UNICEF ostrzega: Kryzys związany z uchodźcami i migrantami w Europie będzie się pogarszał, jeśli nie zapewnimy pomocy humanitarnej w Syrii i całym...

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI195369

Nowy Jork, 10 września 2015 r. – Kryzys w Europie będzie się tylko pogarszał, jeśli nie zostaną podjęte większe wysiłki na rzecz zakończenia konfliktu w Syrii. Miliony ludzi poszkodowanych przez ten kryzys potrzebuje natychmiastowej pomocy humanitarnej.

Każdy Syryjczyk, z którym rozmawiałem, powiedział, że nie uciekałby z kraju, gdyby czuł się tam bezpiecznie, mógł żyć w pokoju i był traktowany z godnością,

powiedział Peter Salama, Dyrektor Regionalny UNICEF ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Aby dotrzeć do Europy, ryzykują życie swoje i swoich dzieci. Nie mają jednak innego wyjścia, bo w Syrii obecnie nie ma dla nich przyszłości.

Na skutek konfliktu w Syrii 16 milionów osób zostało poszkodowanych, z czego niemal połowa to dzieci. Wszyscy potrzebują natychmiastowej pomocy humanitarnej, ochrony, opieki medycznej, dostępu do czystej wody, sanitariatów i edukacji.

Według szacunków UNICEF 2 miliony dzieci w Syrii nie chodzi do szkoły. Jednocześnie w ciągu ostatnich miesięcy nawet 5 milionów ludzi mieszkających w miastach na terenie całego kraju ucierpiało z powodu długotrwałego braku wody. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w Syrii ponad połowa szpitali publicznych nie funkcjonuje wcale lub działa tylko częściowo.
 
Od wybuchu konfliktu w Syrii niemal 5 lat temu, z kraju uciekły ponad 4 miliony Syryjczyków, w tym połowa to dzieci.

Ostatnie dane Unii Europejskiej wskazują, że największa grupa uchodźców docierająca do Europy w 2015 r. pochodzi z Syrii. Obecnie podejmowane są liczne wysiłki na rzecz wsparcia osób, które pokonały tak długą i niebezpieczną podróż, aby dotrzeć do Europy. Jednak państwa sąsiadujące z Syrią nadal potrzebują pomocy. Najwięcej uchodźców syryjskich przebywa w Turcji. Jest to dom dla niemal 2 milionów Syryjczyków, czyli liczby ponad trzykrotnie większej niż na początku 2014 r. W Libanie, w którym populacja sięga 4,8 milionów osób przyjęto 1,1 miliona syryjskich uchodźców. W tym samym czasie w Jordanii przebywa 630 000 zarejestrowanych uchodźców.

UNI142064

Niestety finansowanie pomocy humanitarnej dla osób poszkodowanych przez konflikt w Syrii nie nadąża za potrzebami.

W 2015 r. UNICEF apeluje o fundusze w wysokości 903 mln dolarów. Jest to suma, która pozwoli na dostarczenie pomocy i prowadzenie niezbędnych działań w Syrii i państwach sąsiednich. W chwili UNICEF dysponuje zaledwie połową tej kwoty.

Zobacz również

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Wsłuchując się w dziecięce marzenia, związane z przyszłością, pomagamy najmłodszym w realizacji tych planów. Obowiązkiem rodziców, opiekunów i społeczeństwa jest wspieranie młodych osób, które powinny mieć możliwość nie tylko wyrażania swoich opinii na temat świata, w którym żyją, ale także proponowania zmian.

Więcej
Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane. 

Więcej
Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata wokół stanu realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka to wspólne przedsięwzięcie UNICEF Polska, Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce oraz Rzeczniczki Praw Dziecka.

Więcej