UNICEF: Od 2000 r. liczba zgonów nastolatków z powodu AIDS wzrosła trzykrotnie

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI190225_Med-Res

Johannesburg/Nowy Jork, 30 listopada 2015 r. – W ciągu ostatnich 15 lat trzykrotnie wzrosła liczba zgonów nastolatków zakażonych wirusem HIV, alarmuje UNICEF w przeddzień Światowego Dnia Walki z AIDS.

AIDS jest główną w Afryce, a drugą na świecie, przyczyną śmierci wśród nastolatków. Nastolatki są też jedyną grupą społeczną, w której wskaźnik umieralności z powodu wirusa HIV nie maleje.

W Afryce Subsaharyjskiej, gdzie najczęściej występuje wirus, najbardziej zagrożone są dziewczęta. Aż 7 na 10 nowych infekcji dotyczy właśnie dziewcząt w wieku 15-19 lat. Niestety tylko 1 na 10 jest badana na obecność wirusa HIV.

Bardzo ważne jest, aby młodzi ludzie, którzy są nosicielami wirusa HIV mieli dostęp do leczenia, opieki i wsparcia, powiedział Craig McClure, dyrektor programowy UNICEF ds. HIV/AIDS. Jednocześnie osoby, które nie są zakażone wirusem HIV muszą mieć dostęp do edukacji i środków, które pomogą im uniknąć zakażenia.

Według danych UNICEF zawartych w raporcie „Statistical Update on Children, Adolescents and AIDS”, mniej niż połowa dzieci poniżej 2. miesiąca życia jest badana na obecność wirusa.

Na świecie żyje 2,6 mln dzieci poniżej 15. roku życia, które są zakażone wirusem HIV, z czego tylko 1 na 3 jest objęte leczeniem.

Dane wskazują, że większość nastolatków, które umierają z powodu chorób związanych z AIDS została zakażona 10-15 lat temu, czyli w okresie wczesnego dzieciństwa. Wówczas, mniej kobiet w ciąży i matek zakażonych wirusem otrzymywało terapię antyretrowirusową powstrzymującą przenoszenie wirusa z matki na dziecko. Te dzieci przetrwały do młodzieńczych lat, często nawet nie wiedząc o swojej chorobie.

Mimo to, od 2000 r. udało się uniknąć niemal 1,3 mln nowych zakażeń wśród dzieci przede wszystkim dzięki postępowi w zapobieganiu przenoszenia wirusa z matki na dziecko.

W 2014 r. 3 na 5 ciężarnych kobiet zakażonych wirusem HIV otrzymywało terapię antyretrowirusową. Od 2000 r. ten postęp przełożył się na 60% spadek wskaźnika umieralności dzieci poniżej 4. roku życia z powodu chorób związanych z AIDS.

Dane UNICEF wskazują, że obecnie wśród nastolatków (osób w wieku 15-19 lat) dochodzi do 26 nowych zakażeń w ciągu godziny, a połowa młodych osób zakażonych wirusem HIV mieszka w zaledwie 6 krajach: Republice Południowej Afryki, Nigerii, Kenii, Indiach, Mozambiku i Tanzanii.

Postęp, jaki udało nam się osiągnąć w zapobieganiu przenoszenia wirusa z matki na dziecko jest godny pochwały, powiedział Craig McClure, ale musimy podjąć natychmiastowe działania, aby dotrzeć z leczeniem ratującym życie do dzieci i nastolatków, które są zakażone wirusem HIV, dodał McClure.

###

Pełny tekst raportu „Statistical Update on Children, Adolescents and AIDS” można znaleźć na stronie: www.childrenandaids.org

Zobacz również

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej
Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Z powodu zmiany klimatu świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem dla dzieci. Powoduje ona odwrócenie ciężko wypracowanego postępu w zakresie poprawy warunków życia i zdrowia najmłodszych. 

Więcej