UNICEF dostarcza pilnie potrzebne leki i środki medyczne dla 70 000 osób w Strefie Gazy

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Transport pomocy medycznej UNICEF do Gazy

Od 30 marca obrażenia odniosło ponad 1000 dzieci
– placówki służby zdrowia nie są w stanie sobie z tym poradzić

Wschodnia Jerozolima, 16 maja 2018 r. – UNICEF i partnerzy dostarczyli do Strefy Gazy dwie ciężarówki pilnie potrzebnych środków medycznych, które wystarczą na potrzeby około 70 000 osób. Wśród leków i sprzętu medycznego znalazły się antybiotyki, sól fizjologiczna i ampułko-strzykawki do leczenia obrażeń.

Od 30 marca ponad 1000 dzieci zostało rannych w wyniku przemocy w Strefie Gazy. Wiele z tych urazów jest bardzo ciężkich (amputacje kończyn) i wpłynie na dalsze życie dzieci.

Ostatnie wydarzenia spotęgowały wyzwania, z jakimi mierzy się i tak już słaby system opieki zdrowotnej w Strefie Gazy, już wcześniej załamujący się z powodu potężnych przerw w dostawie prądu, niedoborów paliwa, lekarstw i sprzętu. Placówki medyczne pękają w szwach w związku z naporem dodatkowych ofiar, rannych w najnowszych starciach. Wielu z nich odniosło skomplikowane i zagrażające życiu obrażenia. Nasilające się walki jeszcze bardziej pogorszyły sytuację dzieci, która i tak od wielu lat była dramatyczna.

Dzieci powinny być chronione – a nie traktowane jako cel ataków i wykorzystywane podczas trwających walk. Wraz ze wzrostem napięcia w całej Palestynie, UNICEF wzywa wszystkie strony do wprowadzenia szczególnych środków, mających na celu utrzymanie dzieci z dala od niebezpieczeństwa i zapobieganie ofiarom wśród dzieci.

Sytuacja dzieci w Palestynie jest dramatyczna:

• W Strefie Gazy połowa wszystkich dzieci jest zależna od pomocy humanitarnej, a co czwarte dziecko potrzebuje pomocy psychologicznej. Ich rodziny mają prąd przez 4-5 godzin dziennie, a 9 z 10 z nich nie ma regularnego, bezpośredniego dostępu do czystej wody.

• Dzieci w Strefie Gazy doświadczyły trzech ogromnych fal konfliktu w ciągu ostatniej dekady.

• W całej Palestynie 8 000 dzieci i 400 nauczycieli wymaga obecności ochrony, aby dotrzeć do szkoły, kiedy przechodzą przez punkty kontrolne po drodze.

• Dzieci w Palestynie doświadczają licznych form przemocy. Ponad 90% z nich zgłasza, że doświadczyło przemocy w domu, w szkole lub na ulicy.

• Bezrobocie wśród młodzieży jest wyjątkowo wysokie: ponad 40% w skali kraju i ponad 60% w Strefie Gazy.

• Pomimo wysokiej liczby osób zapisanych do szkół podstawowych (94%), 1 na 4 chłopców w wieku powyżej 15 lat znajduje się poza systemem edukacji.

Zobacz również

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej
Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Z powodu zmiany klimatu świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem dla dzieci. Powoduje ona odwrócenie ciężko wypracowanego postępu w zakresie poprawy warunków życia i zdrowia najmłodszych. 

Więcej
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN kolejny rok wspiera dzieci jako „Przyjaciel UNICEF”

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN kolejny rok wspiera dzieci jako „Przyjaciel UNICEF”

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN przedłużyło udział w programie „Przyjaciel UNICEF” o kolejny rok, przekazując środki m.in. na pomoc dzieciom w strefach konfliktu.

Więcej