UNICEF: Najmniej dzieci zakażonych polio w historii

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UNI182033

Nowy Jork/Genewa, 23 października 2015 r. – Nigdy wcześniej w historii tak mało dzieci, w tak niewielu krajach zakaziło się wirusem polio. Ale nie spoczniemy, dopóki ta liczba nie wyniesie zero, przypomina UNICEF w przeddzień Światowego Dnia Walki z Polio.

Postęp w wyeliminowaniu występowania wirusa polio na świecie jest realny. Obecnie tylko w dwóch państwach świata występuje dziki szczep wirusa: w Afganistanie i Pakistanie, powiedział Peter Crowley, Dyrektor UNICEF ds. Polio. Ale dopóki na świecie są dzieci, które nie otrzymały szczepionki przeciwko polio, zagrożenie pozostaje. Dlatego nie możemy stracić czujności. Musimy doprowadzić do sytuacji, w której wszystkie dzieci będą rutynowo szczepione przeciwko polio.

Jeszcze trzy lata temu Nigeria była krajem, w którym odnotowywano ponad połowę wszystkich zakażeń wirusem polio na świecie.

W tym roku, po raz pierwszy w historii, udało się zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa w Nigerii i w ubiegłym miesiącu kraj ten został wykreślony z listy państw, w których występuje dziki szczep wirusa.

W Indiach, gdzie każdego roku tysiące dzieci cierpiało z powodu tej paraliżującej choroby, od 4 lat nie odnotowano żadnego przypadku zakażenia wirusem. Na całym świecie od początku 2015 r. stwierdzono zaledwie 51 nowych przypadków polio w porównaniu do 242 przypadków w 2014 r.

Ten sukces jest wynikiem wielu czynników: woli politycznej w państwach dotkniętych wirusem polio, silnej mobilizacji społecznej, odwagi i zaangażowania pracowników humanitarnych oraz skoordynowanych działań organizacji zaangażowanych w Światową Inicjatywę na rzecz Walki z Polio (Global Polio Eradication Initiative).

UNI199140

W ramach tych działań, w 2014 r. UNICEF dostarczył 1,7 mld szczepionek.

Od Nigerii po Pakistan, UNICEF przeszkolił również dziesiątki tysięcy osób, które informują i przyczyniają się do budowania zaufania do szczepień wśród rodziców i lokalnych społeczności. Dodatkowo, wraz z akcjami szczepień przeciwko polio udało się dotrzeć do dzieci z pomocą ratującą życie: rutynowymi szczepieniami, żywnością, kampanią na rzecz karmienia piersią czy mycia rąk przy użyciu mydła.

Pomimo tego sukcesu – walka trwa. Zagrożenie jest największe w państwach, w których występuje niski poziom wyszczepialności: na Ukrainie, Madagaskarze, w Laosie czy Gwinei. Na przykład na Ukrainie mniej niż 14% dzieci jest zaszczepionych przeciwko polio. Dlatego musimy zrobić wszystko, aby wzmocnić system rutynowych szczepień i umożliwić każdemu dziecku dostęp do podstawowej opieki medycznej.

O tej porze w przyszłym roku chcielibyśmy ogłosić, że udało nam się powstrzymać transmisję wirusa polio na całym świecie. Ale osiągniemy to tylko wówczas, kiedy państwa, w których jest niski poziom wyszczepialności podwoją swoje wysiłki, aby dotrzeć do każdego dziecka niezależnie od miejsca, w którym żyje, powiedział Peter Crowley.

Szczepionki przeciwko polio, które zostaną dostarczone za pośrednictwem UNICEF można kupić na: https://www.unicef.pl/Prezenty-bez-pudla/Produkty/Szczepionki-przeciw-polio

Zobacz również

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej
Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Z powodu zmiany klimatu świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem dla dzieci. Powoduje ona odwrócenie ciężko wypracowanego postępu w zakresie poprawy warunków życia i zdrowia najmłodszych. 

Więcej