UNICEF jest zszokowany eksplozjami w Bejrucie oraz zaniepokojony sytuacją dzieci

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.
UNI356311

Oświadczenie Yukie Mokuo, Przedstawicielki UNICEF w Libanie 

UNICEF jest zasmucony sytuacją, która wydarzyła się w Bejrucie. Według najnowszych doniesień, liczba ofiar śmiertelnych może przekroczyć nawet 100 osób, a rannych - ponad 4 tysiące. Jednocześnie ponad 300 tysięcy osób musiało opuścić swoje domy. UNICEF obawia się, że wśród ofiar są dzieci. Jesteśmy świadomi, że ci którzy przeżyli, są w szoku i przeżywają traumę.

Nasze myśli są z dziećmi i rodzinami dotkniętymi przez skutki eksplozji, zwłaszcza z tymi, które straciły swoich bliskich. Rannym życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Zespół UNICEF w Bejrucie również został poszkodowany. Jeden z naszych kolegów stracił współmałżonka, a siedmiu pracowników zostało lekko rannych. Nasi pracownicy - podobnie jak większość ludzi w Libanie - są w szoku.

UNICEF bardzo ściśle współpracuje z władzami kraju i organizacjami partnerskimi, aby odpowiedzieć na potrzeby poszkodowanych, w tym pracowników medycznych. Zapewniliśmy wodę pitną personelowi portu w Bejrucie i wspieramy Ministerstwo Zdrowia w usuwaniu pozostałości przechowywanych w porcie lekarstw i szczepionek.

Organizacje partnerskie zajmujące się ochroną dzieci, zapewniają wsparcie psychologiczne najmłodszym w całym mieście. W najbliższych dniach będziemy nieść dalszą pomoc, aby dotrzeć do potrzebujących rodzin.

Katastrofa w Bejrucie pogarsza już i tak dramatyczną sytuację mieszkańców Libanu, dotkniętych kryzysem ekonomicznym i pandemią COVID-19. Szpitale są zatłoczone, a pracownicy medyczni – wyczerpani.

UNICEF potwierdza swoje zaangażowanie w pomoc dla mieszkańców Libanu, władz i wszystkich partnerów w terenie. Jesteśmy na miejscu i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić pomoc dzisiaj i w kolejnych dniach.

Zobacz również

Wpływ wojny w Sudanie na zdrowie psychiczne dzieci

Wpływ wojny w Sudanie na zdrowie psychiczne dzieci

Dzieci w Sudanie doświadczają przemocy, ale także są jej świadkami. Powoduje to u nich silny stres emocjonalny, prowadzący do problemów ze zdrowiem psychicznym.

Więcej
Do jakich środków transportu mają dostęp dzieci w Polsce?

Do jakich środków transportu mają dostęp dzieci w Polsce?

30% badanych młodych osób uważa, że w ich miejscu zamieszkania dostęp do komunikacji publicznej jest problemem. To dane z raportu UNICEF Polska „Wykluczenie transportowe dzieci i młodzieży w Polsce”. 

Więcej
Współpraca UNICEF Polska i Rzeczniczki Praw Dziecka w ramach programu Miasta Przyjazne Dzieciom

Współpraca UNICEF Polska i Rzeczniczki Praw Dziecka w ramach programu Miasta Przyjazne Dzieciom

Biuro Rzeczniczki Praw Dziecka dołącza do programu UNICEF Polska Miasto Przyjazne Dzieciom na mocy porozumienia podpisanego 28 października 2024 r. Troska o dobrostan najmłodszych i pełne wdrożenie praw dziecka na poziomie krajowym to priorytet na dla obu instytucji.

Więcej