UNICEF: Jeśli świat nie będzie walczył z zapaleniem płuc, to w ciągu dekady umrze dziewięć milionów dzieci
W ubiegłym roku co 39 sekund na zapalenie płuc umierało jedno dziecko. To łącznie ponad 800 tysięcy najmłodszych. Wśród czynników zwiększających prawdopodobieństwo zachorowania znalazły się: niedożywienie, zanieczyszczenie powietrza i brak dostępu do szczepień oraz antybiotyków.
W Barcelonie rozpoczyna się dziś trzydniowy szczyt poświęcony walce z zapaleniem płuc zorganizowany przez dziewięć organizacji wiodących w pomocy medycznej i pomocy dzieciom. Uczestnikami szczytu są liderzy światowi, którzy po raz pierwszy spotkają się, aby na międzynarodowym forum podjąć decyzje o metodach skutecznej walki z chorobą.
Zapalenie płuc wywoływane jest przez bakterie, wirusy lub grzyby. Chore dziecko walczy o każdy oddech, kiedy jego płuca wypełniają się płynem i ropą. Niektórym rodzajom zapalenia płuc można zapobiegać dzięki szczepieniom, a leczenie często opiera się na niedrogich antybiotykach. Mimo to, dziesiątki milionów dzieci wciąż jest niezaszczepionych, a jedno na troje dzieci z symptomami zapalenia płuc – nie otrzymuje pomocy medycznej.
Dzieci ofiarami zapalenia płuc. Jak walczyć z chorobą?
Najbardziej narażone na zachorowanie są najmłodsze dzieci mieszkające w najuboższych krajach świata oraz w społecznościach marginalizowanych. Według szacunków, w ciągu najbliższych 10 lat, najwięcej dzieci umrze na skutek zapalenia płuc w Nigerii, Indiach, Demokratycznej Republice Konga i Etiopii. Łącznie, w ciągu dekady może umrzeć nawet sześć milionów dzieci poniżej 5. roku życia.
W walce z zapaleniem płuc najważniejsze jest zwiększenie skali działań oraz prewencja. Lepsze odżywianie, dostarczanie antybiotyków, zapewnianie szczepień i promowanie karmienia piersią są także bardzo istotne.
Jeśli poważnie traktujemy ratowanie życia dzieci, musimy poważnie podchodzić do walki z zapaleniem płuc. Jak pokazuje obecny wzrost zachorowań na koronawirusa, konieczna jest szybka, prawidłowa diagnoza oraz prewencja. Niezbędne jest także podjęcie odpowiedniego leczenia, powiedziała Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF.
UNICEF wspiera Chiny w zmaganiach z koronawirusem
Koronawirus może powodować zapalenie płuc, zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej, niewydolność nerek, a nawet śmierć. Aby wesprzeć Chiny w walce z wirusem, dziś, w Szanghaju wylądował samolot z 6 tonami środków pomocowych od UNICEF. Maseczki i kombinezony ochronne dla pracowników medycznych mają pomóc w walce z chorobą w mieście Wuhan. Transport dotarł do Chin z największego magazynu pomocy humanitarnej UNICEF w Kopenhadze.
Koronawirus rozprzestrzenia się w zawrotnym tempie i ważne jest, aby jak najszybciej go zatrzymać, powiedziała Henrietta Fore. Być może nie wiemy zbyt dużo o wpływie wirusa na dzieci lub o tym, ile osób może być nim realnie zakażonych, ale pewne jest, że czas nie działa na naszą korzyść.