Jak skutecznie pomagać dzieciom na świecie? UNICEF podpowiada

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UNICEF podpowiada jak skutecznie pomagać dzieciom na świecie

© UNICEF/Diarassouba

Każdego miesiąca ponad 5,5 mln osób z 50 krajów świata wspiera UNICEF comiesięczną darowizną. Wśród nich jest wielu Darczyńców z Polski. To nieoceniona pomoc, która realnie ratuje zdrowie i życie najbardziej potrzebujących dzieci na świecie.

Comiesięczne darowizny odgrywają kluczową rolę we wszystkich programach pomocowych UNICEF. Od pomocy żywnościowej, medycznej, wodno-sanitarnej aż po edukacyjną, ochronną i rozwojową. We wszystkich tych obszarach organizacja niesie wsparcie dzięki stałym Darczyńcom.

Ubiegły rok był wyjątkowy. Pandemia COVID-19 zmieniła nasz sposób myślenia, pracy, życia czy nawiązywania relacji. Nauczyła nas też kilku ważnych lekcji. Pokazała, że przeżywamy nie tylko kryzys zdrowotny, ale także kryzys edukacji, kryzys zdrowia psychicznego czy kryzys nierówności.

Jednocześnie byliśmy świadkami wyjątkowego przejawu hojności i solidarności na całym świecie. Zjednoczyliśmy się, aby stawić czoła wspólnym wyzwaniom. Ten wysiłek nie byłby możliwy, gdyby nie Darczyńcy. Dzięki ich wsparciu UNICEF mógł skutecznie, szybko i odpowiednio zareagować na potrzeby dzieci i ich rodzin w najodleglejszych zakątkach świata.

W ubiegłym roku stali Darczyńcy przyczynili się do możliwości kontynuowania nauki przez 7000 dzieci z mniejszości etnicznej w północno-wschodniej Kambodży. To jeden z najbardziej odciętych od świata obszarów. Nawet jeszcze przed pandemią COVID-19 dostęp do edukacji był tam mocno ograniczony. Kiedy wybuchła pandemia, dzięki darowiznom od stałych Darczyńców, UNICEF mógł natychmiast wyprodukować i dostarczyć materiały edukacyjne w lokalnym języku. To jest przykład, jak dzięki odpowiednim funduszom dostępnym natychmiast, UNICEF może dotrzeć do każdego dziecka niezależnie od tego, jak daleko się znajduje, mówi Katheryn Bennet, Specjalista ds. Edukacji w UNICEF Kambodża. 

Dzięki środkom od stałych Darczyńców, UNICEF mógł kupić i dostarczyć do Mali 166 przenośnych lodówek zasilanych bateriami słonecznymi. Lodówki są stale wykorzystywane przez pracowników medycznych, aby dotrzeć z niezbędnymi szczepionkami do najodleglejszych regionów kraju. Gdyby nie wsparcie od regularnych Darczyńców, ta pomoc nie byłaby możliwa, mówi Abdoul Fatiga, Specjalista ds. Zdrowia w UNICEF Mali.

Środki przekazywane przez stałych Darczyńców są najczęściej wykorzystywane w czterech sytuacjach: 

  • budowy infrastruktury, np. szkoły, szpitala, wodociągu, kiedy niezbędne jest długofalowe finansowanie;
  • kryzysu humanitarnego, kiedy środki finansowe i pomoc są potrzebne natychmiast;
  • tzw. kryzysu zapomnianego, czyli kraju, o którym nie mówią już media, a gdzie wciąż potrzeby dzieci są ogromne;
  • innowacyjnych rozwiązań, które na trwałe mogą zmienić życie dzieci.

W Polsce program dla stałych Darczyńców nosi nazwę UNICEF365. Każdy może się do niego zapisać i nieść pomoc najmłodszym przez cały rok! Tym samym Darczyńca, przekazując zaledwie 20 czy 30 zł miesięcznie, dołącza do grona bohaterów UNICEF, dzięki którym organizacja może kontynuować swoją misję. Więcej informacji na stronie unicef365.pl.

Dzięki darowiznom od naszych Darczyńców ratujemy życie najmłodszych, dostarczamy niedożywionym dzieciom specjalną żywność i mleko terapeutyczne. Wyposażamy też ośrodki zdrowia w niezbędny sprzęt medyczny i leki oraz zapewniamy dostęp do czystej wody. Wspieramy lokalne społeczności, korzystamy z najlepszych praktyk i wypracowujemy skuteczne rozwiązania w trosce o zdrowie, bezpieczny i zdrowy rozwój najmłodszych. Zachęcam do dołączenia do UNICEF365 już dziś, aby razem tworzyć lepszy i bezpieczniejszy świat dla każdego dziecka, powiedziała Renata Bem, Zastępca Dyrektora Generalnego UNICEF Polska.

Zobacz również

Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Bycie rodzicem to istny rollercoaster uczuć - od radości i miłości, przez złość, aż do obojętności. Wychowywaniu towarzyszy także stres związany z ciągłym niedoczasem, godzeniem życia zawodowego z rodzinnym, a także troską o małe pociechy. Jest on jednak nieodłącznym elementem życia i naturalną reakcją organizmu.

Więcej
Rok działalności UNICEF na świecie

Rok działalności UNICEF na świecie

Wielopłaszczyznowy kryzys obserwowany na całym świecie powoduje, że w minionym roku liczba osób wymagających pomocy humanitarnej wzrosła do ok. 274 mln. UNICEF nie ustaje w staraniach o poprawę sytuacji dzieci wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne. 

Więcej
Na całym świecie matki cierpią z powodu niedożywienia

Na całym świecie matki cierpią z powodu niedożywienia

Globalnie ponad miliard nastolatek i kobiet cierpi z powodu niedożywienia (w tym niedowagi i niskiego wzrostu), niedoborów podstawowych mikroelementów oraz anemii, co ma katastrofalne skutki dla ich życia i samopoczucia. Epicentrum kryzysu żywieniowego stanowią Azja Południowa i Afryka Subsaharyjska.

Więcej