UNICEF: Pół miliona dzieci w Syrii żyje na terenach oblężonych

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.
UN041513_Med-Res

Nowy Jork/Amman/Damaszek, 27 listopada 2016 r. – W ciągu ostatniego roku podwoiła się liczba dzieci w Syrii żyjących na terenach oblężonych. Obecnie niemal 500 000 dzieci mieszka w 16 oblężonych miastach na terenie całego kraju. Są niemal całkowicie odcięte od pomocy humanitarnej.

Dla milionów osób w Syrii życie stało się niekończącym się koszmarem. Ta sytuacja dotyka szczególnie setek tysięcy dzieci żyjących na terenach oblężonych. Dzieci tracą zdrowie i życie, boją się chodzić do szkoły, a nawet bawić. Muszą przeżyć nie mając prawie żadnych leków i bardzo ograniczony dostęp do żywności, powiedział Anthony Lake, Dyrektor Generalny UNICEF. Zbyt wiele z nich umiera.

Przez ostatnie dwa lata niektóre społeczności otrzymały bardzo mało pomocy lub nie otrzymały jej wcale. UNICEF szacuje, że tylko we wschodnim Aleppo mieszka 100 000 dzieci, do których dostęp jest zablokowany.

W Syrii nie ma już bezpiecznego miejsca. Dzieci schodzą do podziemi, aby tam bawić się, uczyć, a nawet otrzymać pomoc medyczną.

Na jednym z oblężonych terenów, grupa wolontariuszy połączyła kilka piwnic i zbudowała w tym miejscu park oraz plac zabaw. Każdego dnia około 200 dzieci przychodzi tam, aby się bawić. Na innym obszarze, do którego dostęp jest również zablokowany, szkoła zorganizowana w podziemiach zapewnia 50 dziewczętom możliwość nauki.

Wkrótce minie 6 lat od początku konfliktu. UNICEF ponawia swój apel do wszystkich stron konfliktu o zniesienie blokad syryjskich miejscowości i umożliwienie organizacjom humanitarnym natychmiastowego, bezwarunkowego i trwałego dostępu do osób poszkodowanych na terenie całego kraju.

Pomóc można wchodząc na stronę: unicef.pl/syria i przekazując darowiznę.

banner_Syria_2

Zobacz również

Cięcia finansowania zagrażają szczepieniom dzieci

Cięcia finansowania zagrażają szczepieniom dzieci

W ciągu ostatnich 50 lat szczepienia uratowały 150 mln osób. Dzięki szczepionkom można zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować występowanie chorób, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia najmłodszych. Jednak cięcia finansowania globalnej opieki zdrowotnej zagrażają tym osiągnięciom.

Więcej
Zapomniane choroby wracają i ponownie zagrażają życiu dzieci

Zapomniane choroby wracają i ponownie zagrażają życiu dzieci

Szczepionki są najbezpieczniejszą na świecie metodą ochrony dzieci przed chorobami zagrażającymi życiu. Co roku zapobiegają śmierci nawet trzech milionów najmłodszych. Pomimo korzyści płynących z tej formy ochrony zdrowia, po raz pierwszy od trzech dekad jesteśmy świadkami największego, trwałego spadku wskaźników wyszczepialności dzieci.

Więcej
5 faktów o wirusie HPV

5 faktów o wirusie HPV

Szczepionki przeciwko wirusowi HPV odgrywają kluczową rolę w eliminacji raka szyjki macicy, ale miliony dziewcząt nadal nie mają do nich dostępu.

Więcej