UNICEF: Do 2030 r. liczba nowych zakażeń wirusem HIV wśród nastolatków wzrośnie o niemal 60%

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI201862_Med-Res

Nowy Jork/Johannesburg, 1 grudnia 2016 r. – Jeśli odpowiednie działania nie zostaną podjęte, to liczba nowych zakażeń wirusem HIV wśród nastolatków w 2030 r. wzrośnie z obecnych 250 000 do niemal 400 000 rocznie. Z okazji Światowego Dnia Walki z AIDS UNICEF przedstawia swój najnowszy raport „For Every Child, End AIDS”.

Świat dokonał ogromnego postępu w działaniach na rzecz wyeliminowania AIDS, ale walka jest daleka od zakończenia, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży, powiedział Anthony Lake, Dyrektor Generalny UNICEF. Co dwie minuty jeden nastolatek (najprawdopodobniej płci żeńskiej) zostanie zakażony wirusem HIV. Jeśli chcemy wyeliminować AIDS, musimy podwoić nasze wysiłki w dotarciu do każdego dziecka i każdego nastolatka.

AIDS jest wiodącą przyczyną zgonów wśród młodzieży. W 2015 r. na AIDS zmarło 41 000 nastolatków w wieku od 10 do 19 lat.

W swoim raporcie UNICEF przedstawia propozycje działań, jakie powinny zostać podjęte, aby przyspieszyć postęp w zapobieganiu HIV wśród nastolatków oraz dotrzeć do tych osób, które są już zakażone. Działania obejmują:

  • Inwestowanie w innowacje, w tym w rozwiązania stosowane lokalnie.
  • Lepsze gromadzenie danych.
  • Zwalczanie stygmatyzacji oraz dyskryminacji ze względu na płeć.
  • Działania profilaktyczne i kompleksowa edukacja seksualna.

W 2015 r. na całym świecie żyły niemal 2 mln nastolatków w wieku 10-19 lat zakażone wirusem HIV. Najtrudniejsza sytuacja jest w krajach Afryki Subsaharyjskiej. W tym regionie na 4 nowe zakażenia aż 3 przypadały na dziewczęta w wieku 15-19 lat.

UNI197919_Med-Res

Inne wnioski z raportu: 

  • Udało się osiągnąć ogromny postęp w zapobieganiu przenoszenia wirusa HIV z matki na dziecko. Między rokiem 2000, a 2015 udało się zapobiec 1,6 mln nowych zakażeń wśród dzieci.
  • W 2015 r. 1,1 mln kobiet, dzieci i nastolatków zostało zakażonych wirusem HIV.
  • Najbardziej narażone na śmierć z powodu chorób związanych z AIDS są dzieci poniżej 4. roku życia zakażone wirusem HIV. Niestety diagnoza i leczenie przychodzą zbyt późno. Jedynie połowa dzieci urodzonych przez matki zakażone wirusem HIV jest badana na obecność wirusa w ciągu pierwszych 2 miesięcy życia.

Według UNICEF, mimo postępu w zapobieganiu nowym zakażeniom wirusem HIV i ograniczeniu liczby zgonów, od 2014 r. zmniejszyły się środki finansowe przeznaczane na walkę z AIDS.

Zobacz również

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane. 

Więcej
Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata wokół stanu realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka to wspólne przedsięwzięcie UNICEF Polska, Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce oraz Rzeczniczki Praw Dziecka.

Więcej
Wpływ wojny w Sudanie na zdrowie psychiczne dzieci

Wpływ wojny w Sudanie na zdrowie psychiczne dzieci

Dzieci w Sudanie doświadczają przemocy, ale także są jej świadkami. Powoduje to u nich silny stres emocjonalny, prowadzący do problemów ze zdrowiem psychicznym.

Więcej