UNICEF Polska inauguruje nowy program „Miasto Przyjazne Dzieciom”

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UN040079

Miasto Gdynia jako pierwsze przystępuje do pilotażowego programu.

Warszawa/Gdynia, 3 września 2018 r. – UNICEF Polska zainaugurował dziś nowy program, w którym polskie miasta mogą ubiegać się o tytuł „Miasta Przyjaznego Dzieciom”. Pierwszym ośrodkiem miejskim, który weźmie udział w pilotażowym programie jest Gdynia. W tej sprawie UNICEF Polska i Gdynia podpisały dziś porozumienie.

Miasto Przyjazne Dzieciom” jest to program UNICEF oparty o podstawową zasadę kierowania się zawsze dobrem dziecka, szczególnie na poziomie lokalnym. W ten sposób chcemy wesprzeć samorządy w realizacji w praktyce Konwencji o prawach dziecka, mówi Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska.

Program „Miasto Przyjazne Dzieciom” to międzynarodowa inicjatywa UNICEF istniejąca od 1996 r. Miasto Przyjazne Dzieciom, to miasto, które stara się zagwarantować najmłodszym obywatelom optymalne warunki życia i rozwoju oraz uczynić ich pełnoprawnymi obywatelami, aktywnie uczestniczącymi w życiu społecznym. Program działa w 31 krajach i ponad 1000 miastach na całym świecie, m.in. w Paryżu, Londynie, Kolonii, Aberdeen czy Quebecu.

Cieszymy się, że będziemy pierwszym miastem w Polsce, które wdroży założenia „Miasta Przyjaznego Dzieciom”. W Gdyni głosy, potrzeby, priorytety i prawa dzieci są integralną częścią miejskich polityk, programów i decyzji. Dzieci mają pełne prawo czuć się podmiotowo i z pewnością mają nam wiele do powiedzenia. Będziemy jeszcze bardziej wsłuchiwać się w ich słowa.” – zaznacza Beata Szadziul, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. rodziny. 

Program „Miasto Przyjazne Dzieciom” obejmuje zaplanowanie i wdrożenie działań na rzecz dzieci, służących poprawie jakości ich życia oraz wieloaspektowemu rozwojowi zarówno pod względem zdrowotnym, edukacyjnym, jak i społecznym.

Program opiera się na trzech filarach:

  • zaangażowaniu samorządu (przeprowadzenie zmian wewnątrz struktur administracyjnych)
  • zaangażowaniu dzieci (bezpośrednie włączenie dzieci w życie miasta)
  • zaangażowaniu partnerów (włączenie lokalnej społeczności w budowę środowiska przyjaznego dzieciom).

Więcej informacji o programie UNICEF „Miasto Przyjazne Dzieciom” można znaleźć na stronie unicef.pl/miastoprzyjaznedzieciom.

Zobacz również

3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

Szczepionki są jednym z największych osiągnięć w dziedzinie medycyny. Za ich pomocą możemy chronić dzieci m.in. przed cholerą, malarią i polio. Dzięki szczepieniom najmłodsi mogą dorastać w zdrowiu i prawidłowo się rozwijać. Mimo to po raz pierwszy od 30 lat jesteśmy świadkami największego trwałego spadku wyszczepialności wśród dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej