UNICEF: Niemal 1/3 ofiar handlu ludźmi na świecie to dzieci

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UN0155478

UNICEF i międzyagencyjna grupa współpracy ONZ ds. przeciwdziałania handlowi ludźmi apelują do rządów państw o wprowadzenie działań chroniących dzieci.

Nowy Jork, 29 lipca 2018 r. – Blisko 28% zidentyfikowanych ofiar handlu ludźmi na świecie to dzieci, informuje dziś UNICEF oraz międzyagencyjna grupa współpracy ONZ ds. przeciwdziałania handlowi ludźmi (ICAT) w przeddzień Światowego Dnia Przeciwko Handlowi Ludźmi.

W regionach takich jak Afryka Subsaharyjska, Ameryka Środkowa czy Karaiby, dzieci stanowią jeszcze większy procent ofiar - od 62 do 64%.

UNICEF oraz ICAT potwierdzają, że liczba dzieci, które padły ofiarą handlu ludźmi w rzeczywistości jest większa. Dzieci często ukrywają ten fakt w obawie przed handlarzami, przez brak informacji o tym jak mogą potoczyć się ich losy, brak zaufania do służb publicznych, strach przed napiętnowaniem oraz brak wsparcia materialnego w powrocie do rodzin.

Dzieci-uchodźcy, dzieci-migranci i dzieci przesiedlone są szczególnie narażone na handel ludźmi. Bez względu na to, czy uciekają przed wojną i przemocą czy poszukują lepszych warunków do życia, zbyt mała liczba dzieci ma możliwość bezpiecznego przemieszczania się wraz ze swoimi rodzinami. To zwiększa prawdopodobieństwo, że dzieci będą korzystać z niebezpiecznych dróg, lub że będą się przemieszczać samodzielnie, przez co są bardziej narażone na przemoc, nadużycia i wyzysk.

Handel ludźmi jest prawdziwym zagrożeniem dla milionów dzieci na świecie, szczególnie dla tych, które są oddalone od domu i nie mają zapewnionej odpowiedniej opieki, mówi Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF. Te dzieci pilnie potrzebują, aby rządy państw podjęły działania w celu zapewniania im bezpieczeństwa i zwalczania handlu ludźmi.

W wielu obszarach można zauważyć brak odpowiednich rozwiązań dla dzieci będących ofiarami handlu ludźmi, w tym długofalowej pomocy i ochrony. Wiele systemów mających na celu ochronę dzieci nie jest odpowiednio finansowanych i widać wyraźny brak alternatywnych form opieki. Dzieci są często umieszczane w niewłaściwych dla nich ośrodkach, gdzie są narażone na dalszą traumę i ponowne prześladowanie. Chłopcy często z powodu wstydu nie przyznają się, że potrzebują pomocy, natomiast dziewczęta są bardziej wyzyskiwane i maltretowane.

UNICEF oraz ICAT apelują do rządów państw o wprowadzenie rozwiązań mających na celu ochronę dzieci, w tym:

  • Rozbudowanie bezpiecznych i legalnych dróg dla dzieci, aby mogły się przemieszczać ze swoimi rodzinami oraz przyspieszenie procesu nadawania statusu uchodźcy, a także zaprzestanie praktyk, które ograniczają dzieciom możliwość powrotu do swoich rodzin;
  • Wzmacnianie społecznych systemów ochrony dzieci, aby zapobiec, zidentyfikować i udzielić odpowiedniej pomocy ofiarom handlu ludźmi, przemocy, maltretowania i wyzysku oraz udzielenie dzieciom pomocy adekwatnej do ich płci i wieku;
  • Upewnienie się, że rozwiązania kierowane są indywidualnie do każdego dziecka i są realizowane z uwzględnieniem jego najlepszego interesu;
  • Polepszenie współpracy i wymiany informacji wśród pracowników straży granicznej oraz władz zajmujących się ochroną dzieci i ich prawami, a także szybsze łączenie rodzin i pomoc dla dzieci przemieszczających się bez opieki.

Zobacz również

Finał II edycji Festiwalu Klimatyczna Rewolucja w Koninie

Finał II edycji Festiwalu Klimatyczna Rewolucja w Koninie

Dyskusje, debaty, warsztaty, spacery edukacyjne, pokazy i gry – to wszystko towarzyszyło finałowi, który odbył się w dniach 22-24 maja 2025 w Koninie.

Więcej
6 poważnych naruszeń praw dziecka  w trakcie wojny

6 poważnych naruszeń praw dziecka w trakcie wojny

Podczas konfliktów zbrojnych dzieci powinny być chronione, a stają się celem ataków. Skutki działań wojennych rzutują na wiele aspektów ich życia: bezpieczeństwo, edukację, opiekę zdrowotną, a nawet dietę i dostęp do pełnowartościowych produktów.

Więcej
Prawa dziecka fundamentem ich ochrony w sieci

Prawa dziecka fundamentem ich ochrony w sieci

Bezpieczeństwem i dobrobytem psychicznym młodych w sieci zajął się pierwszy w Polsce Panel Obywatelski Dzieci i Młodzieży, którego organizację aktywnie wsparł UNICEF Polska.

Więcej