UNICEF kończy obchody 70. rocznicy powstania organizacji

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty.
UNI181989_Med-Res

Warszawa, 1 grudnia 2017 r. - UNICEF Polska zakończy dziś obchody 70-lecia działalności na rzecz dzieci na całym świecie. Z tej okazji w Warszawie odbędzie się uroczysta Gala z udziałem wielu zaproszonych gości, z którymi organizacja współpracowała przez ostatnie lata. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Ishmael Beah, Ambsador Dobrej Woli UNICEF.

Inauguracja obchodów miała miejsce w listopadzie 2016 r. w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (NOSPR), gdzie została wykonana światowa prapremiera oratorium „Canticum puerorum” – „Śpiewy Dzieci” skomponowanego przez Eugeniusza Knapika na prośbę Emila Wąsacza.

Rok po wydarzeniach w Katowicach chcemy jeszcze raz podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w działania UNICEF oraz przypomnieć, że pomysłodawcą UNICEF był Polak, dr Ludwik Rajchman, mówi Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska. W tym kontekście fakt, że przez ostatnie 15 lat Polacy i Polska przekazali około 100 milionów złotych na pomoc dzieciom w najuboższych zakątkach świata cieszy podwójnie.

Polska była beneficjentem programów UNICEF przez 55 lat. Dopiero od 2002 roku prowadzone są zbiórki, których celem jest wsparcie działań organizacji w krajach rozwijających się. Jednym z pierwszych miejsc na świecie, do których trafiła polska pomoc było Sierra Leone. Dlatego gościem specjalnym zakończenia obchodów 70-lecia UNICEF w Polsce jest Ishmael Beah, Światowy Ambasador Dobrej Woli UNICEF, a kiedyś dziecko, które zostało uratowane przez UNICEF.

Ishmael Beah był ofiarą trwającej kilkanaście lat wojny w Sierra Leone. W czasie konfliktu stracił rodzinę, a on sam zmuszony był do wzięcia udziału w walkach jako dziecko – żołnierz. Po uwolnieniu z armii, na skutek działań UNICEF został objęty specjalnym programem pomocy i reintegracji. Dzięki olbrzymiej determinacji zdobył wykształcenie, został pisarzem i działaczem na rzecz praw człowieka. Szczególnie bliskie są mu kwestie związane z pomocą dzieciom w krajach objętych wojną, m.in. w Syrii.

Gala UNICEF to nie tylko spotkanie przyjaciół organizacji. Jednym z ważnych punktów programu będzie licytacja obrazów podarowanych przez znakomitych polskich artystów, którzy zdecydowali się przekazać swoje dzieła na szczytny cel, jakim jest pomoc dzieciom poszkodowanym na skutek konfliktu w Syrii. Podczas Gali w Warszawie 5 dzieł będzie licytowanych na żywo, natomiast pozostałe 22 obrazy można wylicytować do 3 grudnia na portalu rynku sztuki Artinfo.pl.

Galę uświetni również występ młodych polskich pianistów: Krzysztofa Książka, Łukasza Krupińskiego i Konrada Skolarskiego, którzy reprezentują Partnera Artystycznego Gali – Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena. Goście będą mogli również posłuchać występu skrzypaczki – Agaty Szymczewskiej. Część artystyczną Gali zakończy występ Wiesława Ochmana, artysty opery - tenora, reżysera, malarza.

Partnerem Artystycznym Gali wieńczącej obchody 70-lecia UNICEF jest również firma Steinway & Sons. Dzięki jej uprzejmości goście będą mieli okazję wysłuchać muzyki wykonywanej na instrumencie Boston designed by Steinway & Sons. Jest to fortepian, który tego roku świętuje jubileusz 25-lecia. Boston, zaprojektowany i wykonany przez znakomitego producenta fortepianów Steinway & Sons, charakteryzuje się głębokim i bogatym brzmieniem. Jego dźwięk dopełni elegancką uroczystość w Hotelu Westin. Nie ma przecież lepszego połączenia niż dwa szlachetne jubileusze: 70-lecie UNICEF oraz 25-lecie Bostona.

Oprócz hotelu Westin partnerami 70-lecia UNICEF są: pracownia projektowa AMC - Andrzej M. Chołdzyński Sp. z o.o., Fundacja Banku Zachodniego WBK, biuro podróży ITAKA, Kulczyk Foundation, firma Mayland, NOSPR, Wydawnictwo Muzyczne Polskiego Radia, a także Firmy Wspierające: Centrum Medyczne Damiana, Hitachi oraz ABA Papier. Serdecznie dziękujemy firmie Sony za wypożyczenie kamery, która pozwoli nam na udokumentowanie zakończenia obchodów 70-lecia UNICEF.

UNICEF to organizacja humanitarna i rozwojowa działająca na rzecz dzieci. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej - UNICEF robi wszystko, aby dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii, ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa.

Zobacz również

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Kryzys klimatyczny nie tylko zmienia planetę, ale także dzieci. Wpływa na ich zdrowie i rozwój. Uprzywilejowane położenie geograficzne nie chroni przed zmianami klimatu - również w krajach rozwiniętych skutki kryzysu klimatycznego są odczuwalne. 

Więcej
UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

Po programie pilotażowym w trzech afrykańskich krajach, ponad 330 tys. dawek zatwierdzonej przez WHO szczepionki dotarło do Kamerunu. 

Więcej
Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Wraz z Teatrem Muzycznym ROMA przygotowaliśmy dwa filmy edukacyjne dla najmłodszych, ale także dla dorosłych, ponieważ to właśnie my - dorośli jesteśmy odpowiedzialni za to, aby prawa dziecka były przestrzegane, a dzieci były ich świadome.

Więcej