UNICEF: rekordowa liczba krajów na świecie potrzebuje pomocy humanitarnej

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UN043944

18 lipca 2017 r. – W 2016 r. UNICEF dostarczył pomoc humanitarną osobom poszkodowanym na skutek 344 sytuacji kryzysowych w 108 krajach świata. Pomoc humanitarna jeszcze nigdy nie była potrzebna na tak dużą skalę – alarmuje UNICEF.

Kryzysy humanitarne dotknęły głównie kraje Afryki Wschodniej i Południowej (86 sytuacji kryzysowych), Afryki Zachodniej i Środkowej (82) oraz Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej (47).

Dzieci i ich rodziny cierpią na skutek katastrof naturalnych i konfliktów zbrojnych na całym świecie.

Według szacunków UNICEF, co czwarte dziecko na świecie (czyli około 535 mln) żyje w krajach dotkniętych kryzysami humanitarnymi. W samej Syrii natychmiastowej pomocy humanitarnej wymaga niemal 6 mln dzieci. W Jemenie ponad 1,8 mln najmłodszych cierpi z powodu niedożywienia, w tym 385 000 jest dotkniętych skrajnym niedożywieniem. W kraju rozprzestrzenia się również cholera. 41% wszystkich przypadków tej choroby występuje wśród dzieci poniżej 15. roku życia.

Poza konfliktami zbrojnymi, dzieci cierpią z powodu katastrof naturalnych. Dwa lata nieregularnych opadów deszczu oraz susza w połączeniu z El Niño - jednym z najsilniejszych od 50. lat zjawisk - spowodowały spustoszenie w życiu najmłodszych w krajach Afryki Południowej i Wschodniej. Są narażone nie tylko na głód i brak wody, ale również na zachorowanie na odrę, malarię czy cholerę.

UN040990

W 2016 r. mimo wielu przeciwności, UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi m.in.:

  • dostarczył czystą wodę dla niemal 29 mln ludzi na świecie
  • objął leczeniem 2,4 mln dzieci poniżej 5. roku życia cierpiących na skutek ciężkiego ostrego niedożywienia
  • udzielił wsparcia psychologicznego dla 3 mln dzieci
  • zaszczepił przeciwko odrze 24 mln dzieci w wieku od 6 miesięcy do 15 lat
  • umożliwił dostęp do edukacji formalnej i nieformalnej dla 11,7 mln dzieci

Na samą pomoc humanitarną w 2016 r. UNICEF przeznaczył 1,6 mld dolarów. Środki te pochodziły głównie od rządów państw oraz Darczyńców indywidualnych. W 2017 roku potrzeby są równie duże, a pomoc niewystarczająca. UNICEF robi wszystko, aby dotrzeć z pomocą do każdego dziecka i dlatego apeluje o pomoc do Darczyńców z całego świata.

Do apelu dołącza również UNICEF Polska. Zbieramy środki poprzez stronę: www.unicef.pl/pomoc.

Zobacz również

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Wirus polio typu 2 został wykryty w Strefie Gazy w lipcu 2024 roku. Spowodowało to konieczność uruchomienia pilnej kampanii szczepień prowadzonej przez UNICEF, WHO, UNRWA i partnerów. Jej celem jest zaszczepienie ponad 640 tys. dzieci poniżej dziesiątego roku życia.  

Więcej
9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

W obliczu kryzysów humanitarnych edukacja jest dla dzieci szansą na normalną przyszłość. Zachowanie ciągłości nauki musi zawsze być priorytetem, ale niestety szacuje się, że na całym świecie 224 mln najmłodszych wymaga pilnego wsparcia edukacyjnego.

Więcej
Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

Nic o nas bez nas. Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

26 sierpnia w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka zostanie uroczyście zainaugurowana działalność Zespołu. Tworzą go młodzi aktywiści, ich rodzice, eksperci z różnych dziedzin, redaktorzy poruszający tematykę społeczną, w tym praw dzieci, a przewodniczy mu prof. Ewa Jarosz. 

Więcej