UNICEF dostarcza pilnie potrzebne leki i środki medyczne dla 70 000 osób w Strefie Gazy

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Transport pomocy medycznej UNICEF do Gazy

Od 30 marca obrażenia odniosło ponad 1000 dzieci
– placówki służby zdrowia nie są w stanie sobie z tym poradzić

Wschodnia Jerozolima, 16 maja 2018 r. – UNICEF i partnerzy dostarczyli do Strefy Gazy dwie ciężarówki pilnie potrzebnych środków medycznych, które wystarczą na potrzeby około 70 000 osób. Wśród leków i sprzętu medycznego znalazły się antybiotyki, sól fizjologiczna i ampułko-strzykawki do leczenia obrażeń.

Od 30 marca ponad 1000 dzieci zostało rannych w wyniku przemocy w Strefie Gazy. Wiele z tych urazów jest bardzo ciężkich (amputacje kończyn) i wpłynie na dalsze życie dzieci.

Ostatnie wydarzenia spotęgowały wyzwania, z jakimi mierzy się i tak już słaby system opieki zdrowotnej w Strefie Gazy, już wcześniej załamujący się z powodu potężnych przerw w dostawie prądu, niedoborów paliwa, lekarstw i sprzętu. Placówki medyczne pękają w szwach w związku z naporem dodatkowych ofiar, rannych w najnowszych starciach. Wielu z nich odniosło skomplikowane i zagrażające życiu obrażenia. Nasilające się walki jeszcze bardziej pogorszyły sytuację dzieci, która i tak od wielu lat była dramatyczna.

Dzieci powinny być chronione – a nie traktowane jako cel ataków i wykorzystywane podczas trwających walk. Wraz ze wzrostem napięcia w całej Palestynie, UNICEF wzywa wszystkie strony do wprowadzenia szczególnych środków, mających na celu utrzymanie dzieci z dala od niebezpieczeństwa i zapobieganie ofiarom wśród dzieci.

Sytuacja dzieci w Palestynie jest dramatyczna:

• W Strefie Gazy połowa wszystkich dzieci jest zależna od pomocy humanitarnej, a co czwarte dziecko potrzebuje pomocy psychologicznej. Ich rodziny mają prąd przez 4-5 godzin dziennie, a 9 z 10 z nich nie ma regularnego, bezpośredniego dostępu do czystej wody.

• Dzieci w Strefie Gazy doświadczyły trzech ogromnych fal konfliktu w ciągu ostatniej dekady.

• W całej Palestynie 8 000 dzieci i 400 nauczycieli wymaga obecności ochrony, aby dotrzeć do szkoły, kiedy przechodzą przez punkty kontrolne po drodze.

• Dzieci w Palestynie doświadczają licznych form przemocy. Ponad 90% z nich zgłasza, że doświadczyło przemocy w domu, w szkole lub na ulicy.

• Bezrobocie wśród młodzieży jest wyjątkowo wysokie: ponad 40% w skali kraju i ponad 60% w Strefie Gazy.

• Pomimo wysokiej liczby osób zapisanych do szkół podstawowych (94%), 1 na 4 chłopców w wieku powyżej 15 lat znajduje się poza systemem edukacji.

Zobacz również

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Wsłuchując się w dziecięce marzenia, związane z przyszłością, pomagamy najmłodszym w realizacji tych planów. Obowiązkiem rodziców, opiekunów i społeczeństwa jest wspieranie młodych osób, które powinny mieć możliwość nie tylko wyrażania swoich opinii na temat świata, w którym żyją, ale także proponowania zmian.

Więcej
Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane. 

Więcej
Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata wokół stanu realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka to wspólne przedsięwzięcie UNICEF Polska, Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce oraz Rzeczniczki Praw Dziecka.

Więcej