UNICEF jest głęboko zaniepokojony sytuacją dzieci i pushbackami na granicach Europy

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.

W 2021 r. dzieci były wielokrotnie w samym centrum sporów politycznych i dotyczących zarządzania zewnętrznymi granicami Unii Europejskiej. Ta sytuacja wymaga odnowienia zobowiązania do ochrony najlepszego interesu dzieci. Przedstawiamy oświadczenie Afshan Khan, Specjalnego Koordynatora UNICEF ds. Uchodźców i Migrantów w Europie.

Jestem głęboko zaniepokojona tragiczną sytuacją dzieci-migrantów i dzieci ubiegających się o azyl w Europie i na jej granicach.

Doniesienia o dzieciach żyjących w strasznych warunkach i wypychanych lub przetrzymywanych na wschodnich granicach są szokujące i stanowią bezpośrednie naruszenie Konwencji o prawach dziecka. Dzieci i ich rodziny mają prawo ubiegania się o azyl i indywidualnej oceny ich potrzeb w zakresie ochrony.

UNICEF uznaje suwerenność państw członkowskich, wyzwania związane z nieregularną migracją oraz potrzebę bezpiecznych i uporządkowanych procesów zarządzania granicami, przy jednoczesnym poszanowaniu praw człowieka i dziecka. Dołączamy do UNHCR, IOM i OHCHR w potępieniu stosowania pushbacków, ponieważ naruszają one prawo międzynarodowe i narażają życie dzieci, nie biorąc pod uwagę ich najlepszego interesu lub ryzyka, jakie mogą napotkać po powrocie.

Istnieje potrzeba odnowienia zbiorowego zaangażowania politycznego w ochronę i zabezpieczenie praw wszystkich dzieci w Europie – niezależnie od ich statusu migracyjnego. Dzieci-migranci nie powinny być wykorzystywane do celów politycznych, a ich prawo do bezpiecznego ubiegania się o azyl musi być zagwarantowane.

UNICEF jest gotowy do współpracy z rządami państw UE, Europy Wschodniej i Bałkanów Zachodnich, organizacjami ONZ i społeczeństwem obywatelskim, aby zapewnić każdemu dziecku przebywającemu na międzynarodowych granicach, pilne wsparcie humanitarne, ochronę i zakwaterowanie przyjazne najmłodszym. UNICEF apeluje o przyjęcie środków, które chronią prawa dzieci w krajach pochodzenia, tranzytu i przeznaczenia.

Razem możemy – i musimy – zapewnić, że prawa wszystkich dzieci są wszędzie rozumiane, chronione i promowane. Dziecko to dziecko. Bez względu na okoliczności.

Zobacz również

Konflikt w Libanie – co warto wiedzieć

Konflikt w Libanie – co warto wiedzieć

Warunki humanitarne w Libanie pogarszają się z każdą godziną. W wyniku nasilenia konfliktu potwierdzono śmierć 104 dzieci, a 350 tys. musiało opuścić swoje domy. 

Więcej
Gold Drop nowym uczestnikiem programu „Firma z Sercem”

Gold Drop nowym uczestnikiem programu „Firma z Sercem”

Firma Gold Drop Sp. z o.o. dołączyła do programu „Firma z Sercem”. Swoim udziałem w programie chce przyczynić się do ochrony życia i zdrowia dzieci przebywających w strefach konfliktu, a także najmłodszych cierpiących z powodu głodu i susz.

Więcej
6 mln dzieci dotkniętych powodziami w Azji Południowo-Wschodniej

6 mln dzieci dotkniętych powodziami w Azji Południowo-Wschodniej

Powodzie i osunięcia ziemi wywołane przez tajfun Yagi spustoszyły Wietnam, Mjanmę, Laos i Tajlandię. Sześciu milionom dzieci grozi brak dostępu do czystej wody, edukacji, opieki zdrowotnej, żywności i schronienia.

Więcej