UNICEF ostrzega: skutki El Niño będą odczuwalne jeszcze przez długi czas

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UN010279_Med-Res

W samej Afryce Południowej i Wschodniej aż 26,5 mln dzieci potrzebuje pomocy humanitarnej

Nairobi/Nowy Jork, 8 lipca 2016 r. – Jedno z najsilniejszych w historii zjawisk El Niño spowodowało katastrofalne susze i powodzie w Afryce Południowej i Wschodniej. Dzieciom grozi niedożywienie i choroby. Tegoroczne El Niño zakończyło się, ale jego skutki dla dzieci będą odczuwalne jeszcze przez długi czas.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeszcze w tym roku po El Niño wystąpi jego przeciwieństwo - La Niña. Zjawisko to może spotęgować skutki kryzysu humanitarnego i jeszcze bardziej pogorszyć sytuację milionów dzieci.

W najbardziej poszkodowanych regionach dzieci cierpią z głodu. Wsparcia wymaga 26,5 mln najmłodszych w Afryce Wschodniej i Południowej, w tym ponad milion dzieci, które cierpią z powodu niedożywienia.

W wielu krajach wyczerpały się zasoby żywności i wody pitnej. Poszkodowane rodziny wcześniej ograniczały liczbę posiłków i wyprzedawały swój dobytek. Teraz już nawet to nie wystarcza, aby przeżyć. Potrzebna jest natychmiastowa pomoc, w tym pomoc żywnościowa dla najmłodszych dzieci.

W wielu krajach z powodu El Niño utrudniony jest dostęp do czystej wody. Spowodowało to wzrost liczby zachorowań na dengę, cholerę i choroby biegunkowe, które są głównymi przyczynami zgonów dzieci. W Ameryce Południowej, szczególnie w Brazylii, El Niño przyczynił się do stworzenia odpowiednich warunków lęgowych dla komarów przenoszących dengę, żółtą febrę, wirus zika i chikungunya. Jeśli pojawi się zjawisko La Niña, może ono doprowadzić do rozprzestrzeniania się wirusa zika na obszary, które do tej pory nie były zagrożone.

Według UNICEF istnieją obawy, że na skutek El Niño, w Afryce Południowej może dojść do zwiększonej liczby przypadków przenoszenia wirusa HIV. Brak żywności wpływa na dostęp do leków antyretrowirusowych, ponieważ pacjenci, posiadając ograniczone środki, wykorzystają je raczej na zakup żywności niż na transport i wizytę w ośrodkach zdrowia. Z powodu suszy i braku żywności nastoletnie dziewczęta i kobiety mogą być zmuszone do świadczenia usług seksualnych w zamian za żywność i możliwość przetrwania. Ponadto umieralność dzieci żyjących z wirusem HIV jest od 2 do 6 razy wyższa, jeśli cierpią również z powodu niedożywienia.

Miliony dzieci potrzebują naszej pomocy, aby przeżyć. Społeczności, w których żyją muszą też przygotować się na ewentualne wystąpienie zjawiska La Niña, które zaostrzy kryzys humanitarny. Musimy pomóc im przystosować się do zmian klimatycznych, które powodują występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych, powiedziała Afshan Khan, Dyrektor UNICEF ds. Programów Humanitarnych. Te same dzieci, które zostały poszkodowane na skutek El Niño, a teraz są zagrożone przez La Niña, są najbardziej narażone na tragiczne skutki zmian klimatycznych.

UNICEF Polska apeluje o wsparcie. Pomóc można wchodząc na stronę: www.unicef.pl/etiopia

Hawal523x220

Zobacz również

Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Bycie rodzicem to istny rollercoaster uczuć - od radości i miłości, przez złość, aż do obojętności. Wychowywaniu towarzyszy także stres związany z ciągłym niedoczasem, godzeniem życia zawodowego z rodzinnym, a także troską o małe pociechy. Jest on jednak nieodłącznym elementem życia i naturalną reakcją organizmu.

Więcej
Rok działalności UNICEF na świecie

Rok działalności UNICEF na świecie

Wielopłaszczyznowy kryzys obserwowany na całym świecie powoduje, że w minionym roku liczba osób wymagających pomocy humanitarnej wzrosła do ok. 274 mln. UNICEF nie ustaje w staraniach o poprawę sytuacji dzieci wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne. 

Więcej
Na całym świecie matki cierpią z powodu niedożywienia

Na całym świecie matki cierpią z powodu niedożywienia

Globalnie ponad miliard nastolatek i kobiet cierpi z powodu niedożywienia (w tym niedowagi i niskiego wzrostu), niedoborów podstawowych mikroelementów oraz anemii, co ma katastrofalne skutki dla ich życia i samopoczucia. Epicentrum kryzysu żywieniowego stanowią Azja Południowa i Afryka Subsaharyjska.

Więcej