UNICEF apeluje: Potrzebujemy 1,4 mld USD na pomoc dzieciom dotkniętych skutkami kryzysów humanitarnych.

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.

UNICEF apeluje: Potrzebujemy 1,4 mld USD na pomoc dzieciom dotkniętych skutkami kryzysów humanitarnych. 

UNICEF zaapelował dzisiaj o pomoc wysokości 1,4 mld USD, aby odpowiedzieć 
na pilne potrzeby dzieci – ofiary kryzysów humanitarnych w 45 miejscach na świecie. Środki pozyskane na ten cel organizacja planuje przeznaczyć także na wzmocnienie systemu szybszego reagowania i zapobiegania skutkom katastrof. 

Nie minął jeszcze pierwszy miesiąc 2013 roku, a już okazał się on być niezwykle trudny 
dla milionów dzieci cierpiących w Syrii i dla uchodźców, którzy musieli szukać schronienia 
w sąsiednich krajach. W Mali i w Republice Środkowoafrykańskiej narasta konflikt, zagrażający życiu dzieci i kobiet – mówi Ted Chaiban, Dyrektor UNICEF w Biurze Programów Kryzysowych. W sytuacjach kryzysowych to dzieci cierpią najbardziej. Często przebywają w warunkach zagrażających ich zdrowiu i bezpieczeństwu, są narażone na choroby, przemoc, wyzysk i zaniedbanie. 

W opublikowanym dzisiaj raporcie The Humanitarian Action for Children 2013 UNICEF kieruje naszą uwagę zarówno na kraje, które pojawiają się na pierwszych stronach gazet, jak i na te miejsca, o których dużo rzadziej wspomina się w mediach. Czad, Kolumbia, Etiopia, Filipiny, Somalia i Jemen, to te kraje, które również potrzebują pilnej uwagi i pomocy.  

HAC_2013_Cover

 
Kryzys humanitarny w Syrii i odpowiedź na niego reprezentuje ważną część działań podejmowanych przez UNICEF – mówi Ted Chaiban. Jednak niesiemy także pomoc ofiarom  kryzysów humanitarnych, o których świat zapomniał. 

Ponad 85% kwoty, o którą apeluje UNICEF, przeznaczona zostanie na działania humanitarne 
nie związane z Syrią i uchodźcami z tego kraju. 45 krajów i regionów opisanych w raporcie 
to miejsca, gdzie skala kryzysu, potrzeby dzieci i kompleksowy charakter katastrofy wymagają natychmiastowego działania. 

Fundusze, o które prosi UNICEF w 2013 roku, pozwolą organizacji kontynuować działania humanitarne rozpoczęte w ubiegłym roku. Dzięki wsparciu Darczyńców UNICEF 
od stycznia do października 2012 roku pomógł milionom potrzebujących dzieci:

  • ZDROWIE: 38,3 mln zaszczepionych dzieci
  • WODA I URZĄDZENIA SANITARNE: 12,4 mln ludzi uzyskało dostęp do czystej wody zdatnej do picia, gotowania i kąpieli
  • EDUKACJA: 3 mln dzieci zapewniono dostęp do lepszej edukacji
  • OCHRONA: 2,4 mln dzieci objętych programami pomocowymi
  • POŻYWIENIE: 2 mln dzieci cierpiących z powodu ciężkiego ostrego niedożywienia podanych zostało specjalistycznemu leczeniu
  • HIV i AIDS: 1 mln osób uzyskało dostęp do testów na obecność HIV i zostało skierowanych na leczenie. 

Niestety, w 2012 roku duże niedobory środków w takich krajach jak Madagaskar czy Kolumbia nie pozwoliły organizacji odpowiedzieć na wszystkie potrzeby dzieci. Poza tym, w wielu krajach czynniki takie jak dostęp, bezpieczeństwo i brak wsparcia partnerów stanowiły poważne ograniczenia w dotarciu z pomocą humanitarną. 

Pieniądze, o które prosimy, to pewna inwestycja w dzieci i ich przyszłość – dodaje Ted Chaiban. Dzięki tym środkom możemy pomóc w miejscach, gdzie brakuje środków i potrzeby są największe oraz wdrażać innowacyjne rozwiązania tam, gdzie sytuacja jest złożona.

Przy okazji publikacji The Humanitarian Action for Children 2013 UNICEF Polska apeluje 
o pomoc dla dzieci w Czadzie. Więcej informacji www.unicef.pl/czad.

Pełna treść raportu The Humanitarian Action for Children 2013: 
http://unicef.pl/Co-robimy/Publikacje

Zobacz również

Jak UNICEF wykorzystuje drony, aby pomagać dzieciom?

Jak UNICEF wykorzystuje drony, aby pomagać dzieciom?

W UNICEF od 2016 roku wykorzystujemy drony, które umożliwiają nam dostarczanie niezbędnych produktów zdrowotnych, takich jak szczepionki, leki czy próbki diagnostyczne, do odległych obszarów, w tym wysp czy regionów górskich.

Więcej
Eskalacja przemocy seksualnej w Sudanie

Eskalacja przemocy seksualnej w Sudanie

Od 2 lat w Sudanie trwa brutalny, ogólnokrajowy konflikt zbrojny. Dzieci są ofiarami przemocy – w tym gwałtów i napaści na tle seksualnym. Od początku 2024 roku odnotowano 221 gwałtów na niepełnoletnich.

Więcej
Sprawdzamy, jak realizowane są zalecenia Komitetu Praw Dziecka ONZ dla Polski

Sprawdzamy, jak realizowane są zalecenia Komitetu Praw Dziecka ONZ dla Polski

Przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, kwestia pieczy zastępczej i sytuacja dzieci z doświadczeniem uchodźczym – to główne zagadnienia z raportu zaprezentowanego podczas spotkania sejmowej Komisji ds. Dzieci i Młodzieży w Sejmie RP. 

Więcej