UNICEF pomógł w uwolnieniu 145 dzieci-żołnierzy w Sudanie Południowym

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI178987_Med-Res

Pibor, Sudan Południowy, 26 października 2016 r. – 145 dzieci zostało dziś uwolnionych przez grupy zbrojne w Sudanie Południowym. To największa liczba od 2015 r., kiedy uwolniono 1775 dzieci.

Mamy nadzieję, że po dzisiejszym uwolnieniu będą następowały kolejne. Chcemy, aby wszystkie dzieci, które wciąż przebywają w szeregach grup zbrojnych mogły wrócić do swoich rodzin. To około 16 000 dzieci, powiedział Mahimbo Mdoe, przedstawiciel UNICEF w Sudanie Południowym.

Dzieci przeszły badania medyczne i otrzymały cywilne ubrania. Dopóki ich rodziny nie zostaną odnalezione, dzieci będą przebywały w ośrodku tymczasowym, gdzie otrzymają wsparcie psychologiczne i niezbędną opiekę. Po dołączeniu do swoich bliskich, dzieci otrzymają pakiet pomocy żywnościowej, który wystarczy dla całej rodziny na co najmniej 3 miesiące. Jako wsparcie dla gospodarstwa domowego, rodziny otrzymają również żywy inwentarz.

Dzieci w Sudanie Południowym potrzebują bezpieczeństwa, ochrony i szans na lepszą przyszłość. Naszym priorytetem jest włączenie ich w system edukacji, dodaje Mdoe.

W Sudanie Południowym trwa konflikt. Na terenie całego kraju UNICEF regularnie identyfikuje przypadki rekrutacji dzieci do grup zbrojnych. Apelujemy do wszystkich stron konfliktu o przestrzeganie międzynarodowego prawa humanitarnego i zakończenie rekrutowania dzieci, a także uwolnienie wszystkich dzieci, które służą w ich szeregach.  

UNICEF szacuje, że od momentu eskalacji konfliktu w Sudanie Południowym w grudniu 2013 r., około 16 000 dzieci zostało wcielonych do sił i grup zbrojnych. Tylko od początku tego roku zrekrutowano ponad 800 dzieci. 

UNICEF współpracuje z władzami rządowymi, aby zabezpieczyć uwolnienie i reintegrację dzieci-żołnierzy oraz udzielić im niezbędnej pomocy i dać szansę na edukację. Aby zrealizować ten cel, UNICEF potrzebuje dodatkowych 4 mln dolarów. Te środki są niezbędne, aby otoczyć odpowiednią opieką nie tylko uwolnione dziś dzieci, ale także te, które zostaną uwolnione w przyszłości.

Zobacz również

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Wsłuchując się w dziecięce marzenia, związane z przyszłością, pomagamy najmłodszym w realizacji tych planów. Obowiązkiem rodziców, opiekunów i społeczeństwa jest wspieranie młodych osób, które powinny mieć możliwość nie tylko wyrażania swoich opinii na temat świata, w którym żyją, ale także proponowania zmian.

Więcej
Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane. 

Więcej
Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata wokół stanu realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka to wspólne przedsięwzięcie UNICEF Polska, Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce oraz Rzeczniczki Praw Dziecka.

Więcej