UNICEF: Dramatyczna sytuacja dzieci w regionie Kasai (Demokratyczna Republika Konga)

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UN0162276

770 000 dzieci poniżej 5. roku życia cierpi na skutek ostrego niedożywienia

Nowy Jork/Dakar/Genewa/Johannesburg/Kinszasa, 11 maja 2018 r. - Co najmniej 770 000 dzieci w regionie Kasai (Demokratyczna Republika Konga) cierpi na skutek ostrego niedożywienia. Wśród nich aż 400 000 najmłodszych jest bezpośrednio narażonych na śmierć z głodu, podaje UNICEF. Jeśli natychmiastowe działania humanitarne nie zostaną podjęte, zgony wśród dzieci będą wzrastać w zastraszającym tempie.

Od wybuchu konfliktu w regionie Kasai w 2016 roku, setki tysięcy osób musiały opuścić swoje domy.

Pomimo obecnego uspokojenia sytuacji w kraju, około 3,8 mln ludzi, w tym 2,3 mln dzieci potrzebuje pomocy humanitarnej.

Konflikt oraz przesiedlenia mają druzgocące konsekwencje dla dzieci mieszkających w regionie Kasai, mówi Fatoumata Ndiaye, Zastępca Dyrektora Generalnego UNICEF. Tysiące przesiedlonych dzieci spędziły miesiące bez dostępu do podstawowych usług – opieki medycznej, wody pitnej oraz edukacji. Teraz, kiedy dostęp do regionu poprawia się, rząd oraz organizacje humanitarne, przy wsparciu społeczności międzynarodowej, muszą zwiększyć działania, aby uratować życie dzieci zanim będzie za późno.

Według raportu UNICEF „Kasai: A children’s crisis”, spadek produkcji rolnej związanej przesiedleniami ludności jeszcze bardziej pogłębił brak bezpieczeństwa żywnościowego w regionie Kasai. Wiele rodzin, które musiały opuścić swoje domy, nie było w stanie uprawiać roli, co w konsekwencji doprowadziło do jeszcze wyższego poziomu niedożywienia w regionie.

UN0162288

Dodatkowe dane wynikające z raportu:

  • 1 na 10 dzieci w regionie Kasai cierpi na skutek ciężkiego ostrego niedożywienia;
  • Ponad 200 ośrodków medycznych zostało splądrowanych, spalonych lub zniszczonych w czasie konfliktu;
  • Ponad 400 szkół zostało zaatakowanych lub wykorzystanych do celów militarnych, a 100 placówek zostało całkowicie zniszczonych;
  • Na skutek konfliktu 440 000 dzieci w 2017 r. nie było w stanie ukończyć roku szkolnego;
  • Tysiące dzieci zostało zrekrutowanych do grup zbrojnych;
  • 60% żołnierzy w regionie stanowią dzieci;
  • Przez wybuch konfliktu szczepienia dzieci zostały wstrzymane, na skutek czego w całym regionie rośnie liczba zachorowań na cholerę i odrę.

Teraz, kiedy ludzie są w stanie powrócić do swoich społeczności, tysiące dzieci może otrzymać pomoc. Od 2017 roku UNICEF razem z organizacjami partnerskimi zapewnił pomoc dla 71 500 dzieci cierpiących na skutek skrajnego niedożywienie, mówi Gianfranco Rotigliano, Przedstawiciel UNICEF w Demokratycznej Republice Konga.

UNICEF intensyfikuje dystrybucję żywności terapeutycznej do ośrodków zdrowia i szpitali, aby leczyć niedożywione dzieci. Prowadzi także szkolenia wśród pracowników opieki medycznej w zakresie dobrych praktyk żywieniowych.

Powrót do codzienności zależy także od reintegracji całych rodzin oraz edukacji dzieci, które były związane z grupami zbrojnymi. Do tej pory UNICEF wraz z partnerami umożliwił uwolnienie ponad 1700 dzieci-żołnierzy oraz zapewnił najmłodszym wsparcie psychologiczne. UNICEF zbudował bądź naprawił również 314 sal lekcyjnych w regionie Kasai, aby umożliwić dzieciom dostęp do edukacji.

UNICEF apeluje o 88 mln dolarów, które są niezbędne, aby nieść pomoc dla dzieci w regionie Kasai. 

Banner

Zobacz również

10 zdrowych nawyków cyfrowych dla całej rodziny

10 zdrowych nawyków cyfrowych dla całej rodziny

Wychowywanie dzieci w erze cyfrowej nie jest proste. Czasem ciężko nadążyć za rozwojem technologii i pojawiającymi się wraz z nim zagrożeniami i udogodnieniami.

Więcej
Ubóstwo żywnościowe dotyka co czwartego dziecka na świecie

Ubóstwo żywnościowe dotyka co czwartego dziecka na świecie

Powiększające się nierówności, konflikty i kryzys klimatyczny w połączeniu z drożejącymi produktami spożywczymi, nadmiarem niezdrowej żywności, szkodliwymi strategiami marketingowymi produktów spożywczych oraz niewłaściwymi praktykami żywieniowymi skazują miliony dzieci na ubóstwo żywnościowe.

Więcej
5 porad jak radzić sobie ze stresem

5 porad jak radzić sobie ze stresem

Stres potrafi zablokować nasze myślenie, sprawić, że zaczynamy panikować i działać nierozsądnie, dlatego tak ważne jest, żeby wiedzieć jak się zachować, gdy rozpoznasz stresującą sytuację.

Więcej