UNICEF: Ponad 90% dzieci uchodźców i migrantów przybywa do Europy bez opieki

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UN020011_Med-Res

Genewa, 14 czerwca 2016 r. – Ponad 90% dzieci, które przybyły w tym roku do Europy przez Włochy podróżuje samodzielnie. UNICEF ostrzega przed rosnącym zagrożeniem przemocą, wyzyskiem i śmiercią, z którym muszą się zmierzyć najmłodsi uchodźcy i migranci.

W opublikowanym dziś raporcie „Danger Every Step of the Way” UNICEF informuje, że w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku 7009 dzieci pozostających bez opieki przedostało się do Włoch z Afryki Północnej. Jest to liczba dwa razy wyższa niż w zeszłym roku.

Raport zwraca uwagę na ogromne ryzyko, jakie podejmują dzieci i młodzież uciekające przed wojną i ubóstwem.

W ubiegłym roku na Morzu Śródziemnym życie straciło 3770 osób. Tylko między 1 stycznia, a 5 czerwca 2016 roku ofiar było już 2809. Ogromna większość zgonów miała miejsce na szlaku wiodącym przez środkową część Morza Śródziemnego. Wśród ofiar było wiele dzieci.

Dzieci przedostające się do Europy bez opieki zazwyczaj są zależne od przemytników, co czyni je podatnymi na wykorzystanie. Często, aby spłacić podróż, są zmuszane do pracy.

Jeśli spróbujesz uciec, strzelają do ciebie i umierasz. Jeśli przestaniesz pracować – biją cię. To było jak niewolnictwo, powiedział 16-letni Aimamo, który wraz ze swoim bratem pracował przez dwa miesiące na farmie przemytników w Libii. Kiedyś odpoczywałem przez pięć minut. Wtedy podszedł do mnie mężczyzna i zaczął bić kijem. Po pracy trzymali mnie w zamknięciu.   

Niektóre dzieci są wykorzystywane seksualnie. Pracownicy socjalni we Włoszech przyznali, że zarówno dziewczęta, jak i chłopcy byli zmuszani w Libii do prostytucji. Niektóre zgwałcone dziewczęta przybywające do Włoch są w ciąży.

Ze względu na nielegalny charakter procederu handlu ludźmi, nie ma wiarygodnych danych, które wskazywałyby, ilu uchodźców i migrantów umiera, znika, jest przetrzymywanych lub zmuszanych do pracy i prostytucji.

To cichy dramat wielu uchodźców, który pozostaje poza zasięgiem naszego wzroku. Jednak wciąż każdego dnia dziesiątki tysięcy dzieci jest narażonych na niebezpieczeństwo, a kolejne setki tysięcy są gotowe zaryzykować wszystko co mają, aby dotrzeć do Europy, powiedziała Marie-Pierre Poirier, Specjalny Koordynator UNICEF ds. Uchodźców i Migrantów w Europie. Musimy chronić te dzieci przed wszelkimi rodzajami nadużyć stosowanymi przez tych, którzy chcą wykorzystać ich dramatyczną sytuację i pozbawić marzeń.

Zbliża się lato. UNICEF szacuje, że obecna liczba dzieci pokonująca drogę do Europy przez Morze Śródziemne może być wierzchołkiem góry lodowej. W Libii przebywa kolejnych 235 000 migrantów, z czego dziesiątki tysięcy to dzieci podróżujące bez opieki.

Każdy kraj – ten, który dzieci opuszczają, ten przez który podróżują i ten, w którym szukają azylu – ma obowiązek wypracowania systemów ochrony skupionych na zagrożeniach, przed jakimi stoją dzieci przemieszczające się bez opieki. Szczególnie w Unii Europejskiej i innych krajach docelowych powinny być podejmowane reformy prawne tworzące szanse na bezpieczny i legalny pobyt tych dzieci, powiedziała Poirier.

Zobacz również

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej
Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Z powodu zmiany klimatu świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem dla dzieci. Powoduje ona odwrócenie ciężko wypracowanego postępu w zakresie poprawy warunków życia i zdrowia najmłodszych. 

Więcej