UNICEF: Spada liczba dziecięcych małżeństw

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UN062032

Nowy Jork, marzec 2018 r. – Na całym świecie liczba dzieci zmuszanych do małżeństwa zmniejsza się, a w kilku krajach odnotowano znaczny spadek, informuje UNICEF.

W ciągu ostatniej dekady udało się zapobiec 25 milionom wczesnych małżeństw.

Obecnie 1 na 5 zamężnych kobiet została wydana za mąż jako dziecko (czyli ok. 650 mln kobiet). Największy na świecie spadek liczby wczesnych małżeństw odnotowano w Azji Południowej. Odsetek kobiet wydanych tam za mąż przed ukończeniem 18. roku życia zmniejszył się o jedną trzecią, z niemal 50% do 30%. Przyczyn tej zmiany jest kilka, m.in. wzrost liczby dziewcząt włączonych do systemu edukacji, inwestycje rządowe na rzecz wsparcia nastolatek czy upowszechnianie wiedzy na temat nielegalności wczesnych małżeństw i szkód, jakie wyrządzają w życiu dzieci.

Kiedy dziewczynka jest zmuszana do małżeństwa jako dziecko, musi stawić czoła natychmiastowym konsekwencjom. Zmniejszają się jej szanse na ukończenie szkoły, za to rośnie ryzyko przemocy domowej i komplikacji okołoporodowych. Występują również konsekwencje społeczne, a błędne koło ubóstwa utrwala się, powiedziała Anju Malhotra, ekspert UNICEF.

UN014189

Według najnowszych danych UNICEF, 12 mln dziewcząt rocznie jest wydawanych za mąż jako dziecko.

Liczba wczesnych małżeństw spada, ale bez przyspieszenia tempa zmian do 2030 r. 150 mln dziewcząt zostanie wydanych za mąż przed 18. urodzinami. 

Podczas gdy w Azji Południowej udało się znacząco zmniejszyć liczbę wczesnych małżeństw, globalny ciężar tego problemu przeniósł się do Afryki Subsaharyjskiej, gdzie mieszka obecnie co trzecia dziewczynka wydana za mąż. 10 lat temu w tym regionie mieszkała co piąta dziecięca panna młoda. Nowe dane wskazują na możliwość odwrócenia tego trendu na kontynencie afrykańskim. W Etiopii – jednym z 5 państw o najwyższym wskaźniku wczesnych małżeństw w całej Afryce Subsaharyjskiej – problem zmniejszył się o 1/3 w ciągu ostatnich 10 lat. Jednak postęp w zwalczaniu procederu w tym regionie świata musi zostać przyspieszony, aby skutecznie zrównoważyć wzrost liczby ludności.

Każde wczesne małżeństwo, któremu uda się zapobiec, oznacza, że kolejnej dziewczynce damy szansę na rozwinięcie jej potencjału, mówi Anju Malhotra. Jednak, aby wyeliminować tę szkodliwą praktykę do 2030 r., musimy o to zabiegać ze zdwojoną siłą.

Zobacz również

Wojna i chłód. Historia rodziny Katii z Ukrainy

Wojna i chłód. Historia rodziny Katii z Ukrainy

Wołczańsk w obwodzie charkowskim był kiedyś przemysłowym miastem. Po sześciu miesiącach walk, toczących się w jego obrębie, leży w gruzach. Według lokalnych władz, 60% budynków zostało całkowicie zniszczonych, a reszta poważnie uszkodzona.

Więcej
CREATON Polska czwarty rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska czwarty rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska sp. z o.o. jako wieloletni partner UNICEF Polska, ponownie przekazuje środki finansowe na rzecz dzieci w trudnych sytuacjach życiowych. 

Więcej
Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

44% młodych osób, które wzięły udział w badaniu UNICEF Polska, dotyczącym wykluczenie transportowego, przyznaje, że kierowało się dostępnością transportu publicznego podczas podejmowania decyzji o wyborze szkoły ponadpodstawowej.

Więcej