UNICEF ostrzega: Dzieci uchodźców i migrantów podróżujące bez opieki pilnie potrzebują ochrony

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UN011197_Med-Res

Genewa, 6 maja 2016 r. – W ubiegłym roku ponad 95 000 dzieci uchodźców i migrantów podróżowało po Europie bez opieki. Była to rekordowa liczba. Dlatego UNICEF apeluje o podjęcie wszelkich niezbędnych działań w celu ochrony tych dzieci. Są one narażone na wykorzystanie i handel ludźmi.

Interpol szacuje, że jedno na dziewięć dzieci uchodźców i migrantów przemieszczających się bez opieki nie zostało ujęte w statystykach lub zaginęło.

Przykładowo, w Słowenii ponad 80% samotnych dzieci zniknęło z ośrodków dla uchodźców, a w Szwecji każdego tygodnia zgłasza się zaginięcie nawet 10 dzieci. W tym roku w Niemczech zgłoszono zaginięcie 4700 dzieci, które do Europy przybyły same.

Wiele dzieci podróżujących samotnie ucieka z ośrodków dla uchodźców, aby dołączyć do swoich krewnych. Wiele też ucieka, bo nie zostały odpowiednio wysłuchane w celu określenia ich najlepszego interesu, bądź ich prawa nie zostały im należycie wyjaśnione, powiedziała Marie-Pierre Poirier, Specjalny Koordynator UNICEF ds. Uchodźców i Migrantów w Europie.

Apel UNICEF pojawia się w momencie, w którym państwa członkowskie Unii Europejskiej zaczynają negocjacje, które mają w bardziej sprawiedliwy i zrównoważony sposób stworzyć system radzenia sobie z uchodźcami i migrantami. UNICEF podkreśla, że każda decyzja dotycząca dzieci powinna być podjęta z myślą o ich najlepszym interesie.

UNICEF podkreśla również konieczność przyspieszenia procesu podejmowania decyzji dotyczących dzieci. Obecnie najmłodsi muszą czekać nawet 11 miesięcy od momentu rejestracji do decyzji o przeniesieniu kraju, który zgodził się ich przyjąć. UNICEF apeluje o skrócenie tego okresu do maksymalnie 90 dni, przydzielenie opiekuna i rozpoczęcie procedury łączenia rodzin. Są to niezbędne działania, które pomogą zapobiec zaginięciom dzieci podróżujących bez opieki.

Ostatnie dane wskazują, że w 2015 r. 96 500 dzieci przemieszczających się bez opieki złożyło wniosek o azyl w Europie. Stanowiło to około 20% wszystkich dzieci ubiegających się o azyl. Większość z nich to młodzi chłopcy z Afganistanu oraz dzieci z Syrii, głównie poniżej 14. roku życia.

W niektórych krajach dzieci podróżujące bez opieki stanowią ponad połowę wszystkich dzieci, które przybyły tam w 2015 r. W Szwecji nastoletnie dzieci stanowiły 50% wszystkich dzieci uchodźców i migrantów, podczas gdy do Włoch dotarło 12 300 dzieci podróżujących bez opieki, a kolejne 4000 przemieszczały się ze swoimi rodzinami.

Zobacz również

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane. 

Więcej
Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata wokół stanu realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka to wspólne przedsięwzięcie UNICEF Polska, Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce oraz Rzeczniczki Praw Dziecka.

Więcej
Wpływ wojny w Sudanie na zdrowie psychiczne dzieci

Wpływ wojny w Sudanie na zdrowie psychiczne dzieci

Dzieci w Sudanie doświadczają przemocy, ale także są jej świadkami. Powoduje to u nich silny stres emocjonalny, prowadzący do problemów ze zdrowiem psychicznym.

Więcej