Nowy Jork/Panama/Quito, 18 lipca 2016 r. – Trzy miesiące po trzęsieniu ziemi w Ekwadorze liczba przypadków wirusa Zika w tym kraju wzrosła z 92 do 1106.
Największy wzrost odnotowano na obszarach dotkniętych przez kataklizm. 80% przypadków wirusa Zika zarejestrowano w prowincji Manabí, która najbardziej ucierpiała na skutek kwietniowego trzęsienia ziemi. Duże skupiska osób, które musiały opuścić swoje domy i zalegająca w wielu miejscach woda spowodowały zwiększenie ryzyka transmisji wirusa.
W prowincji Manabí aż 509 przypadków wirusa Zika odnotowano wśród kobiet w wieku 15-49.
Wprawdzie do tej pory nie zarejestrowano wśród noworodków w Ekwadorze wywoływanej przez wirus Zika mikrocefalii, jednak u 73 ciężarnych kobiet zdiagnozowano wirus Zika.
Musimy natychmiast zwiększyć skalę naszych działań, aby lepiej ochronić dzieci i ich rodziny przed wirusem oraz zmniejszyć ryzyko jego przenoszenia, powiedział Grant Leaity, przedstawiciel UNICEF w Ekwadorze.
UNICEF współpracuje z Ministerstwem Zdrowia w Ekwadorze prowadząc kampanię informacyjną. Wraz z Ministerstwem Edukacji opracowujemy również materiały edukacyjne dla uczniów i nauczycieli. W materiałach wyjaśniamy, jak ustrzec się przed zakażeniem. W najbliższym czasie dla kobiet w ciąży i ich rodzin mieszkających na obszarach najbardziej poszkodowanych przez trzęsienie ziemi planujemy dostarczyć moskitiery, zestawy sanitarne i środki czystości.
Po trzęsieniu ziemi UNICEF zapewnił tymczasowe miejsca do nauki dla 12 000 dzieci, a 590 „szkół w pudełku” trafiło do nauczycieli. Dostarczyliśmy również cynk, witaminę A i mikroelementy, które mają zapobiec niedożywieniu i innym chorobom. UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi dostarczył także czystą wodę i sanitariaty do około 250 000 osób. Ponadto 20 000 dzieci otrzymało wsparcie psychologiczne.
Potrzeby są jednak wciąż ogromne. Pomóc można wchodząc na stronę: http://bit.ly/UNICEF-Ekwador
Aktualne dane:
- 250 000 dzieci i nastolatków zostało poszkodowanych na skutek trzęsienia ziemi w Ekwadorze
- 350 000 osób wymaga pomocy wodno-sanitarnej
- 663 osoby zginęły
- 12 osób jest zaginionych
- 4859 osób jest rannych
- 80 000 osób musiało opuścić swoje domy
- 1106 przypadków wirusa Zika (w tym u 73 kobiet w ciąży)