UNICEF: Każdego dnia 4 szkoły lub szpitale są atakowane bądź okupowane

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UN018992_Med-Res

Nowy Jork, 19 maja 2016 r. – Każdego dnia, średnio 4 szkoły lub szpitale są atakowane bądź okupowane przez siły i grupy zbrojne. Tuż przed rozpoczęciem Światowego Szczytu Humanitarnego UNICEF apeluje o ochronę szkół i szpitali.

Raport Sekretarza Generalnego ONZ „Children and Armed Conflict” pojawia się w czasie, kiedy na całym świecie dochodzi do ataków na placówki edukacyjne i ośrodki medyczne.

W ostatnim czasie doszło m.in. do zbombardowania szkół w Jemenie i ataku na szpital w Aleppo. Na jego skutek zginęło co najmniej 50 osób, w tym jeden z ostatnich w tym regionie lekarzy pediatrów.

Dzieci są zabijane i ranne w miejscach, w których powinny być chronione i czuć się bezpiecznie, powiedziała Afshan Khan, Dyrektor UNICEF ds. Programów Humanitarnych.

Ataki na szkoły i szpitale w czasie konfliktu to alarmująca i haniebna tendencja. Celowy i bezpośredni atak na te budynki oraz na nauczycieli i pracowników humanitarnych może stanowić zbrodnię wojenną. Rządy państw powinny chronić szkoły i szpitale poprzez przestrzeganie międzynarodowego prawa humanitarnego i praw człowieka.

Według Rady Bezpieczeństwa ONZ, ataki na szkoły i szpitale stanowią jedne z sześciu poważnych naruszeń praw dzieci. W raporcie „Children and Armed Conflict” udokumentowano, że w 2014 r. doszło do ponad 1500 przypadków ataków na szkoły i szpitale lub wykorzystania ich do celów wojskowych:

  • W Afganistanie 163 szkoły i 38 ośrodków zdrowia zostało zaatakowanych.
  • W Syrii odnotowano 60 ataków na placówki edukacyjne oraz 9 przypadków wykorzystania szkół do celów wojskowych, a także 28 ataków na ośrodki zdrowia.
  • W Jemenie 92 szkoły były wykorzystywane przez siły i grupy zbrojne.
  • W Sudanie Południowym doszło do 7 ataków na szkoły.
  • Na terenie Palestyny 543 placówki edukacyjne zostały uszkodzone lub zniszczone.
  • Według władz w północno-wschodniej Nigerii, w latach 2012-2014 uszkodzonych lub zniszczonych zostało 338 szkół.
UNI172070_Med-Res

Oprócz ataków na budynki, konflikty mają również poważne konsekwencje dla edukacji i zdrowia dzieci. W Syrii ataki na szpitale i personel medyczny, a także niszczenie sprzętu chirurgicznego oznacza, że z każdym dniem dostęp do ratującej życie pomocy jest coraz trudniejszy.

W krajach takich jak Nigeria czy Sudan Południowy dzieci są porywane ze szkół w dramatycznych okolicznościach. Niektóre z nich są gwałcone i rekrutowane do sił zbrojnych, dodaje Afshan Khan.

Pierwszy w historii Światowy Szczyt Humanitarny odbędzie się w Stambule w dniach 23-24 maja br. Światowi przywódcy będą dyskutować, w jaki sposób reagować na największe kryzysy humanitarne oraz jak lepiej przygotować się na przyszłe wyzwania.

Zobacz również

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Kryzys klimatyczny nie tylko zmienia planetę, ale także dzieci. Wpływa na ich zdrowie i rozwój. Uprzywilejowane położenie geograficzne nie chroni przed zmianami klimatu - również w krajach rozwiniętych skutki kryzysu klimatycznego są odczuwalne. 

Więcej
UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

Po programie pilotażowym w trzech afrykańskich krajach, ponad 330 tys. dawek zatwierdzonej przez WHO szczepionki dotarło do Kamerunu. 

Więcej
Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Wraz z Teatrem Muzycznym ROMA przygotowaliśmy dwa filmy edukacyjne dla najmłodszych, ale także dla dorosłych, ponieważ to właśnie my - dorośli jesteśmy odpowiedzialni za to, aby prawa dziecka były przestrzegane, a dzieci były ich świadome.

Więcej