UNICEF Polska uruchamia charytatywny SMS dla Nepalu

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Photo 1 Kent Page 28 April

Sytuacja w Nepalu jest bardzo trudna. Szacuje się, że kataklizm dotknął ponad 4 mln ludzi, z czego 1,7 mln to dzieci. UNICEF jest na miejscu i dociera z pomocą do najbardziej poszkodowanych. Potrzeby są ogromne, dlatego UNICEF Polska również włącza się w te działania i prosi o wsparcie.

Pomóc można na stronie www.unicef.pl/nepal 

Numer SMS jest już nieaktywny, zapraszamy do wpłat online.

25 kwietnia potężne trzęsienie ziemi o sile 7,9 stopni w skali Richtera dotknęło Nepal. Jego epicentrum znajdowało się zaledwie 80 km od stolicy kraju, Katmandu. W kolejnych dniach występowały liczne wstrząsy wtórne, które mogą być odczuwalne jeszcze przez najbliższe 48 godzin.

Liczba ofiar zwiększyła się ponad czterokrotnie w porównaniu do pierwszych szacunków i wynosi obecnie niemal 4500. Z kolei ponad 8000 osób zostało rannych. Ocenia się, że ostateczny bilans ofiar i osób poszkodowanych wzrośnie jeszcze bardziej.

Trzęsienie ziemi wywołało również potężną lawinę w rejonie Mount Everestu. Dodatkowo cały region zaczęły nawiedzać ulewne deszcze, które zapowiadają zbliżającą się porę monsunową. Ludzie gromadzą się na otwartej przestrzeni tworząc 16 zwartych obozowisk. Na skutek zniszczeń i w obawie przed wstrząsami wtórnymi nie mogą wrócić do swoich domów.

Obecnie najpilniejszą potrzebą jest zapewnienie poszkodowanym ochrony przed słońcem i deszczem oraz dostarczenie czystej, pitnej wody, której zaczyna brakować. Może to doprowadzić do wybuchu epidemii. Problemem są też kurczące się zapasy żywności oraz niewystarczająca liczba sanitariatów.

Pracownicy UNICEF w Nepalu robią wszystko, aby zapewnić pomoc wszystkim potrzebującym. Szczególnie dzieci są narażone na niebezpieczeństwo. UNICEF planuje dotrzeć z pomocą do każdego z nich. Dostarczamy czystą wodę, sanitariaty, żywność, doustne sole nawadniające, tabletki cynku i materiały edukacyjne.

Musimy zrobić wszystko, aby dzieci były zdrowe, mogły normalnie żyć i zapomnieć o traumie, którą przeżyły. Tworzone przez UNICEF Miejsca Przyjazne Dzieciom są bezpiecznym schronieniem, gdzie pracownicy UNICEF zapewniają również doraźną opiekę medyczną i pomoc psychologiczną.

UNICEF zaapelował o pomoc w wysokości ponad 48,5 mln dolarów na najbliższe 90 dni. Ze względu na niespotykaną skalę katastrofy organizacja zaznaczyła, że kwota ta może jeszcze wzrosnąć, a działania długofalowe będą niezbędne.

* Akcję wsparły: T-mobile, Heyah, Plus, Orange i Play. Integratorem akcji SMS jest Asseco Poland S.A.

900x323

Zobacz również

Zawieszenie broni w Strefie Gazy

Zawieszenie broni w Strefie Gazy

Zawieszenie broni w Strefie Gazy to długo oczekiwane rozwiązanie dla dzieci i rodzin, które przez ponad rok znosiły bombardowania i niedostatki, a także dla zakładników w Gazie oraz ich rodzin w Izraelu, którzy również wiele wycierpieli.

Więcej
Nowy rok nie przyniósł zmiany dzieciom w Strefie Gazy

Nowy rok nie przyniósł zmiany dzieciom w Strefie Gazy

W pierwszym tygodniu 2025 roku w Strefie Gazy zginęło co najmniej 74 dzieci, które zostały zabite podczas nocnych ataków w Gazie i Khan Younis, a także na południu, w Al Mawasi – w strefie wskazanej jako „bezpieczna”.

Więcej
5 miejsc, gdzie w 2025 r. potrzeby dzieci będą największe

5 miejsc, gdzie w 2025 r. potrzeby dzieci będą największe

Skala potrzeb humanitarnych dzieci osiągnęła historyczne maksimum. Szacujemy, że ponad 210 mln dzieci w 146 krajach i terytoriach będzie potrzebować pomocy humanitarnej w 2025 roku, m.in. w Afganistanie, Sudanie, Demokratycznej Republice Konga, Strefie Gazy i Libanie, gdzie potrzeby są największe.

Więcej