UNICEF apeluje: Twoje 50 groszy może uratować życie dziecka w Sierra Leone

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Brak szczepień zabija dzieci w Sierra Leone

Jak podarować komuś życie za 0,5 PLN? To proste. Tyle właśnie kosztuje w Sierra Leone szczepionka przeciw gruźlicy. UNICEF Polska ponownie apeluje o pomoc dla najmłodszych mieszkańców jednego z najbiedniejszych krajów na świecie. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na wsparcie programów szczepień UNICEF.

Kampania „Moje marzenie – szczepienie” to już czwarty projekt na rzecz dzieci w Sierra Leone prowadzony przez polski oddział organizacji. Rezultaty poprzednich akcji są bardzo konkretne. Program szczepień przeciwko odrze, który Polacy hojnie wsparli w 2006 i 2007 roku, bezpośrednio przełożył się na zmniejszenie umieralności dzieci.

Mówiąc wprost – Polacy uratowali życie tysięcy dzieci, które do tej pory odra zabijała. W 2011 roku wsparliśmy program szczepień przeciwko polio i tężcowi noworodkowemu. Dziś wracamy do Sierra Leone. Chcemy, aby nasza pomoc miała charakter długofalowy. Dajemy naszym Darczyńcom gwarancję, że ich wsparcie zmienia na lepsze życie całego pokolenia dzieci. - mówi Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska.

Działaniom podejmowanym na rzecz dzieci w Sierra Leone towarzyszyły programy edukacyjne skierowane do szkół. W 2011 roku do akcji „Wszystkie kolory świata” włączyły się dzieci z 1140 placówek edukacyjnych z całej Polski.
Jesienią tego roku przedstawiciele organizacji odwiedzili Sierra Leone, aby zapoznać się z programami szczepień prowadzonymi w trudno dostępnych rejonach kraju. Widzieliśmy malutkie dzieci, które otrzymują szczepionki przeciwko polio ufundowane przez polskich Darczyńców. Niestety, nadal są miejsca, gdzie dzieci cały czas czekają na swoją szczepionkę. – mówi Zofia Dulska, która niedawno wróciła z Afryki.

UNICEF aktywnie działa w Sierra Leone od 1985 roku. Jest jedyną organizacją, która dostarcza szczepionki przeciwko gruźlicy, polio, odrze i tężcowi. UNICEF zapewnienia także ich bezpieczny transport i przechowywanie w odpowiedniej temperaturze oraz prowadzi programy edukacyjne, których celem jest przekonanie rodziców do korzystania z tej formy opieki medycznej. Działania te prowadzone są we współpracy z państwową służbą zdrowia, ponieważ współdziałanie, a nie tworzenie odrębnych projektów, jest kluczem do długotrwałej poprawy sytuacji dzieci.

Nasz cel to dotarcie do każdego dziecka, a zwłaszcza tego mieszkającego w najdalszym i najtrudniej dostępnym zakątku kraju. W kraju, gdzie nadal co piąte dziecko umiera przed swoimi 5 urodzinami, szczepionka to dla niego przepustka do życia, dodaje Zofia Dulska. Ile kosztuje podarowanie życia dziecku?Około 50 groszy – właśnie tylko kosztuje szczepionka przeciwko gruźlicy.

Kampania "Moje marzenie – szczepienie" rozpoczyna się 4 listopada i potrwa do końca marca 2014 roku. Każdy, kto chce podarować szansę na życie dziecku w Sierra Leone może to zrobić wpłacając darowiznę na stronie internetowej: www.unicef.pl/pomagam. Zebrane środki UNICEF przeznaczy na zakup szczepionek przeciwko gruźlicy, polio i odrze oraz na zapewnienie ich bezpiecznego transportu oraz przechowywania w odpowiedniej temperaturze. Na stronie internetowej www.unicef.pl  na bieżąco publikowane będą aktualności dot. sytuacji w Sierra Leone oraz historie dzieci i ich matek, które pokonują długą drogę (dosłownie i w przenośni) w poszukiwaniu szczepionek dla swoich maluchów. 

baner900x324_popr

Zobacz również

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

W obliczu kryzysów humanitarnych edukacja jest dla dzieci szansą na normalną przyszłość. Zachowanie ciągłości nauki musi zawsze być priorytetem, ale niestety szacuje się, że na całym świecie 224 mln najmłodszych wymaga pilnego wsparcia edukacyjnego.

Więcej
Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

Nic o nas bez nas. Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

26 sierpnia w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka zostanie uroczyście zainaugurowana działalność Zespołu. Tworzą go młodzi aktywiści, ich rodzice, eksperci z różnych dziedzin, redaktorzy poruszający tematykę społeczną, w tym praw dzieci, a przewodniczy mu prof. Ewa Jarosz. 

Więcej
Wzrost zachorowań na mpox wśród dzieci we wschodniej i południowej Afryce

Wzrost zachorowań na mpox wśród dzieci we wschodniej i południowej Afryce

Mpox (dawniej małpia ospa) zagraża dzieciom we wschodniej i południowej Afryce. Przypadki zachorowań odnotowano m.in. w Demokratycznej Republice Konga, Burundi, Rwandzie, Ugandzie, Kenii i RPA.

Więcej