UNICEF Polska publikuje Raport Roczny za 2019 rok

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNICEF Polska - Raport Roczny 2019

Ubiegły rok był dla dzieci rokiem szczególnym. Konflikty zbrojne, katastrofy naturalne i zmiany klimatu odbierają najmłodszym szanse na zdrowe i bezpieczne dzieciństwo. W roku, w którym obchodziliśmy 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, więcej dzieci niż kiedykolwiek potrzebowało natychmiastowej pomocy.

Współczesny kryzys uwypukla znaczenie działań UNICEF, prowadzonych w celu wspierania dzieci i młodzieży, ale także pomagania społecznościom w budowaniu silniejszego systemu opieki zdrowotnej, edukacji, ochrony, zapewnienia wyżywienia oraz dostarczania wody czy urządzeń sanitarnych, napisał Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska we wstępie do najnowszego Raportu Rocznego organizacji.

Raport podsumowuje działania UNICEF Polska w 2019 r. Organizacja dba o środowisko, dlatego raport został wydrukowany na papierze pochodzącym w 100% z recyklingu. Publikacja jest także dostępna wersji interaktywnej na stronie: https://raportunicef.pl/.

Pomimo ogromnych potrzeb dzieci na świecie, mogliśmy liczyć na niezawodnych Darczyńców UNICEF Polska, zarówno indywidualnych, jak i partnerów biznesowych. Odpowiadając na apel UNICEF Polska, w 2019 roku Darczyńcy przekazali środki przeznaczone między innymi na pomoc dzieciom w Syrii czy Jemenie, objętych działaniami zbrojnymi oraz na walkę z niedożywieniem w krajach takich jak Niger czy Sudan Południowy, dodaje Marek Krupiński.

Rok pełen wyzwań

W ubiegłym roku ekipa UNICEF Polska odwiedziła Niger – jeden z najsłabiej rozwiniętych krajów świata, gdzie głód jest powszechnym problemem. Po powrocie zaapelowaliśmy do Darczyńców o wsparcie dzieci w Nigrze. Nasz apel spotkał się z ogromnym odzewem Darczyńców. Tylko do końca 2019 roku udało się zebrać ponad 1,8 miliona złotych! Akcja wciąż trwa.

Z coraz większym zaangażowaniem działania UNICEF wspierają partnerzy biznesowi. W 2019 roku mogli dołączyć do programu „Firma z sercem” lub do akcji „Przyjaciel UNICEF”. Przedsiębiorcy działający na szeroką skalę mieli możliwość współpracy z UNICEF Polska również w ramach partnerstw lokalnych lub dedykowanych programów. Dzięki wspólnym działaniom udało się poprawić sytuację tysięcy dzieci na całym świecie.

W 2019 roku obchodziliśmy 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Dla UNICEF Konwencja jest wyznacznikiem norm etycznych i zasad, którymi powinniśmy się kierować w działaniach na rzecz dzieci. W uroczyste obchody włączyło się wiele placówek edukacyjnych i miast w całym kraju, a 20 listopada UNICEF Polska zorganizował

konferencję „Prawo dziecka do dzieciństwa. 30 lat Konwencji o prawach dziecka - praktyczna implementacja praw dziecka.”

Rosnące potrzeby dzieci i pogłębiający się kryzys na świecie stawiają przed nami nowe wyzwania. Nie zakończymy jednak działań ratujących zdrowie i życie najmłodszych. UNICEF robi wszystko, aby dzieciom żyło się lepiej, realizując ideę pomysłodawcy organizacji, Polaka, dr. Ludwika Rajchmana. Nasza misja jest wciąż aktualna i każdy może ją wesprzeć.

Publikacja jest także dostępna do pobrania na tutaj.

Zobacz również

Miesiąc rodzicielstwa. O co chodzi z self-care?

Miesiąc rodzicielstwa. O co chodzi z self-care?

Self-care można tłumaczyć jako dbanie, troskę o siebie lub samoopiekę. Bez względu jaką nazwą się posługujemy, to oznacza ona każdą czynność, którą wykonujemy celowo, aby zadbać o nasze zdrowie psychiczne, emocjonalne i fizyczne. Potrzebuje jej każdy – zarówno rodzic, jak i dziecko. 

Więcej
Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Bycie rodzicem to istny rollercoaster uczuć - od radości i miłości, przez złość, aż do obojętności. Wychowywaniu towarzyszy także stres związany z ciągłym niedoczasem, godzeniem życia zawodowego z rodzinnym, a także troską o małe pociechy. Jest on jednak nieodłącznym elementem życia i naturalną reakcją organizmu.

Więcej
Rok działalności UNICEF na świecie

Rok działalności UNICEF na świecie

Wielopłaszczyznowy kryzys obserwowany na całym świecie powoduje, że w minionym roku liczba osób wymagających pomocy humanitarnej wzrosła do ok. 274 mln. UNICEF nie ustaje w staraniach o poprawę sytuacji dzieci wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne. 

Więcej