Genewa/Nowy Jork, 25 września 2015 r. – UNICEF apeluje o 14 mln dolarów, które są niezbędne, aby zapewnić odpowiednie wsparcie dzieciom uchodźców i migrantów w Europie. Liczba dzieci, które przybywają do Europy uciekając przed przemocą w Syrii, Iraku i Afganistanie zwiększyła się o 80%.
Według ostatnich danych Eurostat, od stycznia do lipca 2015 r. 133 tysiące dzieci ubiegało się o azyl w Unii Europejskiej. To średnio 19 tysięcy dzieci w każdym miesiącu. Dzieci stanowią 1/4 osób szukających schronienia w Europie.
Wkrótce do Europy nadejdzie zima. Dlatego musimy podjąć wysiłki, aby już dziś zaopiekować się dziećmi uchodźców i migrantów, powiedziała Marie-Pierre Poirier, Specjalny Koordynator UNICEF ds. uchodźców i migrantów w Europie. Współpracując z rządami i organizacjami partnerskimi w całej Europie, UNICEF robi wszystko, co w jego mocy, aby dzieci uchodźców i migrantów były bezpieczne, zdrowe oraz aby ich prawa były przestrzegane, a godność respektowana.
W ciągu najbliższych 12 miesięcy UNICEF chce podjąć następujące działania:
- Utworzenie w pobliżu punktów rejestracji Miejsc Przyjaznych Dzieciom
- Dostarczenie rodzinom informacji na temat zasad żywienia dzieci
- Wsparcie programów edukacyjnych
- Wsparcie techniczne i eksperckie dla rządów państw i organizacji partnerskich w takich obszarach jak prawa dzieci i ich ochrona, wsparcie psychologiczne, zapobieganie i reagowanie na przemoc czy ochrona przed handlem ludźmi
- Wsparcie i ochrona dzieci podróżujących samotnie lub rozdzielonych z rodzinami
UNICEF oferuje również pomoc europejskim rządom, aby ich polityka i procedury były zgodne z międzynarodowymi standardami i zawsze stawiały najlepszy interes dziecka na pierwszym miejscu.
Ponieważ w ostatnich miesiącach wzrosła liczba dzieci uchodźców i migrantów w Europie, UNICEF już zwiększył pomoc dla Chorwacji, Serbii i Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii. UNICEF oferuje również swoje wsparcie dla rządów i lokalnych organizacji partnerskich w Grecji, Słowenii, Austrii i na Węgrzech.
UNICEF przypomina także, że w Syrii i państwach ościennych około 7,6 mln dzieci wymaga natychmiastowej pomocy. Niestety programy pomocy humanitarnej realizowane w tych państwach przez UNICEF są poważnie niedofinansowane. W 2015 r. UNICEF apeluje o fundusze w wysokości 903 mln dolarów, które pozwolą na dostarczanie niezbędnej pomocy. W chwili obecnej UNICEF dysponuje zaledwie połową tej kwoty.