UNICEF i WHO apelują o zniesienie blokad i umożliwienie organizacjom humanitarnym dostępu do oblężonych miejscowości w Syrii

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UN07227_Med-Res

Amman/Kair, 14 stycznia 2016 r. – Pomoc, z którą UNICEF i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dotarły w tym tygodniu do oblężonych miast Madaja, Foah i Kafraja jest pierwszym i bardzo ważnym krokiem dla tamtejszych społeczności, których sytuacja jest od wielu miesięcy dramatyczna.

W poniedziałek, 11 stycznia, UNICEF dostarczył żywność terapeutyczną, mikroelementy, batony wysokoenergetyczne, a także leki niezbędne w leczeniu niedożywienia. WHO natomiast dostarczyła łącznie 11,7 ton leków, sprzętu medycznego i chirurgicznego.

W trakcie misji, pracownicy obu organizacji spotkali wiele dzieci i osób dorosłych będących w bardzo trudnej sytuacji. Cierpią one z powodu niedożywienia, a system służby zdrowia nie funkcjonuje. W mieście, które zamieszkuje 40 000 osób pracuje tylko dwóch lekarzy. Najmłodsi mieszkańcy Madaja od blisko 10 miesięcy nie byli szczepieni przeciwko polio, odrze i innym chorobom.

Madaja nie jest wyjątkiem. W Syrii dostęp do obszarów zamieszkiwanych przez ludność cywilną jest blokowany przez różne strony konfliktu w 15 różnych miejscach.

Zostało tam uwięzionych około 400 000 ludzi, którzy mają bardzo ograniczony dostęp do żywności, czystej wody czy opieki medycznej.

Czasem taka sytuacja trwa całe lata. Wiele osób, szczególnie dzieci i osób starszych, nie przeżywa.

W innych rejonach kraju ponad 4 miliony ludzi żyje na obszarach trudnodostępnych, gdzie pomoc humanitarna dociera bardzo rzadko. Blokada i odmowa dostępu do pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej stanowi pogwałcenie międzynarodowego prawa humanitarnego, a mimo to nadal jest stosowana jako taktyka wojenna.

Niedożywienie stanowi poważne zagrożenie szczególne dla dzieci i osób przewlekle chorych. Istnieje też duże prawdopodobieństwo, że dzieci kobiet, które cierpią z powodu niedożywienia również będą niedożywione.

Jeśli pomoc humanitarna nie będzie szybko i regularnie dostarczana do trudnodostępnych regionów Syrii, to liczba osób cierpiących z powodu niedożywienia będzie wzrastać, a ich życie będzie zagrożone.

Możliwość dostarczenia ograniczonej pomocy humanitarnej jest niewystarczająca. Konieczne jest natychmiastowe zniesienie blokad i umożliwienie dostarczania pomocy medycznej i żywnościowej oraz ewakuacji osób rannych i chorych.

WHO i UNICEF apelują do wszystkich stron konfliktu o przestrzeganie zobowiązań wynikających z międzynarodowego prawa humanitarnego oraz umożliwienie natychmiastowego i niezakłóconego dostarczania pomocy do wszystkich regionów kraju.

Zobacz również

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane. 

Więcej
Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata wokół stanu realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka to wspólne przedsięwzięcie UNICEF Polska, Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce oraz Rzeczniczki Praw Dziecka.

Więcej
Wpływ wojny w Sudanie na zdrowie psychiczne dzieci

Wpływ wojny w Sudanie na zdrowie psychiczne dzieci

Dzieci w Sudanie doświadczają przemocy, ale także są jej świadkami. Powoduje to u nich silny stres emocjonalny, prowadzący do problemów ze zdrowiem psychicznym.

Więcej