UNICEF: Najmniej dzieci zakażonych polio w historii

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UNI182033

Nowy Jork/Genewa, 23 października 2015 r. – Nigdy wcześniej w historii tak mało dzieci, w tak niewielu krajach zakaziło się wirusem polio. Ale nie spoczniemy, dopóki ta liczba nie wyniesie zero, przypomina UNICEF w przeddzień Światowego Dnia Walki z Polio.

Postęp w wyeliminowaniu występowania wirusa polio na świecie jest realny. Obecnie tylko w dwóch państwach świata występuje dziki szczep wirusa: w Afganistanie i Pakistanie, powiedział Peter Crowley, Dyrektor UNICEF ds. Polio. Ale dopóki na świecie są dzieci, które nie otrzymały szczepionki przeciwko polio, zagrożenie pozostaje. Dlatego nie możemy stracić czujności. Musimy doprowadzić do sytuacji, w której wszystkie dzieci będą rutynowo szczepione przeciwko polio.

Jeszcze trzy lata temu Nigeria była krajem, w którym odnotowywano ponad połowę wszystkich zakażeń wirusem polio na świecie.

W tym roku, po raz pierwszy w historii, udało się zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa w Nigerii i w ubiegłym miesiącu kraj ten został wykreślony z listy państw, w których występuje dziki szczep wirusa.

W Indiach, gdzie każdego roku tysiące dzieci cierpiało z powodu tej paraliżującej choroby, od 4 lat nie odnotowano żadnego przypadku zakażenia wirusem. Na całym świecie od początku 2015 r. stwierdzono zaledwie 51 nowych przypadków polio w porównaniu do 242 przypadków w 2014 r.

Ten sukces jest wynikiem wielu czynników: woli politycznej w państwach dotkniętych wirusem polio, silnej mobilizacji społecznej, odwagi i zaangażowania pracowników humanitarnych oraz skoordynowanych działań organizacji zaangażowanych w Światową Inicjatywę na rzecz Walki z Polio (Global Polio Eradication Initiative).

UNI199140

W ramach tych działań, w 2014 r. UNICEF dostarczył 1,7 mld szczepionek.

Od Nigerii po Pakistan, UNICEF przeszkolił również dziesiątki tysięcy osób, które informują i przyczyniają się do budowania zaufania do szczepień wśród rodziców i lokalnych społeczności. Dodatkowo, wraz z akcjami szczepień przeciwko polio udało się dotrzeć do dzieci z pomocą ratującą życie: rutynowymi szczepieniami, żywnością, kampanią na rzecz karmienia piersią czy mycia rąk przy użyciu mydła.

Pomimo tego sukcesu – walka trwa. Zagrożenie jest największe w państwach, w których występuje niski poziom wyszczepialności: na Ukrainie, Madagaskarze, w Laosie czy Gwinei. Na przykład na Ukrainie mniej niż 14% dzieci jest zaszczepionych przeciwko polio. Dlatego musimy zrobić wszystko, aby wzmocnić system rutynowych szczepień i umożliwić każdemu dziecku dostęp do podstawowej opieki medycznej.

O tej porze w przyszłym roku chcielibyśmy ogłosić, że udało nam się powstrzymać transmisję wirusa polio na całym świecie. Ale osiągniemy to tylko wówczas, kiedy państwa, w których jest niski poziom wyszczepialności podwoją swoje wysiłki, aby dotrzeć do każdego dziecka niezależnie od miejsca, w którym żyje, powiedział Peter Crowley.

Szczepionki przeciwko polio, które zostaną dostarczone za pośrednictwem UNICEF można kupić na: https://www.unicef.pl/Prezenty-bez-pudla/Produkty/Szczepionki-przeciw-polio

Zobacz również

Ile dzieci w Polsce jest wykluczonych transportowo?

Ile dzieci w Polsce jest wykluczonych transportowo?

Szacuje się, że w Polsce 15 mln osób jest wykluczona transportowo. Ile w tej grupie jest dzieci? Jak dotąd nikt tego nie sprawdził, a to właśnie dzieci są jedną z grup najmocniej narażonych na negatywne skutki tego zjawiska.  

Więcej
300 tys. dzieci ucierpiało po przejściu cyklonu Daniel w Libii

300 tys. dzieci ucierpiało po przejściu cyklonu Daniel w Libii

Po ponad dekadzie toczącego się konfliktu, dzieci w Libii dotknęła kolejna tragedia. Cyklon Daniel, który uderzył we wschodnią część kraju, pochłonął życie ponad 5 tys. osób, tysiące uznaje się za zaginione. Zniszczone domy, szpitale, szkoły i inna niezbędna infrastruktura oznacza, że rosnąca liczba dzieci i rodzin rozpaczliwie potrzebuje pomocy humanitarnej.

Więcej
CREATON Polska trzeci rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska trzeci rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska sp. z o.o. trzeci rok z rzędu bierze udział w programie „Przyjaciel UNICEF”. Wsparcie firmy przełoży się na systemową pomoc dzieciom w krajach mierzących się z kryzysami humanitarnymi. 

Więcej