UNICEF Polska publikuje Raport Roczny za 2018 r.

Ten tekst przeczytasz w 7 minut.
UNICEF_Raport_Roczny_2018

Warszawa, 19 lipca 2019 r. - Nieustanne konflikty w różnych zakątkach świata powodują, że działania pomocowe ze strony takich organizacji jak UNICEF są - i niestety długo jeszcze będą – koniecznością, napisał Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska we wstępie do najnowszego Raportu Rocznego organizacji.

Raport podsumowuje działania UNICEF Polska w 2018 r. i po raz pierwszy jest dostępny także w wersji interaktywnej na stronie: http://raportunicef.pl/. Ubiegły rok obfitował w wiele fantastycznych wydarzeń, inicjatyw, akcji czy nawiązanych partnerstw. Jak zawsze mogliśmy też liczyć na hojność wspaniałych Darczyńców UNICEF.

Sudan

Apele o pomoc

Apelowaliśmy o pomoc dla dzieci w ogarniętych wojną Syrii i Jemenie, gdzie każdego dnia najmłodsi tracą zdrowie i życie na skutek konfliktów zbrojnych. W 2018 roku Polacy przekazali na pomoc ofiarom wojny w Syrii ponad 2 mln złotych. W pomoc na rzecz dzieci, które ucierpiały w wyniku konfliktu w tym kraju włączył się także Rząd Polski przekazując dotację w łącznej kwocie ponad 4,6 mln złotych na realizację projektów w obozach dla uchodźców Azraq i Za’atari w Jordanii.

Z kolei nasza akcja „Uratuj dziecko w Sudanie Południowym” spotkała się z bardzo dużym odzewem ze strony Darczyńców. Dzięki ich wsparciu zgromadziliśmy prawie 1,5 mln złotych. Kampanię wsparł Artur Żmijewski, Ambasador Dobrej Woli UNICEF.

UNICEF Polska, poprzez akcję „Więcej niż Dzień” zbierał także fundusze na pomoc ratującą życie noworodków oraz opiekę okołoporodową dla matek i kobiet w ciąży. Akcję wspierała Magdalena Różczka, Ambasador Dobrej Woli UNICEF.

Ponad 100 tysięcy osób z całej Polski zaufało naszym działaniom i przekazało w ubiegłym roku datek na rzecz pomocy dzieciom w najuboższych krajach świata. Dzięki naszym Darczyńcom możemy dotrzeć wszędzie tam, gdzie potrzebna jest pilna pomoc humanitarna. Polacy wsparli działania UNICEF na świecie przekazując regularną darowiznę w ramach programu UNICEF365, kupując „Prezent bez Pudła” czy przekazując 1% podatku.

Dziękuję osobom indywidualnym, firmom, wszystkim ludziom o otwartych sercach za każdą formę pomocy, mówi Marek Krupiński. Słowa szczególnego uznania kieruję do nauczycieli realizujących programy edukacyjne, dzięki którym docierają do młodych ludzi w całej Polsce oraz do lokalnych społeczności z przesłaniem dr Ludwika Rajchmana „kiedyś nam pomagano, więc dzisiaj to my pomagamy”.

wszystkie-kolory-swiata

Akcje szkolne

Wiosną 2018 roku UNICEF Polska zaprosił wszystkie placówki edukacyjne do włączenia się w projekt „zaWODY dla AFRYKI”. Celem projektu było przekazanie uczniom wiedzy na temat znaczenia wody w życiu człowieka, wskazanie regionów świata, gdzie dostęp do wody jest ograniczony, a także kształtowanie wśród młodego pokolenia postaw proekologicznych związanych z oszczędzaniem wody. Partnerem projektu był właściciel marki Cisowianka.

Z kolei w semestrze zimowym roku szkolnego 2018/2019 zrealizowaliśmy V edycję akcji „Wszystkie Kolory Świata”, jednego z najbardziej popularnych projektów edukacyjnych UNICEF. W projekcie wzięły udział 953 placówki, które z wielkim zaangażowaniem przystąpiły do zadań. Dzięki pracy włożonej przez nauczycieli, uczniów, opiekunów, całe rodziny dzieci oraz przedstawicieli społeczności lokalnej, pozyskaliśmy ponad 780 tysięcy złotych na zakup szczepionek dla najbardziej potrzebujących dzieci z całego świata. Akcję wsparła Majka Jeżowska, Ambasador Dobrej Woli UNICEF.

Partnerstwa biznesowe

W ubiegłym roku nasze działania wsparli także partnerzy biznesowi. Grupa CCC SA jako pierwsza polska spółka została globalnym Partnerem UNICEF. Łączna trzyletnia pomoc ma opiewać na kwotę ponad 6 milionów dolarów. Wierzymy, że to początek udanej współpracy, która na przestrzeni najbliższych trzech lat zapewni wsparcie wielu dzieciom na świecie. Z kolei Spółka ABC-Czepczyński została Partnerem UNICEF Polska podpisując umowę w siedzibie organizacji w Nowym Jorku. Firma wspiera działania UNICEF na rzecz dzieci, a w szczególności program „Prezenty bez Pudła”.

W drugiej połowie 2018 roku wystartowaliśmy z programem „Przyjaciel UNICEF”. Ten nowy, wyjątkowy program kierowany jest do średnich i dużych przedsiębiorstw. Pozwala na dopasowanie obszaru współpracy do celów biznesowych firmy i jej obszaru działania. „Przyjaciel UNICEF” to firma, która wspólnie z UNICEF zmienia na lepsze los najbardziej potrzebujących dzieci, zapewnia edukację, żywność, ochronę i tak potrzebną pomoc medyczną. Do programu dołączyły już firmy: Centrum Medyczne Damiana oraz Gofin.

Społeczna odpowiedzialność biznesu staje się coraz częstszym elementem strategii działań i planów małych i średnich przedsiębiorstw. Dlatego od 2012 r. UNICEF Polska prowadzi program „Firma z sercem”, który jest skierowany do małych i średnich przedsiębiorstw. Ogromne zaangażowanie polskich przedsiębiorców pozwoliło na przekazanie pomocy dzieciom w kwocie niespełna 400 tysięcy złotych.

Wydarzenia

nowa rada

Rok 2018 obfitował w wiele ważnych wydarzeń. W styczniu delegacja rządowa przebywała z wizytą w Jordanii, gdzie odwiedziła obozy dla uchodźców syryjskich. UNICEF Polska we współpracy z biurem UNICEF w Jordanii zapoznawał polską delegację z programami pomocowymi prowadzonymi przez organizację na rzecz dzieci - uchodźców w obozach Za’atari i Azraq.

Z kolei w marcu ubiegłego roku do grona Ambasadorów Dobrej Woli dołączył Łukasz Nowicki, polski aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, artysta oraz dziennikarz od 8 lat związany z działaniami UNICEF. Łukasz Nowicki będzie wspierał misję UNICEF w walce o godne życie dzieci na całym świecie, a także o zapewnienie im szansy na bezpieczne i zdrowe dzieciństwo.

UNICEF Polska zainaugurował także nowy program „Miasto Przyjazne Dzieciom”, w którym polskie miasta mogą ubiegać się o ten tytuł. Nadrzędnym celem Programu jest praktyczna implementacja założeń Konwencji o prawach dziecka na szczeblu lokalnym. Pierwszym ośrodkiem miejskim, który bierze udział w pilotażowym programie jest Gdynia. Do Programu zostało także włączone kolejne miasto - Grodzisk Mazowiecki, który jest na etapie przygotowywania diagnozy sytuacji dzieci.

Innym programem, który UNICEF Polska uruchomił w 2018 r. jest program „PONADCZASOWI”, w którym zachęcamy Polaków do sporządzania testamentów i zabezpieczenia swoich bliskich. Program pokazuje także, jak można przyczynić się do stworzenia lepszego świata dla najbardziej potrzebujących dzieci. Odwiedzając stronę programu unicef.pl/ponadczasowi można pobrać bezpłatną broszurę informacyjną i dowiedzieć się więcej na temat sporządzania testamentu.

Ważnym wydarzeniem w ubiegłym roku było zakończenie czteroletniej kadencji Rady i Zarządu UNICEF Polska. W związku z tym, w gościnnych progach Fundacji Santander Bank Polska odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze członków Stowarzyszenia. Jego celem było przyjęcie sprawozdania ustępujących władz organizacji oraz wybór nowych członków Rady i Zarządu Stowarzyszenia. Więcej informacji na stronie: http://raportunicef.pl/.

raport niesprawiedliwy start

W październiku 2018 r. UNICEF Polska zorganizował także konferencję ukazującą wyniki raportu „Niesprawiedliwy Start. Nierówności edukacyjne wśród dzieci w krajach wysokorozwiniętych”. UNICEF porównał wyniki 41 państw członkowskich UE i OECD pod względem nierówności edukacyjnych na poziomie wychowania przedszkolnego, szkoły podstawowej oraz szkoły średniej. Autorzy zbadali również powiązania między nierównościami edukacyjnymi a takimi czynnikami jak: zawód rodziców, imigranckie pochodzenie, płeć dziecka, a także charakter szkoły. Raport został zaprezentowany środowisku akademickiemu, przedstawicielom mediów i instytucji publicznych.

Ostatnim wydarzeniem w ubiegłym roku był udział młodych polskich delegatów w panelu dyskusyjnym pt. „No climate for young generation”, podczas Konferencji Klimatycznej COP24 w Katowicach. Panel został zorganizowany przez UNICEF Polska i Centrum UNEP/GRID-Warszawa. Przedstawiciele młodego pokolenia z różnych regionów Polski spotkali się na wydarzeniu polskiej prezydencji COP24, aby wspólnie debatować nad zagadnieniami dotyczącymi zmian klimatycznych. Postulaty, zebrane w dokumencie „Klimat dla Młodych” i podpisane przez wszystkich delegatów, przekazano na ręce Przedstawiciela polskiej prezydencji COP24 w Katowicach.

Dzięki hojności indywidualnych Darczyńców, jak też zaangażowaniu licznych firm i przedsiębiorców możemy nieść pomoc dzieciom na całym świecie. Obojętność dzisiejszego świata przeciwstawiamy pełnym empatii postawom naszych Darczyńców i konkretnej pomocy na rzecz całych społeczności w krajach, do których udało się nam dotrzeć. Z całego serca dziękujemy za wsparcie i zachęcamy do lektury raportu rocznego, dodaje Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska.

Zobacz również

5 prostych sposobów na interakcje z dzieckiem poprzez zabawę

5 prostych sposobów na interakcje z dzieckiem poprzez zabawę

W trakcie pierwszego 1000 dni życia dziecka (3 lata) mózg rozwija się szybciej niż w jakimkolwiek innym okresie. Jeszcze zanim małe dzieci opanują naukę mówienia, możemy pomóc wpływać pozytywnie na rozwój ich mózgu.

Więcej
Zabawa to podstawa rozwoju dziecka

Zabawa to podstawa rozwoju dziecka

Może się wydawać, że w zabawie chodzi wyłącznie o radość, ale dla niemowląt i małych dzieci zabawa to coś znacznie więcej. Pozwala na uczenie się i rozwijanie ważnych umiejętności życiowych — od rozwiązywania problemów po wyrażanie pomysłów. 

Więcej
10 zdrowych nawyków cyfrowych dla całej rodziny

10 zdrowych nawyków cyfrowych dla całej rodziny

Wychowywanie dzieci w erze cyfrowej nie jest proste. Czasem ciężko nadążyć za rozwojem technologii i pojawiającymi się wraz z nim zagrożeniami i udogodnieniami.

Więcej