UNICEF Polska: Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest nieakceptowalna i nieludzka

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.

Ostatnie wydarzenia, które miały miejsce na granicy Polski i Białorusi są niedopuszczalne. Dobro dzieci jest priorytetem i zawsze powinno być na pierwszym miejscu. 

Wywiezienie dzieci na granicę i pozostawienie tam, powoduje bezpośrednie zagrożenie dla ich zdrowia i życia. To jest nieludzkie i nieakceptowalne.

Dzisiejszy reportaż na portalu ONET pt. „Kraina strachu. Strefa wyjątkowa” autorstwa Mateusza Baczyńskiego i Marcina Wyrwała pokazuje, że sytuacja jest naprawdę dramatyczna. Opisane w materiale działania wobec dzieci i ich rodzin, budzą zdecydowany sprzeciw.

Zgodnie z Konwencją o prawach dziecka (art.3 pkt 1), we wszystkich działaniach dotyczących dzieci, podejmowanych przez publiczne lub prywatne instytucje opieki społecznej, sądy, władze administracyjne lub ciała ustawodawcze, sprawą nadrzędną powinno być najlepsze zabezpieczenie interesów dziecka. Działania podjęte na granicy polsko-białoruskiej są tego zaprzeczeniem. Według nas, w świetle ostatnich wydarzeń, Polska naruszyła co najmniej art. 22 Konwencji o prawach dziecka.

Już w poniedziałek UNICEF Polska złoży na ręce premiera swoje stanowisko wobec ostatnich wydarzeń. Stanowisko to będzie zarówno wyrazem sprzeciwu wobec obecnych działań skierowanych do dzieci-migrantów, jak i żądaniem podjęcia natychmiastowych działań respektujących prawa najmłodszych.

Zapewnienie wszystkim dzieciom odpowiedniej opieki i ochrony jest naszym obowiązkiem.

Zobacz również

Jak UNICEF wykorzystuje drony, aby pomagać dzieciom?

Jak UNICEF wykorzystuje drony, aby pomagać dzieciom?

W UNICEF od 2016 roku wykorzystujemy drony, które umożliwiają nam dostarczanie niezbędnych produktów zdrowotnych, takich jak szczepionki, leki czy próbki diagnostyczne, do odległych obszarów, w tym wysp czy regionów górskich.

Więcej
Eskalacja przemocy seksualnej w Sudanie

Eskalacja przemocy seksualnej w Sudanie

Od 2 lat w Sudanie trwa brutalny, ogólnokrajowy konflikt zbrojny. Dzieci są ofiarami przemocy – w tym gwałtów i napaści na tle seksualnym. Od początku 2024 roku odnotowano 221 gwałtów na niepełnoletnich.

Więcej
Sprawdzamy, jak realizowane są zalecenia Komitetu Praw Dziecka ONZ dla Polski

Sprawdzamy, jak realizowane są zalecenia Komitetu Praw Dziecka ONZ dla Polski

Przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, kwestia pieczy zastępczej i sytuacja dzieci z doświadczeniem uchodźczym – to główne zagadnienia z raportu zaprezentowanego podczas spotkania sejmowej Komisji ds. Dzieci i Młodzieży w Sejmie RP. 

Więcej