Jak skutecznie pomagać dzieciom na świecie? UNICEF podpowiada

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UNICEF podpowiada jak skutecznie pomagać dzieciom na świecie

© UNICEF/Diarassouba

Każdego miesiąca ponad 5,5 mln osób z 50 krajów świata wspiera UNICEF comiesięczną darowizną. Wśród nich jest wielu Darczyńców z Polski. To nieoceniona pomoc, która realnie ratuje zdrowie i życie najbardziej potrzebujących dzieci na świecie.

Comiesięczne darowizny odgrywają kluczową rolę we wszystkich programach pomocowych UNICEF. Od pomocy żywnościowej, medycznej, wodno-sanitarnej aż po edukacyjną, ochronną i rozwojową. We wszystkich tych obszarach organizacja niesie wsparcie dzięki stałym Darczyńcom.

Ubiegły rok był wyjątkowy. Pandemia COVID-19 zmieniła nasz sposób myślenia, pracy, życia czy nawiązywania relacji. Nauczyła nas też kilku ważnych lekcji. Pokazała, że przeżywamy nie tylko kryzys zdrowotny, ale także kryzys edukacji, kryzys zdrowia psychicznego czy kryzys nierówności.

Jednocześnie byliśmy świadkami wyjątkowego przejawu hojności i solidarności na całym świecie. Zjednoczyliśmy się, aby stawić czoła wspólnym wyzwaniom. Ten wysiłek nie byłby możliwy, gdyby nie Darczyńcy. Dzięki ich wsparciu UNICEF mógł skutecznie, szybko i odpowiednio zareagować na potrzeby dzieci i ich rodzin w najodleglejszych zakątkach świata.

W ubiegłym roku stali Darczyńcy przyczynili się do możliwości kontynuowania nauki przez 7000 dzieci z mniejszości etnicznej w północno-wschodniej Kambodży. To jeden z najbardziej odciętych od świata obszarów. Nawet jeszcze przed pandemią COVID-19 dostęp do edukacji był tam mocno ograniczony. Kiedy wybuchła pandemia, dzięki darowiznom od stałych Darczyńców, UNICEF mógł natychmiast wyprodukować i dostarczyć materiały edukacyjne w lokalnym języku. To jest przykład, jak dzięki odpowiednim funduszom dostępnym natychmiast, UNICEF może dotrzeć do każdego dziecka niezależnie od tego, jak daleko się znajduje, mówi Katheryn Bennet, Specjalista ds. Edukacji w UNICEF Kambodża. 

Dzięki środkom od stałych Darczyńców, UNICEF mógł kupić i dostarczyć do Mali 166 przenośnych lodówek zasilanych bateriami słonecznymi. Lodówki są stale wykorzystywane przez pracowników medycznych, aby dotrzeć z niezbędnymi szczepionkami do najodleglejszych regionów kraju. Gdyby nie wsparcie od regularnych Darczyńców, ta pomoc nie byłaby możliwa, mówi Abdoul Fatiga, Specjalista ds. Zdrowia w UNICEF Mali.

Środki przekazywane przez stałych Darczyńców są najczęściej wykorzystywane w czterech sytuacjach: 

  • budowy infrastruktury, np. szkoły, szpitala, wodociągu, kiedy niezbędne jest długofalowe finansowanie;
  • kryzysu humanitarnego, kiedy środki finansowe i pomoc są potrzebne natychmiast;
  • tzw. kryzysu zapomnianego, czyli kraju, o którym nie mówią już media, a gdzie wciąż potrzeby dzieci są ogromne;
  • innowacyjnych rozwiązań, które na trwałe mogą zmienić życie dzieci.

W Polsce program dla stałych Darczyńców nosi nazwę UNICEF365. Każdy może się do niego zapisać i nieść pomoc najmłodszym przez cały rok! Tym samym Darczyńca, przekazując zaledwie 20 czy 30 zł miesięcznie, dołącza do grona bohaterów UNICEF, dzięki którym organizacja może kontynuować swoją misję. Więcej informacji na stronie unicef365.pl.

Dzięki darowiznom od naszych Darczyńców ratujemy życie najmłodszych, dostarczamy niedożywionym dzieciom specjalną żywność i mleko terapeutyczne. Wyposażamy też ośrodki zdrowia w niezbędny sprzęt medyczny i leki oraz zapewniamy dostęp do czystej wody. Wspieramy lokalne społeczności, korzystamy z najlepszych praktyk i wypracowujemy skuteczne rozwiązania w trosce o zdrowie, bezpieczny i zdrowy rozwój najmłodszych. Zachęcam do dołączenia do UNICEF365 już dziś, aby razem tworzyć lepszy i bezpieczniejszy świat dla każdego dziecka, powiedziała Renata Bem, Zastępca Dyrektora Generalnego UNICEF Polska.

Zobacz również

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Wirus polio typu 2 został wykryty w Strefie Gazy w lipcu 2024 roku. Spowodowało to konieczność uruchomienia pilnej kampanii szczepień prowadzonej przez UNICEF, WHO, UNRWA i partnerów. Jej celem jest zaszczepienie ponad 640 tys. dzieci poniżej dziesiątego roku życia.  

Więcej
9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

W obliczu kryzysów humanitarnych edukacja jest dla dzieci szansą na normalną przyszłość. Zachowanie ciągłości nauki musi zawsze być priorytetem, ale niestety szacuje się, że na całym świecie 224 mln najmłodszych wymaga pilnego wsparcia edukacyjnego.

Więcej
Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

Nic o nas bez nas. Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

26 sierpnia w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka zostanie uroczyście zainaugurowana działalność Zespołu. Tworzą go młodzi aktywiści, ich rodzice, eksperci z różnych dziedzin, redaktorzy poruszający tematykę społeczną, w tym praw dzieci, a przewodniczy mu prof. Ewa Jarosz. 

Więcej