UNICEF i Kraków razem dla dzieci-uchodźców z Ukrainy

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNICEF Polska|UNICEF i Kraków razem dla dzieci-uchodźców z Ukrainy

UNICEF/Korta

Philippe Cori, Zastępca Dyrektor Regionalnej UNICEF ds. Europy i Azji Środkowej oraz Jacek Majchrowski, Prezydent Krakowa podpisali dziś porozumienie o współpracy. Dokument dotyczy wspólnych działań miasta i organizacji na rzecz pomocy dzieciom-uchodźcom z Ukrainy.

Dzięki podpisanemu porozumieniu, Miasto Kraków i UNICEF formalnie łączą siły, aby zapewnić dzieciom-uchodźcom niezbędną pomoc. UNICEF wesprze Kraków w reakcji na kryzys uchodźczy, pomagając poszkodowanym dzieciom i ich rodzinom m.in. w uzyskaniu dostępu do opieki medycznej, społecznej, wyżywienia, bezpiecznego zakwaterowania, edukacji i opieki nad małym dzieckiem. Z kolei Kraków będzie wspierał UNICEF w gromadzeniu odpowiednich informacji w celu zapewnienia dokładnego raportowania osiągniętych wyników. 

Wsparcie psychospołeczne, edukacja i ochrona zdrowia głównymi obszarami współpracy

UNICEF i Kraków wspólnie zidentyfikowali obszary, w których potrzeby dzieci-uchodźców są najpilniejsze. Pierwszym takim obszarem jest wsparcie psychospołeczne. Współpraca w tym zakresie będzie polegała na wzmocnieniu zdolności do ochrony i pomocy dzieciom w radzeniu sobie z konsekwencjami wojny i przesiedlenia.

Drugim obszarem wspólnych działań będzie wsparcie dzieci w kontynuowaniu nauki i przystosowaniu do życia w Polsce. UNICEF i Kraków wesprą nauczycieli, wyposażą szkoły w razie potrzeby i zapewnią dzieciom z Ukrainy dostęp do materiałów edukacyjnych. Współpraca w tym zakresie może również przynieść długofalowe korzyści dla polskich dzieci.

Trzecim obszarem wspólnych działań będzie zapewnienie dzieciom-uchodźcom dostępu do usług zdrowotnych i pomocy medycznej. Ważna jest nie tylko szybka diagnoza, ale i trwały dostęp do niezbędnego wsparcia.

Ten kryzys ma twarz dziecka

Po prawie dwóch miesiącach wojny sytuacja dzieci poszkodowanych przez konflikt jest bardzo trudna. Obecnie ponad 60% dzieci na Ukrainie musiało opuścić swoje domy, a miliony z nich uciekły do krajów ościennych takich jak Polska. Dziś najmłodsi stanowią prawie połowę wszystkich uchodźców, więc można otwarcie powiedzieć, że ten kryzys ma twarz dziecka. Najmłodsi uciekający przed wojną są zagrożeni oddzieleniem od rodziny, przemocą, nadużyciami, wykorzystaniem seksualnym i handlem ludźmi.

Dzieci, które uciekły z Ukrainy, tak jak wszystkie ofiary wojen i konfliktów na świecie, rozpaczliwie potrzebują bezpieczeństwa, stabilności i nadziei. Mają prawo do naszej pomocy. Naszym obowiązkiem jest ich ochrona, zapewnienie pomocy w powrocie do zdrowia i prawidłowym rozwoju. Od tego zależy nasza wspólna przyszłość.

Philippe Cori podziękował władzom Krakowa za dotychczasową pomoc i bliską współpracę w opracowaniu wspólnego planu działania. Przedstawiciel UNICEF z uznaniem wyraził się również o mieszkańcach miasta, dziękując za ich hojność, gościnność i otwartość. Dzisiejsze porozumienie to ważny krok nie tylko w relacjach między Krakowem a UNICEF, ale także w budowaniu przyszłości dzieci w całym regionie. 

Zobacz również

Ile dzieci w Polsce jest wykluczonych transportowo?

Ile dzieci w Polsce jest wykluczonych transportowo?

Szacuje się, że w Polsce 15 mln osób jest wykluczona transportowo. Ile w tej grupie jest dzieci? Jak dotąd nikt tego nie sprawdził, a to właśnie dzieci są jedną z grup najmocniej narażonych na negatywne skutki tego zjawiska.  

Więcej
300 tys. dzieci ucierpiało po przejściu cyklonu Daniel w Libii

300 tys. dzieci ucierpiało po przejściu cyklonu Daniel w Libii

Po ponad dekadzie toczącego się konfliktu, dzieci w Libii dotknęła kolejna tragedia. Cyklon Daniel, który uderzył we wschodnią część kraju, pochłonął życie ponad 5 tys. osób, tysiące uznaje się za zaginione. Zniszczone domy, szpitale, szkoły i inna niezbędna infrastruktura oznacza, że rosnąca liczba dzieci i rodzin rozpaczliwie potrzebuje pomocy humanitarnej.

Więcej
CREATON Polska trzeci rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska trzeci rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska sp. z o.o. trzeci rok z rzędu bierze udział w programie „Przyjaciel UNICEF”. Wsparcie firmy przełoży się na systemową pomoc dzieciom w krajach mierzących się z kryzysami humanitarnymi. 

Więcej