UNICEF Polska podsumowuje akcje edukacyjne w roku szkolnym 2021/2022

Ten tekst przeczytasz w 5 minut.
UNICEF Polska podsumowuje akcje edukacyjne w roku szkolnym 2021/2022

© UNICEF

Wraz z zakończeniem roku szkolnego UNICEF Polska podsumowuje wszystkie projekty edukacyjne, które udało się zrealizować w ciągu ostatnich dwóch semestrów nauki. Łącznie organizacja zachęciła polskie placówki edukacyjne do wielu aktywności, w tym do udziału w czterech dużych akcjach: Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF, TO(działa)MY!, Wszystkie Kolory Świata oraz eMOCje w GŁOWIE. 

UNICEF Polska od wielu lat zaprasza szkoły i przedszkola w naszym kraju do bezpłatnego udziału w akcjach edukacyjnych. Cieszą się one ogromnym zainteresowaniem uczniów i pedagogów w całej Polsce. Co roku w akcjach UNICEF Polska łącznie biorą udział tysiące szkół i przedszkoli zarówno z dużych ośrodków miejskich, jak i mniejszych miejscowości. To zaangażowanie niezmiernie cieszy i pokazuje, jak ważną rolę w edukacji najmłodszych pełnią aktywności proponowane przez UNICEF Polska. 

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF

Co roku UNICEF Polska zaprasza szkoły i przedszkola do świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF. Jego genezą jest upamiętnienie daty uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, przypadającej na dzień 20 listopada. W 2021 roku do akcji włączyło się ponad 1,5 tys. placówek z całej Polski, angażując w obchody blisko 270 tys. uczniów. W oparciu o przygotowane przez UNICEF Polska materiały, nauczyciele przeprowadzili zajęcia edukacyjne, a także realizowali różnego rodzaju aktywności, mające na celu upowszechnianie wiedzy o prawach dziecka. Wiele placówek zorganizowało „Niebieskie Marsze”, podczas których dzieci okazywały solidarność ze swoimi rówieśnikami z różnych części świata, gdzie prawa najmłodszych nie są respektowane. W marszach chętnie uczestniczyli mieszkańcy miast, a także przedstawiciele lokalnych władz. 

TO(działa)MY!

W roku szkolnym 2021/2022 realizowana była II edycja akcji „TO(działa)MY!”. Projekt był wspólną inicjatywą UNICEF Polska i Fundacji Santander Bank Polska, w której udział wzięły setki szkół z całej Polski. Dzięki akcji uczniowie mogli zdobyć i rozwinąć praktyczne umiejętności niezbędne we współczesnym świecie. Projekt pokazał, jak ważną rolę pełnią wszelkiego rodzaju inicjatywy mające charakter aktywizujący młodych ludzi na rzecz społeczności szkolnej i lokalnej. Szkoły miały również możliwość uzyskania dofinansowania w kwocie 2, 5, 10 oraz 15 tys. złotych na realizację przygotowanego przez uczniów projektu o charakterze społecznym. Do organizatorów wpłynęło bardzo dużo cennych, oryginalnych i kreatywnych projektów, a wybór inicjatyw, które zostały nagrodzone grantem był niezwykle trudny.

Wszystkie Kolory Świata

W mijającym roku szkolnym UNICEF Polska zaprosił szkoły do udziału w jednym z najpopularniejszych projektów edukacyjno-pomocowych UNICEF - akcji Wszystkie Kolory Świata. Była to już szósta polska edycja światowego projektu, którego początki sięgają 1999 roku. W ramach kampanii, przedszkolaki i uczniowie przygotowywali charytatywne szmaciane laleczki będące symbolem pomocy, jakiej udzielą najbardziej potrzebującym dzieciom na świecie. Następnie w placówce odbyła się ich wystawa, na którą dzieci zaprosiły rodziców, dziadków, opiekunów i społeczność lokalną. Każdy mógł wybrać laleczkę i zaopiekować się nią, przekazując symboliczną darowiznę. Zebrane środki – w kwocie ponad 360 tys. złotych - zostały przeznaczone na wsparcie programów szczepień ratujących życie dzieci w najuboższych krajach świata. Akcję wspiera Majka Jeżowska, Ambasador Dobrej Woli UNICEF.

eMOCje w GŁOWIE

Ostatnim dużym projektem realizowanym przez UNICEF Polska była akcja eMOCje w GŁOWIE. Był to wyjątkowy projekt zwracający uwagę na profilaktykę zdrowia psychicznego, zwłaszcza w okresie dojrzewania. Celem akcji było kształtowanie świadomości w zakresie zdrowia psychicznego młodych ludzi oraz pokazanie jak je chronić i o nie dbać. We współpracy z ekspertami UNICEF Polska przygotował zestaw materiałów edukacyjnych skierowanych do nauczycieli, rodziców/opiekunów oraz uczniów, które przybliżyły tematykę zdrowia psychicznego młodzieży i pomogły w zaplanowaniu zajęć dydaktycznych. Jednym z ekspertów była dr Ewa Odachowska-Rogalska, psycholog, kierownik Zakładu Psychologii Klinicznej Dzieci i Młodzieży w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. W ramach projektu powstał cykl rozmów o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży, dostępny na kanale Youtube UNICEF Polska.

Klub Szkół UNICEF

Wiele placówek angażujących się w projekty UNICEF Polska należy również do Klubu Szkół UNICEF – bezpłatnej inicjatywy zrzeszającej szkoły zainteresowane długoterminową współpracą z organizacją. Jej celem jest przede wszystkim propagowanie idei pomocy humanitarnej. W ramach Klubu Szkół, UNICEF Polska przygotowuje szereg materiałów edukacyjnych oraz propozycje aktywności do realizacji przez dzieci i młodzież w ciągu roku szkolnego. 

Pomoc dla Ukrainy 

Polscy uczniowie zawsze chętnie włączają się również w realizowane przez UNICEF Polska akcje pomocowe. W tym roku szkolnym nie zapomnieli także o swoich rówieśnikach poszkodowanych na skutek wojny w Ukrainie. Zarówno przedszkola jak i szkoły zaangażowały się w akcję pomocową, prowadzoną przez UNICEF Polska na rzecz dzieci na Ukrainie. W ciągu jedynie pół roku, dzięki ogromnej mobilizacji, przekazały na ten cel ponad 170 tys. złotych

Ogromnie cieszy fakt, że tak wiele placówek edukacyjnych bierze udział w akcjach organizowanych przez UNICEF Polska. Organizacja ma nadzieję, że w nowym roku szkolnym jeszcze więcej uczniów i pedagogów zaangażuje się do aktywności proponowanych przez UNICEF Polska. 

Zobacz również

5 prostych sposobów na interakcje z dzieckiem poprzez zabawę

5 prostych sposobów na interakcje z dzieckiem poprzez zabawę

W trakcie pierwszego 1000 dni życia dziecka (3 lata) mózg rozwija się szybciej niż w jakimkolwiek innym okresie. Jeszcze zanim małe dzieci opanują naukę mówienia, możemy pomóc wpływać pozytywnie na rozwój ich mózgu.

Więcej
Zabawa to podstawa rozwoju dziecka

Zabawa to podstawa rozwoju dziecka

Może się wydawać, że w zabawie chodzi wyłącznie o radość, ale dla niemowląt i małych dzieci zabawa to coś znacznie więcej. Pozwala na uczenie się i rozwijanie ważnych umiejętności życiowych — od rozwiązywania problemów po wyrażanie pomysłów. 

Więcej
10 zdrowych nawyków cyfrowych dla całej rodziny

10 zdrowych nawyków cyfrowych dla całej rodziny

Wychowywanie dzieci w erze cyfrowej nie jest proste. Czasem ciężko nadążyć za rozwojem technologii i pojawiającymi się wraz z nim zagrożeniami i udogodnieniami.

Więcej