność oraz niezbędne leki. Jak dotąd na skutek choroby zmarły 32 osoby, ale ze względu na złe warunki sanitarne szacuje się, że liczba ofiar może być dużo wyższa. W obozie dla uchodźców w Nyarugusu 39% przypadków cholery odnotowano pośród dzieci poniżej 5. roku życia. Wiele dzieci może umrzeć, jeśli nie zapewnimy im natychmiastowej pomocy medycznej i żywnościowej.  UNICEF jest na miejscu i współpracuje z organizacjami partnerskimi po obu stronach granicy, aby lepiej odpowiedzieć na potrzeby uchodźców.

Jesteśmy obecni niemal w każdym zakątku świata. Jednak, aby prowadzić skuteczne działania, UNICEF potrzebuje stałego wsparcia Darczyńców. Dlatego zachęcamy do dołączenia do programu UNICEF365.

To program dla wyjątkowych ludzi, którzy chcą pomagać nie jednemu, ale wielu dzieciom każdego dnia. Dzięki comiesięcznym darowiznom UNICEF może szybko przekazać niezbędne produkty w miejsce, gdzie potrzebujące dzieci czekają na naszą pomoc, także w Burundi. Dzięki pomocy Darczyńców dostarczamy im m.in. mydło, wiadra na wodę, tabletki do jej uzdatniania oraz gotową do spożycia żywność terapeutyczną.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: http://www.unicef.pl/UNICEF365

UNICEF_Henry_750x200

Zobacz również

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej
Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej