UNICEF i WHO apelują o przeprowadzenie akcji szczepień na Ukrainie

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Dzieci bawiące się na podwórku, Ukraina.

Kijów, Kopenhaga, Genewa, 9 października 2015 r.  - Sześć tygodni po zidentyfikowaniu przypadków zachorowań na polio na Ukrainie, UNICEF i WHO zaapelowały o przeprowadzenie ogólnokrajowej akcji szczepień.

1 września Ministerstwo Zdrowia Ukrainy potwierdziło dwa przypadki polio. Zachorowały dzieci mieszkające w obwodzie zakarpackim, w południowo-zachodniej części Ukrainy. Dzieci, w wieku 10 miesięcy i 4 lat, nie były zaszczepione.

Wirus może rozprzestrzenić się w kraju, stanowiąc zagrożenie dla 1,8 miliona dzieci. Dlatego UNICEF i WHO zaapelowało o przeprowadzenie szeroko zakrojonej akcji szczepień przeciwko polio.

Międzynarodowe wytyczne wskazują, że już jeden przypadek polio może spowodować rozprzestrzenienie się choroby i wymaga natychmiastowego działania. Polio rozwija się bardzo szybko. Niski poziom wyszczepialności dzieci na Ukrainie zagraża ich zdrowiu, a ew. rozprzestrzenianie się choroby może zostać powstrzymane dzięki kampanii szczepień, podczas której dzieci otrzymają 3 dawki doustnej szczepionki przeciwko polio. Takie działanie są zgodne z zaleceniami Światowej Inicjatywy na rzecz Walki z Polio (Global Polio Eradication Initiative). UNICEF, dzięki wsparciu rządu Kanady, zapewnił 3,7 miliona dawek szczepionki przeciwko polio. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) potwierdziła, że szczepionki są całkowicie bezpieczne i gotowe do użycia.

Im dłużej pozwolimy na to, aby wirus polio był obecny na Ukrainie, tym większe ryzyko rozprzestrzeniania się choroby. Apelujemy do decydentów i pracowników służby zdrowia na Ukrainie o podjęcie natychmiastowych działań i szczepienie wszystkich dzieci, co pozwoli zahamować rozprzestrzenianie się wirusa, powiedziała Zsuzsanna Jakab, Dyrektor Regionalny WHO w Europie.

Od 19 lat na Ukrainie nie odnotowano nowych przypadków tej choroby. Potwierdzone w ostatnim czasie przypadki polio są alarmujące i potwierdzają konieczność objęcia szczepieniami wszystkich dzieci.

Władze rządowe są odpowiedzialne za ochronę dzieci przed tą wyniszczającą chorobą. Cieszę się, że w chwili obecnej 70% matek na Ukrainie jest świadomych korzyści, jakie niosą ze sobą szczepienia dzieci. Dlatego akcje szczepień powinny się rozpocząć już dziś, powiedziała Marie-Pierre Poirier, Dyrektor Regionalny UNICEF.

Ukraińscy liderzy polityczni powinni podjąć wszelkie wysiłki na rzecz ochrony dzieci przed polio. Apelujemy o wsparcie ogólnokrajowej akcji szczepień. Kampania ta ochroni dzieci przed chorobą, paraliżem, a nawet śmiercią.

UNICEF i WHO są pełnej gotowości, aby wesprzeć akcję szczepień.

Zobacz również

Finał II edycji Festiwalu Klimatyczna Rewolucja w Koninie

Finał II edycji Festiwalu Klimatyczna Rewolucja w Koninie

Dyskusje, debaty, warsztaty, spacery edukacyjne, pokazy i gry – to wszystko towarzyszyło finałowi, który odbył się w dniach 22-24 maja 2025 w Koninie.

Więcej
6 poważnych naruszeń praw dziecka  w trakcie wojny

6 poważnych naruszeń praw dziecka w trakcie wojny

Podczas konfliktów zbrojnych dzieci powinny być chronione, a stają się celem ataków. Skutki działań wojennych rzutują na wiele aspektów ich życia: bezpieczeństwo, edukację, opiekę zdrowotną, a nawet dietę i dostęp do pełnowartościowych produktów.

Więcej
Prawa dziecka fundamentem ich ochrony w sieci

Prawa dziecka fundamentem ich ochrony w sieci

Bezpieczeństwem i dobrobytem psychicznym młodych w sieci zajął się pierwszy w Polsce Panel Obywatelski Dzieci i Młodzieży, którego organizację aktywnie wsparł UNICEF Polska.

Więcej