UNICEF: Przestańcie bombardować szkoły i szpitale!

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UN018882_Med-Res

Oświadczenie Geerta Cappelaere, Dyrektora Regionalnego UNICEF ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej

 
Amman, listopad 2016 r. – To był straszny tydzień dla syryjskich dzieci, które żyją i umierają pod nieustannym ostrzałem szkół, domów i szpitali.

Celem ataków były szpitale we wschodnim Aleppo i Idlib. Tylko na skutek ataków na szkoły w Aleppo i Al-Ghuta zginęło 9 dzieci.

Wszyscy widzieliśmy obrazy z atakowanego szpitala al-Bayan. Przerażone matki zabierające dzieci do piwnic, chore noworodki wyciągane z inkubatorów, aby zapewnić im bezpieczeństwo.

We wschodnim Aleppo nie ma już ani jednego funkcjonującego szpitala. Przebywa tam obecnie ponad 100 000 dzieci. W oblężonym mieście są narażone na codzienne ataki. Kurczą się zapasy żywności oraz leków.

Dzieci nie powinny umierać w szpitalach z powodu bombardowania. Nie powinny też ginąć w szkołach. W jednej ze szkół w Aleppo dzieci miały właśnie lekcje tańca, kiedy ich podwórko zostało ostrzelane z moździerza. Ostrzelana została również szkoła w okolicach Damaszku, gdzie zginęła jedna dziewczynka, a 15 zostało rannych. Dziewczęta miały w tym czasie lekcję matematyki. Ponadto 3 dzieci zostało rannych na skutek ataku na dwie szkoły w Idlib.

UN029879_Med-Res

Tylko w tym roku ONZ potwierdził 84 ataki na szkoły na terenie całej Syrii. Na ich skutek 69 dzieci zginęło, a wiele zostało rannych.

Strony konfliktu muszą przestać bombardować szkoły, szpitale i infrastrukturę cywilną. To są działania sprzeczne z prawem międzynarodowym i mogą stanowić zbrodnie wojenne.

Nie pozostaje już wiele słów, które wyraziłyby nasze oburzenie. Zastanawiamy się, czy wszyscy ci, którzy są odpowiedzialni za te ataki mają słowa usprawiedliwienia dla swoich czynów.

Pomóc można wchodząc na stronę unicef.pl/syria i przekazując darowiznę.

Zobacz również

Cholera - zapomniana choroba, czy śmiertelne zagrożenie

Cholera - zapomniana choroba, czy śmiertelne zagrożenie

Epidemie cholery w XIX wieku zdziesiątkowały ludność świata. W 1854 roku, gdy choroba zbierała swoje żniwo w Londynie, John Snow udowodnił, że jej źródłem była jedna z miejskich pomp, a więc skażona woda pochodząca z Tamizy. 

Więcej
Dostęp do czystej wody to prawo każdego dziecka

Dostęp do czystej wody to prawo każdego dziecka

10 krajów Afryki Zachodniej i Środkowej: Benin, Burkina Faso, Kamerun, Czad, Wybrzeże Kości Słoniowej, Gwinea, Mali, Niger, Nigeria i Somalia to obszary dotknięte poważnym zagrożeniem związanym z negatywnym wpływem zmian klimatycznych i brakiem dostępu do bezpiecznych źródeł wody pitnej.

Więcej
W Jemenie ponad 10 mln dzieci potrzebuje wsparcia w zakresie edukacji

W Jemenie ponad 10 mln dzieci potrzebuje wsparcia w zakresie edukacji

Jemen to kraj dotknięty złożonym kryzysem humanitarnym. Od 8 lat trwa tu wojna domowa, która eskalowała na przestrzeni ostatnich dwóch lat. 

Więcej