UNICEF jest głęboko zaniepokojony sytuacją dzieci i pushbackami na granicach Europy

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.

W 2021 r. dzieci były wielokrotnie w samym centrum sporów politycznych i dotyczących zarządzania zewnętrznymi granicami Unii Europejskiej. Ta sytuacja wymaga odnowienia zobowiązania do ochrony najlepszego interesu dzieci. Przedstawiamy oświadczenie Afshan Khan, Specjalnego Koordynatora UNICEF ds. Uchodźców i Migrantów w Europie.

Jestem głęboko zaniepokojona tragiczną sytuacją dzieci-migrantów i dzieci ubiegających się o azyl w Europie i na jej granicach.

Doniesienia o dzieciach żyjących w strasznych warunkach i wypychanych lub przetrzymywanych na wschodnich granicach są szokujące i stanowią bezpośrednie naruszenie Konwencji o prawach dziecka. Dzieci i ich rodziny mają prawo ubiegania się o azyl i indywidualnej oceny ich potrzeb w zakresie ochrony.

UNICEF uznaje suwerenność państw członkowskich, wyzwania związane z nieregularną migracją oraz potrzebę bezpiecznych i uporządkowanych procesów zarządzania granicami, przy jednoczesnym poszanowaniu praw człowieka i dziecka. Dołączamy do UNHCR, IOM i OHCHR w potępieniu stosowania pushbacków, ponieważ naruszają one prawo międzynarodowe i narażają życie dzieci, nie biorąc pod uwagę ich najlepszego interesu lub ryzyka, jakie mogą napotkać po powrocie.

Istnieje potrzeba odnowienia zbiorowego zaangażowania politycznego w ochronę i zabezpieczenie praw wszystkich dzieci w Europie – niezależnie od ich statusu migracyjnego. Dzieci-migranci nie powinny być wykorzystywane do celów politycznych, a ich prawo do bezpiecznego ubiegania się o azyl musi być zagwarantowane.

UNICEF jest gotowy do współpracy z rządami państw UE, Europy Wschodniej i Bałkanów Zachodnich, organizacjami ONZ i społeczeństwem obywatelskim, aby zapewnić każdemu dziecku przebywającemu na międzynarodowych granicach, pilne wsparcie humanitarne, ochronę i zakwaterowanie przyjazne najmłodszym. UNICEF apeluje o przyjęcie środków, które chronią prawa dzieci w krajach pochodzenia, tranzytu i przeznaczenia.

Razem możemy – i musimy – zapewnić, że prawa wszystkich dzieci są wszędzie rozumiane, chronione i promowane. Dziecko to dziecko. Bez względu na okoliczności.

Zobacz również

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Wsłuchując się w dziecięce marzenia, związane z przyszłością, pomagamy najmłodszym w realizacji tych planów. Obowiązkiem rodziców, opiekunów i społeczeństwa jest wspieranie młodych osób, które powinny mieć możliwość nie tylko wyrażania swoich opinii na temat świata, w którym żyją, ale także proponowania zmian.

Więcej
Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane. 

Więcej
Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata wokół stanu realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka to wspólne przedsięwzięcie UNICEF Polska, Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce oraz Rzeczniczki Praw Dziecka.

Więcej