UNICEF i Kraków razem dla dzieci-uchodźców z Ukrainy

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNICEF Polska|UNICEF i Kraków razem dla dzieci-uchodźców z Ukrainy

UNICEF/Korta

Philippe Cori, Zastępca Dyrektor Regionalnej UNICEF ds. Europy i Azji Środkowej oraz Jacek Majchrowski, Prezydent Krakowa podpisali dziś porozumienie o współpracy. Dokument dotyczy wspólnych działań miasta i organizacji na rzecz pomocy dzieciom-uchodźcom z Ukrainy.

Dzięki podpisanemu porozumieniu, Miasto Kraków i UNICEF formalnie łączą siły, aby zapewnić dzieciom-uchodźcom niezbędną pomoc. UNICEF wesprze Kraków w reakcji na kryzys uchodźczy, pomagając poszkodowanym dzieciom i ich rodzinom m.in. w uzyskaniu dostępu do opieki medycznej, społecznej, wyżywienia, bezpiecznego zakwaterowania, edukacji i opieki nad małym dzieckiem. Z kolei Kraków będzie wspierał UNICEF w gromadzeniu odpowiednich informacji w celu zapewnienia dokładnego raportowania osiągniętych wyników. 

Wsparcie psychospołeczne, edukacja i ochrona zdrowia głównymi obszarami współpracy

UNICEF i Kraków wspólnie zidentyfikowali obszary, w których potrzeby dzieci-uchodźców są najpilniejsze. Pierwszym takim obszarem jest wsparcie psychospołeczne. Współpraca w tym zakresie będzie polegała na wzmocnieniu zdolności do ochrony i pomocy dzieciom w radzeniu sobie z konsekwencjami wojny i przesiedlenia.

Drugim obszarem wspólnych działań będzie wsparcie dzieci w kontynuowaniu nauki i przystosowaniu do życia w Polsce. UNICEF i Kraków wesprą nauczycieli, wyposażą szkoły w razie potrzeby i zapewnią dzieciom z Ukrainy dostęp do materiałów edukacyjnych. Współpraca w tym zakresie może również przynieść długofalowe korzyści dla polskich dzieci.

Trzecim obszarem wspólnych działań będzie zapewnienie dzieciom-uchodźcom dostępu do usług zdrowotnych i pomocy medycznej. Ważna jest nie tylko szybka diagnoza, ale i trwały dostęp do niezbędnego wsparcia.

Ten kryzys ma twarz dziecka

Po prawie dwóch miesiącach wojny sytuacja dzieci poszkodowanych przez konflikt jest bardzo trudna. Obecnie ponad 60% dzieci na Ukrainie musiało opuścić swoje domy, a miliony z nich uciekły do krajów ościennych takich jak Polska. Dziś najmłodsi stanowią prawie połowę wszystkich uchodźców, więc można otwarcie powiedzieć, że ten kryzys ma twarz dziecka. Najmłodsi uciekający przed wojną są zagrożeni oddzieleniem od rodziny, przemocą, nadużyciami, wykorzystaniem seksualnym i handlem ludźmi.

Dzieci, które uciekły z Ukrainy, tak jak wszystkie ofiary wojen i konfliktów na świecie, rozpaczliwie potrzebują bezpieczeństwa, stabilności i nadziei. Mają prawo do naszej pomocy. Naszym obowiązkiem jest ich ochrona, zapewnienie pomocy w powrocie do zdrowia i prawidłowym rozwoju. Od tego zależy nasza wspólna przyszłość.

Philippe Cori podziękował władzom Krakowa za dotychczasową pomoc i bliską współpracę w opracowaniu wspólnego planu działania. Przedstawiciel UNICEF z uznaniem wyraził się również o mieszkańcach miasta, dziękując za ich hojność, gościnność i otwartość. Dzisiejsze porozumienie to ważny krok nie tylko w relacjach między Krakowem a UNICEF, ale także w budowaniu przyszłości dzieci w całym regionie. 

Zobacz również

W Jemenie ponad 10 mln dzieci potrzebuje wsparcia w zakresie edukacji

W Jemenie ponad 10 mln dzieci potrzebuje wsparcia w zakresie edukacji

Jemen to kraj dotknięty złożonym kryzysem humanitarnym. Od 8 lat trwa tu wojna domowa, która eskalowała na przestrzeni ostatnich dwóch lat. 

Więcej
Jan Bratkowski nowym rzecznikiem UNICEF Polska

Jan Bratkowski nowym rzecznikiem UNICEF Polska

Do działu Marketingu i Komunikacji UNICEF Polska dołączył Jan Bratkowski, obejmując funkcję rzecznika.

Więcej
Pięć kluczowych obszarów, w jakich UNICEF pomaga dzieciom w Turcji i Syrii

Pięć kluczowych obszarów, w jakich UNICEF pomaga dzieciom w Turcji i Syrii

Po niszczycielskich trzęsieniach ziemi i licznych wstrząsach wtórnych w Syrii i Turcji liczba ofiar śmiertelnych w obu krajach wynosi obecnie ponad 44 000.

Więcej