UNICEF: Nawet 300 000 dzieci-żołnierzy na świecie

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UNICEF: Nawet 300 000 dzieci-żołnierzy na świecie

Szacuje się, że na całym świecie nawet 300 000 dzieci może być wcielonych do różnych grup zbrojnych, przypomina UNICEF w Międzynarodowym Dniu przeciwko Wykorzystywaniu Dzieci jako Żołnierzy. Rekrutowanie dzieci do sił zbrojnych jest nielegalnym procederem, stąd dokładne liczby nie są znane.

W samym Sudanie Południowym od początku konfliktu w grudniu 2013 r. do różnych sił zbrojnych zostało wcielonych nawet 16 000 dzieci. Z kolei w Jemenie dzieci stanowią
1/3 żołnierzy walczących w szeregach wszystkich stron konfliktu.

Termin „dziecko-żołnierz” dotyczy osób poniżej 18. roku życia, jednak bardzo wiele z nich nie ukończyło jeszcze 10 lat. Dzieci te są ofiarami, świadkami lub uczestnikami aktów niezwykłej brutalności. Nie tylko biorą udział w bezpośrednich walkach, ale służą również jako posłańcy, kucharze, szpiedzy, tragarze czy żywe tarcze. Dziewczęta również są rekrutowane, zmuszane do małżeństw i często wykorzystywane jako niewolnice seksualne.

Niektóre dzieci zostały porwane przez grupy zbrojne, odseparowane od rodzin i zmuszone do walki. Inne skłoniło do tego ubóstwo, trudna sytuacja społeczna lub chęć zemsty. Dzieci częściej zostają żołnierzami w przypadku oddzielenia od rodziny, domu, braku dostępu
do edukacji. Problem dzieci-żołnierzy jest szczególnie trudny do zwalczania, zwłaszcza gdy dzieci są zmuszane do przyłączenia się do grup rebeliantów.

Dzieci-żołnierze są obecnie wykorzystywane przez dorosłych w ok. 20 toczących się na świecie konfliktach:

  • W Afganistanie dzieci są wykorzystywane do wyrobu broni, jej transportu, a także jako zamachowcy-samobójcy.
  • W Republice Środkowoafrykańskiej dzieci nawet w wieku 8 lat są wykorzystywane do walk przez wszystkie strony konfliktu.
  • W Demokratycznej Republice Konga dzieci są rekrutowane przez wiele grup zbrojnychna wschodzie kraju. Są wykorzystywane zarówno jako żołnierze, niewolnice seksualne,a także pełnią funkcje pomocnicze (kucharzy, tragarzy, posłańców).
  • W Iraku i Syrii dzieci w wieku 12 lat przechodzą szkolenie wojskowe, są wykorzystywane jako informatorzy, strażnicy i ochroniarze strategicznych lokalizacji. W niektórych przypadkach są wykorzystywane do przeprowadzania egzekucji oraz do samobójczych zamachów.
  • W ubiegłym roku w północnowschodniej Nigerii odnotowano wzrost liczby dzieci wykorzystywanych do zamachów samobójczych. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy było ich więcej niż w całym 2014 r.

Od 1998 r. udało się uwolnić ponad 100 000 dzieci-żołnierzy w 15 państwach dotkniętych przez konflikt zbrojny (m.in.: Afganistan, Angola, Burundi, Republika Środkowoafrykańska, Kolumbia, Liberia, Rwanda, Somalia, Sri Lanka, Sudan). W samym 2015 r. UNICEF wraz
z organizacjami partnerskimi umożliwił uwolnienie 1755 dzieci-żołnierzy w Sudanie Południowym i 1600 dzieci-żołnierzy w Republice Środkowoafrykańskiej. Obecnie dzieci objęte są pomocą psychologiczną, programami edukacyjnymi i reintegracji. UNICEF pracuje również nad odszukaniem i połączeniem dzieci z ich rodzinami. Wsparcie obejmuje także lokalne społeczności, aby zapobiec dyskryminacji powracających dzieci, a także, aby uchronić je przed ponownym werbunkiem.

Nadal jednak wiele jest do zrobienia. W 2015 r. rządy państw przyjmując Cele Zrównoważonego Rozwoju zobowiązały się do wyeliminowania tego okrutnego procederu. Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby wykorzystywanie dzieci w konfliktach zbrojnych zakończyło się raz na zawsze.

Zobacz również

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane. 

Więcej
Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata wokół stanu realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka to wspólne przedsięwzięcie UNICEF Polska, Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce oraz Rzeczniczki Praw Dziecka.

Więcej
Wpływ wojny w Sudanie na zdrowie psychiczne dzieci

Wpływ wojny w Sudanie na zdrowie psychiczne dzieci

Dzieci w Sudanie doświadczają przemocy, ale także są jej świadkami. Powoduje to u nich silny stres emocjonalny, prowadzący do problemów ze zdrowiem psychicznym.

Więcej