UNICEF jest głęboko zaniepokojony sytuacją dzieci i pushbackami na granicach Europy

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.

W 2021 r. dzieci były wielokrotnie w samym centrum sporów politycznych i dotyczących zarządzania zewnętrznymi granicami Unii Europejskiej. Ta sytuacja wymaga odnowienia zobowiązania do ochrony najlepszego interesu dzieci. Przedstawiamy oświadczenie Afshan Khan, Specjalnego Koordynatora UNICEF ds. Uchodźców i Migrantów w Europie.

Jestem głęboko zaniepokojona tragiczną sytuacją dzieci-migrantów i dzieci ubiegających się o azyl w Europie i na jej granicach.

Doniesienia o dzieciach żyjących w strasznych warunkach i wypychanych lub przetrzymywanych na wschodnich granicach są szokujące i stanowią bezpośrednie naruszenie Konwencji o prawach dziecka. Dzieci i ich rodziny mają prawo ubiegania się o azyl i indywidualnej oceny ich potrzeb w zakresie ochrony.

UNICEF uznaje suwerenność państw członkowskich, wyzwania związane z nieregularną migracją oraz potrzebę bezpiecznych i uporządkowanych procesów zarządzania granicami, przy jednoczesnym poszanowaniu praw człowieka i dziecka. Dołączamy do UNHCR, IOM i OHCHR w potępieniu stosowania pushbacków, ponieważ naruszają one prawo międzynarodowe i narażają życie dzieci, nie biorąc pod uwagę ich najlepszego interesu lub ryzyka, jakie mogą napotkać po powrocie.

Istnieje potrzeba odnowienia zbiorowego zaangażowania politycznego w ochronę i zabezpieczenie praw wszystkich dzieci w Europie – niezależnie od ich statusu migracyjnego. Dzieci-migranci nie powinny być wykorzystywane do celów politycznych, a ich prawo do bezpiecznego ubiegania się o azyl musi być zagwarantowane.

UNICEF jest gotowy do współpracy z rządami państw UE, Europy Wschodniej i Bałkanów Zachodnich, organizacjami ONZ i społeczeństwem obywatelskim, aby zapewnić każdemu dziecku przebywającemu na międzynarodowych granicach, pilne wsparcie humanitarne, ochronę i zakwaterowanie przyjazne najmłodszym. UNICEF apeluje o przyjęcie środków, które chronią prawa dzieci w krajach pochodzenia, tranzytu i przeznaczenia.

Razem możemy – i musimy – zapewnić, że prawa wszystkich dzieci są wszędzie rozumiane, chronione i promowane. Dziecko to dziecko. Bez względu na okoliczności.

Zobacz również

W 2023 roku głodu doświadczyło 733 mln osób

W 2023 roku głodu doświadczyło 733 mln osób

Pogłębiające się globalne kryzysy przyczyniają się do utrzymującego się trzeci rok z rzędu wysokiego poziomu niedożywienia. W 2023 r. głodu doświadczyła co 11 osoba na świecie i co 5 w Afryce – wynika z najnowszego raportu o stanie bezpieczeństwa żywnościowego i żywienia na świecie (SOFI), opublikowanego przez pięć wyspecjalizowanych agend Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Więcej
Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej