UNICEF: Do 2030 r. liczba nowych zakażeń wirusem HIV wśród nastolatków wzrośnie o niemal 60%

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI201862_Med-Res

Nowy Jork/Johannesburg, 1 grudnia 2016 r. – Jeśli odpowiednie działania nie zostaną podjęte, to liczba nowych zakażeń wirusem HIV wśród nastolatków w 2030 r. wzrośnie z obecnych 250 000 do niemal 400 000 rocznie. Z okazji Światowego Dnia Walki z AIDS UNICEF przedstawia swój najnowszy raport „For Every Child, End AIDS”.

Świat dokonał ogromnego postępu w działaniach na rzecz wyeliminowania AIDS, ale walka jest daleka od zakończenia, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży, powiedział Anthony Lake, Dyrektor Generalny UNICEF. Co dwie minuty jeden nastolatek (najprawdopodobniej płci żeńskiej) zostanie zakażony wirusem HIV. Jeśli chcemy wyeliminować AIDS, musimy podwoić nasze wysiłki w dotarciu do każdego dziecka i każdego nastolatka.

AIDS jest wiodącą przyczyną zgonów wśród młodzieży. W 2015 r. na AIDS zmarło 41 000 nastolatków w wieku od 10 do 19 lat.

W swoim raporcie UNICEF przedstawia propozycje działań, jakie powinny zostać podjęte, aby przyspieszyć postęp w zapobieganiu HIV wśród nastolatków oraz dotrzeć do tych osób, które są już zakażone. Działania obejmują:

  • Inwestowanie w innowacje, w tym w rozwiązania stosowane lokalnie.
  • Lepsze gromadzenie danych.
  • Zwalczanie stygmatyzacji oraz dyskryminacji ze względu na płeć.
  • Działania profilaktyczne i kompleksowa edukacja seksualna.

W 2015 r. na całym świecie żyły niemal 2 mln nastolatków w wieku 10-19 lat zakażone wirusem HIV. Najtrudniejsza sytuacja jest w krajach Afryki Subsaharyjskiej. W tym regionie na 4 nowe zakażenia aż 3 przypadały na dziewczęta w wieku 15-19 lat.

UNI197919_Med-Res

Inne wnioski z raportu: 

  • Udało się osiągnąć ogromny postęp w zapobieganiu przenoszenia wirusa HIV z matki na dziecko. Między rokiem 2000, a 2015 udało się zapobiec 1,6 mln nowych zakażeń wśród dzieci.
  • W 2015 r. 1,1 mln kobiet, dzieci i nastolatków zostało zakażonych wirusem HIV.
  • Najbardziej narażone na śmierć z powodu chorób związanych z AIDS są dzieci poniżej 4. roku życia zakażone wirusem HIV. Niestety diagnoza i leczenie przychodzą zbyt późno. Jedynie połowa dzieci urodzonych przez matki zakażone wirusem HIV jest badana na obecność wirusa w ciągu pierwszych 2 miesięcy życia.

Według UNICEF, mimo postępu w zapobieganiu nowym zakażeniom wirusem HIV i ograniczeniu liczby zgonów, od 2014 r. zmniejszyły się środki finansowe przeznaczane na walkę z AIDS.

Zobacz również

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Wirus polio typu 2 został wykryty w Strefie Gazy w lipcu 2024 roku. Spowodowało to konieczność uruchomienia pilnej kampanii szczepień prowadzonej przez UNICEF, WHO, UNRWA i partnerów. Jej celem jest zaszczepienie ponad 640 tys. dzieci poniżej dziesiątego roku życia.  

Więcej
9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

W obliczu kryzysów humanitarnych edukacja jest dla dzieci szansą na normalną przyszłość. Zachowanie ciągłości nauki musi zawsze być priorytetem, ale niestety szacuje się, że na całym świecie 224 mln najmłodszych wymaga pilnego wsparcia edukacyjnego.

Więcej
Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

Nic o nas bez nas. Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

26 sierpnia w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka zostanie uroczyście zainaugurowana działalność Zespołu. Tworzą go młodzi aktywiści, ich rodzice, eksperci z różnych dziedzin, redaktorzy poruszający tematykę społeczną, w tym praw dzieci, a przewodniczy mu prof. Ewa Jarosz. 

Więcej