UNICEF: Od 2000 r. liczba zgonów nastolatków z powodu AIDS wzrosła trzykrotnie

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI190225_Med-Res

Johannesburg/Nowy Jork, 30 listopada 2015 r. – W ciągu ostatnich 15 lat trzykrotnie wzrosła liczba zgonów nastolatków zakażonych wirusem HIV, alarmuje UNICEF w przeddzień Światowego Dnia Walki z AIDS.

AIDS jest główną w Afryce, a drugą na świecie, przyczyną śmierci wśród nastolatków. Nastolatki są też jedyną grupą społeczną, w której wskaźnik umieralności z powodu wirusa HIV nie maleje.

W Afryce Subsaharyjskiej, gdzie najczęściej występuje wirus, najbardziej zagrożone są dziewczęta. Aż 7 na 10 nowych infekcji dotyczy właśnie dziewcząt w wieku 15-19 lat. Niestety tylko 1 na 10 jest badana na obecność wirusa HIV.

Bardzo ważne jest, aby młodzi ludzie, którzy są nosicielami wirusa HIV mieli dostęp do leczenia, opieki i wsparcia, powiedział Craig McClure, dyrektor programowy UNICEF ds. HIV/AIDS. Jednocześnie osoby, które nie są zakażone wirusem HIV muszą mieć dostęp do edukacji i środków, które pomogą im uniknąć zakażenia.

Według danych UNICEF zawartych w raporcie „Statistical Update on Children, Adolescents and AIDS”, mniej niż połowa dzieci poniżej 2. miesiąca życia jest badana na obecność wirusa.

Na świecie żyje 2,6 mln dzieci poniżej 15. roku życia, które są zakażone wirusem HIV, z czego tylko 1 na 3 jest objęte leczeniem.

Dane wskazują, że większość nastolatków, które umierają z powodu chorób związanych z AIDS została zakażona 10-15 lat temu, czyli w okresie wczesnego dzieciństwa. Wówczas, mniej kobiet w ciąży i matek zakażonych wirusem otrzymywało terapię antyretrowirusową powstrzymującą przenoszenie wirusa z matki na dziecko. Te dzieci przetrwały do młodzieńczych lat, często nawet nie wiedząc o swojej chorobie.

Mimo to, od 2000 r. udało się uniknąć niemal 1,3 mln nowych zakażeń wśród dzieci przede wszystkim dzięki postępowi w zapobieganiu przenoszenia wirusa z matki na dziecko.

W 2014 r. 3 na 5 ciężarnych kobiet zakażonych wirusem HIV otrzymywało terapię antyretrowirusową. Od 2000 r. ten postęp przełożył się na 60% spadek wskaźnika umieralności dzieci poniżej 4. roku życia z powodu chorób związanych z AIDS.

Dane UNICEF wskazują, że obecnie wśród nastolatków (osób w wieku 15-19 lat) dochodzi do 26 nowych zakażeń w ciągu godziny, a połowa młodych osób zakażonych wirusem HIV mieszka w zaledwie 6 krajach: Republice Południowej Afryki, Nigerii, Kenii, Indiach, Mozambiku i Tanzanii.

Postęp, jaki udało nam się osiągnąć w zapobieganiu przenoszenia wirusa z matki na dziecko jest godny pochwały, powiedział Craig McClure, ale musimy podjąć natychmiastowe działania, aby dotrzeć z leczeniem ratującym życie do dzieci i nastolatków, które są zakażone wirusem HIV, dodał McClure.

###

Pełny tekst raportu „Statistical Update on Children, Adolescents and AIDS” można znaleźć na stronie: www.childrenandaids.org

Zobacz również

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

W obliczu kryzysów humanitarnych edukacja jest dla dzieci szansą na normalną przyszłość. Zachowanie ciągłości nauki musi zawsze być priorytetem, ale niestety szacuje się, że na całym świecie 224 mln najmłodszych wymaga pilnego wsparcia edukacyjnego.

Więcej
Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

Nic o nas bez nas. Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

26 sierpnia w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka zostanie uroczyście zainaugurowana działalność Zespołu. Tworzą go młodzi aktywiści, ich rodzice, eksperci z różnych dziedzin, redaktorzy poruszający tematykę społeczną, w tym praw dzieci, a przewodniczy mu prof. Ewa Jarosz. 

Więcej
Wzrost zachorowań na mpox wśród dzieci we wschodniej i południowej Afryce

Wzrost zachorowań na mpox wśród dzieci we wschodniej i południowej Afryce

Mpox (dawniej małpia ospa) zagraża dzieciom we wschodniej i południowej Afryce. Przypadki zachorowań odnotowano m.in. w Demokratycznej Republice Konga, Burundi, Rwandzie, Ugandzie, Kenii i RPA.

Więcej