UNICEF: Już ponad 4000 przypadków mikrocefalii wśród dzieci w Brazylii. Wirus Zika zagrożeniem dla noworodków.

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Wirus Zika zagrożeniem dla noworodków

Nowy Jork/Panama/Genewa, 2 lutego 2016 r. – Od 22 października 2015 r. do 26 stycznia 2016 r. liczba zarejestrowanych przypadków mikrocefalii (małogłowia) wśród noworodków w Brazylii wzrosła do 4180. W 2014 r. odnotowano 147 przypadków w całym kraju.

Mimo że wciąż nie ma jednoznacznych dowodów na związek między mikrocefalią, a wirusem Zika, to jednak te statystyki budzą niepokój i konieczne jest podjęcie natychmiastowych działań, powiedziała dr Heather Papowitz z UNICEF.

Obecnie wirus Zika przenoszony przez komary stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzi w ponad 20 krajach Ameryki Łacińskiej i Karaibów. UNICEF współpracuje z rządami państw i organizacjami partnerskimi, aby uchronić społeczności od zakażenia. W Brazylii docieramy z informacją, jak uniknąć ukąszeń komarów oraz jak zapobiegać ich wylęganiu.

Musimy działać natychmiast, aby dotrzeć do kobiet z informacją, jak mogą ochronić siebie i swoje dzieci przed zakażeniem. Potrzebne jest również zaangażowanie społeczności w działania na rzecz powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa, dodała Papowitz.

Komary rozprzestrzeniają wirus bardzo szybko. Dlatego należy stosować proste metody ochrony, np. używać środków odstraszających komary, nosić odzież w jasnych kolorach zakrywającą jak najwięcej ciała, usuwać miejsca, w których komary mogą się wylęgać oraz zakładać moskitiery na oknach i drzwiach. Kobiety ciężarne, które podejrzewają, że mogły zostać zakażone wirusem, powinny udać się do przeszkolonego pracownika opieki medycznej.

Mimo że wzrost liczby przypadków zachorowania na mikrocefalię odnotowano tylko w Brazylii, UNICEF jest gotowy zwiększyć wsparcie dla innych państw w regionie wykorzystując swoją sieć 24 biur obsługujących 35 państw i terytoriów.

UNICEF apeluje o niemal 9 mln dolarów, które pozwolą prowadzić działania niezbędne w ograniczaniu rozprzestrzeniania się wirusa oraz łagodzeniu jego wpływu na noworodki i ich rodziny w całym regionie. 

Zobacz również

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

W 2024 roku konflikty zbrojne, zagrożenia klimatyczne, przesiedlenia i przemoc miały niszczycielski wpływ na dzieci. Mimo to, dzięki wsparciu Darczyńców i firm mogliśmy skutecznie nieść pomoc tam, gdzie była ona najbardziej potrzebna. W Raporcie Rocznym 2024 podsumowaliśmy nasze działania.

Więcej
Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

W Mjanmie doszło do dwóch poważnych trzęsień ziemi o sile 7,7 w skali Richtera. To niewyobrażalna tragedia oraz pogłębienie trwającego w tym kraju kryzysu. Jeszcze przed trzęsieniami ziemi ponad 6,4 mln dzieci potrzebowało pilnej pomocy humanitarnej.

Więcej
Tworzymy Radę Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska

Tworzymy Radę Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska

Grupa Robocza ds. Rady Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska to inicjatywa powołana przez projekt ParTYcypacja oraz UNICEF Polska. Jej celem jest wypracowanie fundamentów do stworzenia Rady Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska, która będzie autentycznym głosem młodego pokolenia w działaniach organizacji dotyczących praw dzieci. 

Więcej