UNICEF, FAO: WFP: Rośnie liczba osób potrzebujących pomocy żywnościowej w Sudanie Południowym

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
sudan1

Szacuje się, że w porze suchej niemal 7 milionów osób nie będzie miało bezpieczeństwa żywnościowego.

 

Dżuba, luty 2019 r. – UNICEF, Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia
i Rolnictwa (FAO) oraz Światowy Program Żywnościowy (WFP) zaalarmowały o dramatycznej sytuacji w Sudanie Południowym. W porze suchej (maj-lipiec) niemal 7 milionów osób nie będzie miało bezpieczeństwa żywnościowego. Organizacje zaapelowały o pilną pomoc dla mieszkańców tego kraju.

Od stycznia ubiegłego roku liczba osób zagrożonych brakiem żywności wzrosła o 13%. Najtrudniejsza sytuacja jest w regionie Dżunkali oraz wschodnich i środkowych obszarach kraju. Tam, nawet 30 tysięcy osób każdego dnia ma utrudniony dostęp do żywności.

Na dramatyczną sytuację w Sudanie Południowym złożyło się kilka czynników: konflikt zbrojny, niewystarczająca produkcja żywności oraz liczne przesiedlenia. Lokalna produkcja zbóż
w 2019 r. zaspokoi jedynie 52% krajowego zapotrzebowania.

Wojna wstrzymuje produkcję żywności, dziesiątkuje żywy inwentarz i uniemożliwia dostęp ludzi do alternatywnych źródeł pożywienia. Przedłużające się susze, powodzie czy choroby roślin uprawnych poważnie wpłynęły na produkcję rolną, która w dużej mierze zależy od opadów deszczu.

UNICEF, FAO i WFP zaapelowały o środki finansowe, które pozwolą nieść pomoc humanitarną do poszkodowanych osób. Organizacje szacują, że przy obecnym poziomie wsparcia, od maja do lipca około 50 tysięcy osób będzie w katastrofalnej sytuacji żywnościowej. Bez jakiejkolwiek pomocy ta liczba może wzrosnąć nawet do 260 tysięcy. Wiele dzieci już dziś cierpi na skutek głodu. Obecnie 860 tysięcy najmłodszych poniżej 5. roku życia jest niedożywionych.

Pomoc humanitarna

Od początku konfliktu w 2013 r. organizacje niosą pomoc mieszkańcom Sudanu Południowego. W ramach Zintegrowanego Mechanizmu Szybkiego Reagowania, zespoły pracowników przemieszczały się z wykorzystaniem helikopterów, aby dotrzeć do trudnodostępnych miejsc z ratującą życie pomocą. 

W 2019 r. FAO planuje dostarczyć nasiona, sprzęt rolniczy i rybacki dla 800 tysięcy gospodarstw. Z kolei WFP dostarczy m.in. żywność terapeutyczną oraz pomoc finansową. UNICEF w tym roku chce dotrzeć z pomocą do ponad dwóch milionów niedożywionych dzieci
i ich matek w Sudanie Południowym. Organizacja dostarczy mikroelementy, pomoc medyczną
i wodno-sanitarną. UNICEF od lat z powodzeniem stosuje w leczeniu niedożywienia wysokokaloryczną pastę terapeutyczną złożoną ze zmielonych orzeszków ziemnych. Wystarczą 3 saszetki dziennie, aby w ciągu tygodnia mały pacjent przybrał na wadze kilogram, a jego organizm otrzymał niezbędne do rozwoju składniki. Jedna saszetka żywności terapeutycznej kosztuje zaledwie 1,47 zł. Obecne fundusze pozwalają UNICEF nieść pomoc
w Sudanie Południowym jedynie do końca kwietnia 2019 r.

UNICEF Polska cały czas zbiera środki na pomoc dla dzieci w ramach akcji „Uratuj dziecko
w Sudanie Południowym”. Pomóc można wchodząc na stronę unicef.pl/sudan i przekazując darowiznę.

Dołącz do akcji:

slide_podglad_button

Zobacz również

Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej
Dla młodzieży i o młodzieży o zdrowiu psychicznym

WIDEO - Dla młodzieży i o młodzieży o zdrowiu psychicznym

Jak młody człowiek może zadbać o swoje zdrowie psychiczne? Dlaczego relacje rówieśnicze są tak ważne? Jaką rolę pełnią emocje? Czym jest kryzys? Kiedy skorzystać z pomocy innych, w tym specjalisty? 

Więcej
Jak być dla siebie lepszym?

Jak być dla siebie lepszym?

Następnym razem, kiedy powiesz/pomyślisz o sobie w sposób negatywny, zatrzymaj się i zastanów się, czy powiedziałbyś to kiedykolwiek bliskiej ci osobie?

Więcej