UNICEF Polska inauguruje nowy program „Miasto Przyjazne Dzieciom”

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UN040079

Miasto Gdynia jako pierwsze przystępuje do pilotażowego programu.

Warszawa/Gdynia, 3 września 2018 r. – UNICEF Polska zainaugurował dziś nowy program, w którym polskie miasta mogą ubiegać się o tytuł „Miasta Przyjaznego Dzieciom”. Pierwszym ośrodkiem miejskim, który weźmie udział w pilotażowym programie jest Gdynia. W tej sprawie UNICEF Polska i Gdynia podpisały dziś porozumienie.

Miasto Przyjazne Dzieciom” jest to program UNICEF oparty o podstawową zasadę kierowania się zawsze dobrem dziecka, szczególnie na poziomie lokalnym. W ten sposób chcemy wesprzeć samorządy w realizacji w praktyce Konwencji o prawach dziecka, mówi Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska.

Program „Miasto Przyjazne Dzieciom” to międzynarodowa inicjatywa UNICEF istniejąca od 1996 r. Miasto Przyjazne Dzieciom, to miasto, które stara się zagwarantować najmłodszym obywatelom optymalne warunki życia i rozwoju oraz uczynić ich pełnoprawnymi obywatelami, aktywnie uczestniczącymi w życiu społecznym. Program działa w 31 krajach i ponad 1000 miastach na całym świecie, m.in. w Paryżu, Londynie, Kolonii, Aberdeen czy Quebecu.

Cieszymy się, że będziemy pierwszym miastem w Polsce, które wdroży założenia „Miasta Przyjaznego Dzieciom”. W Gdyni głosy, potrzeby, priorytety i prawa dzieci są integralną częścią miejskich polityk, programów i decyzji. Dzieci mają pełne prawo czuć się podmiotowo i z pewnością mają nam wiele do powiedzenia. Będziemy jeszcze bardziej wsłuchiwać się w ich słowa.” – zaznacza Beata Szadziul, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. rodziny. 

Program „Miasto Przyjazne Dzieciom” obejmuje zaplanowanie i wdrożenie działań na rzecz dzieci, służących poprawie jakości ich życia oraz wieloaspektowemu rozwojowi zarówno pod względem zdrowotnym, edukacyjnym, jak i społecznym.

Program opiera się na trzech filarach:

  • zaangażowaniu samorządu (przeprowadzenie zmian wewnątrz struktur administracyjnych)
  • zaangażowaniu dzieci (bezpośrednie włączenie dzieci w życie miasta)
  • zaangażowaniu partnerów (włączenie lokalnej społeczności w budowę środowiska przyjaznego dzieciom).

Więcej informacji o programie UNICEF „Miasto Przyjazne Dzieciom” można znaleźć na stronie unicef.pl/miastoprzyjaznedzieciom.

Zobacz również

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane. 

Więcej
Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata wokół stanu realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka to wspólne przedsięwzięcie UNICEF Polska, Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce oraz Rzeczniczki Praw Dziecka.

Więcej
Wpływ wojny w Sudanie na zdrowie psychiczne dzieci

Wpływ wojny w Sudanie na zdrowie psychiczne dzieci

Dzieci w Sudanie doświadczają przemocy, ale także są jej świadkami. Powoduje to u nich silny stres emocjonalny, prowadzący do problemów ze zdrowiem psychicznym.

Więcej