UNICEF ostrzega: Kryzys związany z uchodźcami i migrantami w Europie będzie się pogarszał, jeśli nie zapewnimy pomocy humanitarnej w Syrii i całym...

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI195369

Nowy Jork, 10 września 2015 r. – Kryzys w Europie będzie się tylko pogarszał, jeśli nie zostaną podjęte większe wysiłki na rzecz zakończenia konfliktu w Syrii. Miliony ludzi poszkodowanych przez ten kryzys potrzebuje natychmiastowej pomocy humanitarnej.

Każdy Syryjczyk, z którym rozmawiałem, powiedział, że nie uciekałby z kraju, gdyby czuł się tam bezpiecznie, mógł żyć w pokoju i był traktowany z godnością,

powiedział Peter Salama, Dyrektor Regionalny UNICEF ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Aby dotrzeć do Europy, ryzykują życie swoje i swoich dzieci. Nie mają jednak innego wyjścia, bo w Syrii obecnie nie ma dla nich przyszłości.

Na skutek konfliktu w Syrii 16 milionów osób zostało poszkodowanych, z czego niemal połowa to dzieci. Wszyscy potrzebują natychmiastowej pomocy humanitarnej, ochrony, opieki medycznej, dostępu do czystej wody, sanitariatów i edukacji.

Według szacunków UNICEF 2 miliony dzieci w Syrii nie chodzi do szkoły. Jednocześnie w ciągu ostatnich miesięcy nawet 5 milionów ludzi mieszkających w miastach na terenie całego kraju ucierpiało z powodu długotrwałego braku wody. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w Syrii ponad połowa szpitali publicznych nie funkcjonuje wcale lub działa tylko częściowo.
 
Od wybuchu konfliktu w Syrii niemal 5 lat temu, z kraju uciekły ponad 4 miliony Syryjczyków, w tym połowa to dzieci.

Ostatnie dane Unii Europejskiej wskazują, że największa grupa uchodźców docierająca do Europy w 2015 r. pochodzi z Syrii. Obecnie podejmowane są liczne wysiłki na rzecz wsparcia osób, które pokonały tak długą i niebezpieczną podróż, aby dotrzeć do Europy. Jednak państwa sąsiadujące z Syrią nadal potrzebują pomocy. Najwięcej uchodźców syryjskich przebywa w Turcji. Jest to dom dla niemal 2 milionów Syryjczyków, czyli liczby ponad trzykrotnie większej niż na początku 2014 r. W Libanie, w którym populacja sięga 4,8 milionów osób przyjęto 1,1 miliona syryjskich uchodźców. W tym samym czasie w Jordanii przebywa 630 000 zarejestrowanych uchodźców.

UNI142064

Niestety finansowanie pomocy humanitarnej dla osób poszkodowanych przez konflikt w Syrii nie nadąża za potrzebami.

W 2015 r. UNICEF apeluje o fundusze w wysokości 903 mln dolarów. Jest to suma, która pozwoli na dostarczenie pomocy i prowadzenie niezbędnych działań w Syrii i państwach sąsiednich. W chwili UNICEF dysponuje zaledwie połową tej kwoty.

Zobacz również

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

W 2024 roku konflikty zbrojne, zagrożenia klimatyczne, przesiedlenia i przemoc miały niszczycielski wpływ na dzieci. Mimo to, dzięki wsparciu Darczyńców i firm mogliśmy skutecznie nieść pomoc tam, gdzie była ona najbardziej potrzebna. W Raporcie Rocznym 2024 podsumowaliśmy nasze działania.

Więcej
Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

W Mjanmie doszło do dwóch poważnych trzęsień ziemi o sile 7,7 w skali Richtera. To niewyobrażalna tragedia oraz pogłębienie trwającego w tym kraju kryzysu. Jeszcze przed trzęsieniami ziemi ponad 6,4 mln dzieci potrzebowało pilnej pomocy humanitarnej.

Więcej
Tworzymy Radę Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska

Tworzymy Radę Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska

Grupa Robocza ds. Rady Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska to inicjatywa powołana przez projekt ParTYcypacja oraz UNICEF Polska. Jej celem jest wypracowanie fundamentów do stworzenia Rady Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska, która będzie autentycznym głosem młodego pokolenia w działaniach organizacji dotyczących praw dzieci. 

Więcej